Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

4
Снимка: Радио ВИДИН

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани. Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев. Проверката беше съвместна с Гранична полиция. 

"Целта на акцията беше да направим профилактика и да проверим дали на територията на горната част на река Дунав има кърмаци, които са за улов на есетрови риби- те са с абсолютна забрана, за съжаление обаче има такива недобросъвестни рибари, които си позволяват да пускат такива кърмаци и да ги ловят...  Преди месец направихме акция в средното и долното течение на река Дунав със звеното от Русе... Благодаря на колегите от трите звена, както и на Гранична полиция, които ни подкрепиха с катер и с жива сила...  При Козлодуй извадихме 12 лави кърмаци, при Видин и Лом са извадени три лави кърмаци, има извадени и немаркирани мрежи... Има намерени и въдици на  за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани от неизвестен извършител, който най-вероятно е напуснал мястото..."

Иззетите уреди се прибират в териториалните звена на агенцията и след това се унищожават. Трудно се установявт бракониерите на есетрови риби, а след време те отново се връщат на същите места, посочи Николай Георгиев:

"Те са доста изобретателни, обикновено това го правят в тъмната част на денонощието, въпреки че ние сме добре екипирани, имаме техника за нощно виждане, високопроходими автомобили, патрулни лодки и катери. Често се налага да влизаме на местата, които сме наблюдавали и знаем че има забранени уреди за улов на есетрови риби, както и днес- наложи да влезем и да ги отстраним... Практиката показва, че след две-три седмици на същите места се появяват същите забранени уреди". 

 От 15 април е в сила забраната за улов на пролетно- лятно размножаващите се риби. Контролът по време на периода на забраната ще е засилен, ще се извършват ежедневни проверки, каза още Николай Георгиев:

"Българинът трябва да придобие тази култура, че когато е забраната за улов на риба, не бива да се злоупотребява, защото рибният ресурс е изключителна държавна собственост... Санкциите са сериозни- за физически лица са 1000 и 2000 лева, а за юридически- между 2000 и 4000 лева- не си заслужава..."
 
В акцията на ИАРА участваха екипи от звената от Враца, Видин и Монтана и катер на Гранична полиция". Акцията е успешна, каза Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

"Проведохме акцията от Козлодуй до Ново село... Тепърва ще се установява точния метраж на средствата, които са забранени, има установени и немаркирани хрилни мрежи, те са конфискувани, и въдици без лицето, което извършва риболов- или лицето няма билет, или въдиците са хвърлени за улов на шаран, който в момента е забранен... Акцията беше ориентирана за незаконни уреди тип кърмак, с който се лови моруна... Регулярно извършваме такива проверки, и трите звена отговарят за контрола на рибния ресурс в река Дунав и постоянно откриваме забранени уреди... Преди три години заловихме лице, санкцията беше доста висока, конфискувахме лодката, уредите... Проверките ще бъдат засилени, ще обърнем внимание и на стопанския риболов, идеята е да се спазват правилата по време на забраната..."

Контролът ще продължи и във вътрешните водоеми. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50