Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Снимка: личен архив



Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване, ако нещо се случи с домашния ти любимец. Доказателство за това е историята на Адриана Петрова и домашния любимец на нейното семейство - йоркширският териер Оливър

"Нашето семейство е от четирима души - аз, моят съпруг и двете ми деца, на 2 години и на 7 години, момиченца. Нашето кученце се казва Оливър, тригодишен е, йоркширски териер. Винаги съм искала да имам кученце, да дам любовта си и на едно същество, което не е човешко, но се нуждае също от толкова внимание, колкото и децата ми, разбира се. Взехме кученцето за рождения ден на голямата ми дъщеря, когато навърши 7 години и вече близо 3 месеца кученцето е част от нашето семейство. Отглеждаме го с много любов и смятам, че да имаш домашен любимец вкъщи помага и във възпитанието на децата. Те се учат на полезни навици, да обгрижват друго животинче, да го извеждат, да му слагат гранули да си хапва, водичка. Смятам, че всяко едно семейство трябва да има своя домашен любимец, независимо дали ще е куче, коте или някое екзотично животно..."

Неотдавна Оливър и човешкото му семейство преживяват премеждие, след като домашният любимец се губи, а в търсенето му се включват не само Адриана и нейното семейство, но и техни близки, познати, че дори и непознати. За щастие, историята има щастлив завършек и всъщност показва, че Оливър е едно много умно куче, както става ясно от разказа на стопанката му: 

"Наложи ни се преди дни да пътуваме със семейството извън града и решихме да оставим Оливър точно за две нощувки на моята сестра, с която кучето е свикнало, тъй като уикендите прекарваме заедно със сестра ми и нейното семейство, оставихме го за два дни и вечерта се случи така, че при една разходка той се е отскубнал и е избягал. Пуснахме пост в социалната мрежа и слава на Бога, благодарение на много обаждания на милите хора, които реагираха, помогнаха и кученцето се откри живо и здраво, но много изплашено. Мога да кажа, че около 24 часа кучето е прекарало навън, а това е домашно куче. Най-добрите грижи са полагани за него и изведнъж попада във външна среда с многото опасности. Та той е с размерите на коте - толкова е голям. Страхува се от всичко, буквално и от котка се страхува. Нашият Оливър стана причина дори да си прекъснем пътуването и да се върнем по спешност във Видин, за да се включим в търсенето. Оказа се обаче, че кучетата са изключително умни същества и мога да дам пример с Оливър, тъй като много хора ми звъняха, че са го засичали на различни места в града. Тези места всъщност са негови познати места. Първо е видян в детската ясла, където е малкото ми дете, т.е. сам се е ориентирал до яслата, за да ни намери по някакъв начин. Не ни е открил, след което отива в другия край на града в градината на голямото ни дете, но и там не ни намира. Накрая го намират в един от големите магазини в града, в който е воден неколкократно от мен, за да пазаруваме заедно, влезнал е отново с надеждата да намери своите стопани, не ни е открил, но пък други, добри хора, на които искам да благодаря чрез ефира на Радио ВИДИН, намерили са го, обадиха ни се и една щастлива развръзка имаше нашия случай с Оливър..."


Адриана, както вече стана ясно, е майка на две деца, момиченца, които са станали по-отговорни след присъединяването на Оливър към семейството, но за сметка на това пък нерядко спорят за това чий домашен любимец е йоркширският териер. Въпреки това Оливър, който пристигнал в семейството с името си и донесъл със себе си много любов и радост, е обичан от своите хора безрезервно:


"И двете го искат за себе си. Едната казва, че е неин, другата също, пък той е на всички, на цялото семейство. Той не е вещ, че да го делим. Но понякога стигаме и до такива ситуации, в които децата не могат да си го поделят, но това е от обич, от любов. Те просто искат да го прегърнат и всяка вечер трябва да спи с някой от нас, разбира се. Редуваме се. Но трябва във всеки случай да е прегърнат. Той иска човешка ласка и обич. Любов. Той е най-страхотното куче на света."



*Повече може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Виктория Топалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00