Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хубавият разсад се отглежда с любов

5
Снимка: Колаж Радио Видин


Днес отново влизаме в оранжерията на Даниел Донов и Ваня Дочева, за да научим някои тънкости при засаждането на открито на вече отгледани разсади.

Даниел и Ваня са двама млади ентусиасти, които произвеждат разсад във видинското село Жеглица. Имат пет оранжерии. Тази година са заложили на над 350 вида- от билки и цветя до домати, пипер, краставици, патладжан, дини и пъпеши- от всичко по няколко сорта. Експериментално тази година са отгледали разсад за 150 сорта домати- наши и вносни, с единственото желание да отговорят на вкуса на всеки клиент. 

Срещам ги почти в края на доматената кампания, когато в оранжериите са останали единични бройки от различните сортове. 

"...Много клиенти, очаквахме да продаваме до средата на май, но заради времето хората се подлъгаха вероятно... Оранжериите са отворени, за да привикне разсада с външната температура, да се климатизира... Температурата е около 15-18 градуса, позволява да се засажда навън, но трябва да се следи прогнозата..." 

Голяма част от разсада вече е разпродаден, скоро започват засаждането на домати и краставици за производство, а първите зеленчуци се очакват до два месеца. Сред асортимента от няколко години е и чери в саксия: 

"Първото нещо, което експериментирахме, когато се прибрахме от Италия, беше чери... Това е най-некапризното растение- не се пръска, не се колтучи, единствено поливане през няколко дни, иска и слънце... Саксийното чери е атракция..." 



Наред с разсадите за зеленчуци, отглеждат и богат асортимент от цветя и екзотични растения, а от любопитство тази година експериментираха и с разсад на хищното растение Венерина мухоловка. Търсено е и пъпешовото дърво: 
" Зареждаме поетапно нови цветя- петунии, летни хризантеми, далии... Радвам се, че хората са доволни и се връщат- това е най-важно за нас... Раззе се и партидата Венерина мухоловка... Сега атракция е Пепиното- пъпешово дърво- екзотично, не е за нашия климат, но може да се отглежда в саксия... В България се отглежда като храст- многогодишно е, иска топлина и светлина... Вкусно е, със сладък вкус..." 

Разсадите са като малки деца, искат ежедневни грижи, казват Даниел и Ваня. От опита си из оранжериите в Италия знаят, че е по-добре да се засаждат по-малки растения, но пък не им харесва това, че там се употребяват много препарати: 
"Всяко растение си изисква грижите, трябва да му обърнеш внимание и да го отгледаш... Кой когато може, с каквото може, работата се разпределя... Така е вече шеста година... В Италия препаратите са в изобилие, но там разсада се сади съвсем мъничък, за да може по-лесно да се прихване, докато в България хората са свикнали, че трябва да е цъфнал, за да може по-скоро да му върже- това е голяма грешка...  Винаги по-малкото растение привиква към почвата и си изгражда по-добър имунитет... Но в Италия прекалено много препарати се изполдват, абсолютно недопустимо е... Много хора си тръгват от там с астма, алергии..." 

Според Даниел у нас производителите са недооценени, а потребителите често избират по-евтините зеленчуци от магазина:
"Там цената е по-ниска, но като сравнение с това, като вкусови качества и че не е наблъскано с отрова, никой не сравнява- българинът е свикнал да си взима по-евтиното, особено по-възрастните... Не можем да задължим никого, въпрос на избор е..." 

Вече шест години Даниел и Ваня си поделят работата в оранжериите, а това, че хората се връщат всяка година при тях е най-голямата им награда. 

Не отказват и съвети- като този, че домати и краставици не се отглеждат заедно, при силно слънце за доматите е добре да има засенчваща мрежа, не трябва да се пръскат по време на цъфтеж, поливат се по-интензивно когато започват да зреят, сортът чери е един от най-непретенциозните за отглеждане, вече има и саксийни видове- хем вкусно, хем красиво... 

Това, в което всички сме убедени обаче, е че от домашното по-хубаво няма... 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10