Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Снимка: Радио ВИДИН

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше организирана съвместно с Европейския икономически и социален комитет, с гости и от чужбина, тъй като това е общ, европейски проблем, посочи Васил Велев:

"Ние сме свидетели как Европа се деиндустриализира и делът на Европейския съюз в световната икономика постоянно спада. Това не е отскоро, но напоследък се ускорява това темпо... И напускането на големи европейски компании от базовата индустрия се засилва именно поради напоследък още по-неконкурентни цени на енергията. В периода на зелен преход европейска политика е преходно гориво да бъде природният газ. У нас това се оспорваше, но вече като че ли също е прието. Цената на природния газ, обаче, на европейските борси в Европа е от порядъка на пет пъти по- висока от цената на природния газ в щатите. Това не е просто някаква разлика, това е смазваща разлика и поради тази причина и подмамени от пряка подкрепа за инвестициите в щатите много европейски знакови компании изнасят своята дейност там, а други се изнасят по посока към Китай. А за зеления преход е нужна базовата индустрия, нужни са металите, нужни са строителните материали освен енергията за производство на съответните инсталации, съоръжения. Всичко това не може да не ни притеснява предвид  факта, че в България допълнително цените са и над средноевропейските както на електроенергията, така и на природния газ. И това беше важна причина за провеждането на тази конференция. Ние настояваме на всяка стъпка от зеления преход това да бъде целта, която да е ръководна и оптимизираща всички други цел и функции- конкурентна цена на енергията."

Това може да се получи като се правят разумни инвестиции и разумни решения. Например, да се инвестира в скъпа енергия, която да има преференциална цена и тази цена чрез различни механизми да се плаща от потребителите над пазара, за да се изплащат тези скъпи инвестиции е неправилен път. 

В щатите е уреден пазарът на електроенергия, той повече прилича на това, от което ние преди време се отказахме- регулирания пазар, отколкото на нашия, свободен пазар на една стока, която е много специфична. Енергията е такава стока, която се произвежда и потребява едновременно, за да бъде балансирана системата. Системите за съхранение на енергия, първо, че не са достатъчно развити, второ- са свързани с големи загуби и затова именно стремежът е да съвпада моментът на производство с момента на потребление. Възобновяемите източници са с непостоянен график. Съответно необходимостта от базови мощности е очевидна, допълни Васил Велев.

Забавя се либерализацията на пазара за битовите потребители. Изборите отново като че ли казват своята дума, коментира Васил Велев преминаването към свободния пазар на електроенергия и за битовите потребители:

"От 1 юли тази година трябва да се либерализира пазарът на едро. Т.е. не това, което домакинствата купуват, това е пазарът на дребно... Пазар на едро е енергията, която купуват доставчиците на домакинствата, т.е. електроразпределителните предприятия, ЕРП-ата. Досега ЕРП-ата и в момента те получават енергията за домакинствата не на пазара, на борсата, а по съответни квоти и цени, които се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране, т.е. те имат фиксирана, регулирана цена, по която се снабдяват с енергия. Към нея се добавя фиксираната цена, регулирана от КЕВР за разпределение и другите мрежови такси и така се получава крайната, фиксирана цена за киловатчас, по която се снабдяват домакинствата. Това, което сега предстои от 1 юли, но по всяка вероятност ще се отложи за 1 юли следващата година, е ЕРП-тата да купуват енергията на пазара, а не да я получават на фиксирана цена."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41