Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Снимка: Радио ВИДИН

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено, че манастирският комплекс е възможно да не е от XVII век, а с много по-ранна датировка, обясни за Радио ВИДИН Мирослав Марков, главен уредник на историческия музей в Чипровци и ръководител на проучването:

"Гушовксият манастир е един от най-старите манастири от периода на Възраждането тук - в района на Чипровци... Като цяло данните, които имахме, са, че Гушовският манастир е от XVII век. Но XVII век се оказва, че е времето, в което манастирът е унищожен. То се знае и точната година - при размириците и потушаването на Чипровското въстание... Това, което започнахме миналата година, е проучване около останките на черквата на манастира. Патронът на черквата е Архангел Михаил и благодарение на проучванията имаме доста добри резултати с научните цели, които си поставихме. А именно информация, свързана с архитектурата на обекта, информация за наличието в близост на некропол, начинът на покриване на черквата, изографисване и стратиграфско проучване на околния терен... В сондажите, които направихме, бяха открити много фрагменти от стенописите на черквата и то с доста сериозно запазени изображения... Благодарение на стенописите се установи, че на база техниката на рисуване и цветовете бои, които са използвали, се касае за една много по-ранна църковна живопис и стенопис, което говори за една много по-ранна датировка на целия манастирски комплекс и конкретно в черквата."

При един от сондажите в черквата е открита и бронзова турска монета от времето на Селим II - от XVI век. Именно от този период ще се търсят данни за съществуването на манастира, допълни Мирослав Марков:

"Именно една много точно дата, от която напред трябва да търсим съществуването на черквата и манастира. В един от сондажите в черквата е открита една бронзова малка монета- турско ахче от времето на Селим II, което е с точна датировка 1564-1567 г. Тоест това е много точна година, от която напред търсим развитието и съществуването на манастира... Локализирането на некропола ще е една от основните ни цели в предстоящия археологически сезон. А също така и проучването на жилищни сгради от манастирския комплекс разположени източно от черквата. Така ще може да придобием с новите цели и задачи, които сме си поставили, една по-затворена картина, която да даде много повече резултати и данни, свързани с датировката на манастира... На база данните, които имаме от миналата година и сравнени с множество проучвания на манастира в цялата страна, основно върху стенописите, сме така сигурни, че имаме доста доказателства за това, че началната дата на съществуването на манастирския комплекс трябва да се потърси много преди XV век..."

Новият археологически сезон на обекта започва през есента. За започване на проучванията е осигурено финансиране от Исторически музей Чипровци, очакват се средства и от Министерството на културата, откъдето миналата година са финансирали работата на екипа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50