Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разпети петък е - най-тъжният ден за християните

2
Снимка: Радио Видин



Днес е Разпети петък - за християните най-тъжният ден в годината. Това е денят, в който Исус Христос е разпнат на кръста, за да изкупи греховете на човечеството, каза свещеник Илия Симеонов от Видинската епархия.

"Кръстните страдания били големи, но Христос страдал повече за хората. За тях Той слязъл на земята - за да изкупи от греховете, а те неблагодарни Го разпъвали и когато бил на кръста, те продължавали да Го ругаят."

На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. 

"На този ден църквата възпоменава тези събития. В храма е положена плащаницата. Християните я обкичват с цветя. Вечерта се извършва опелото  Христово при умилително пеене." 

Минаването под плащаница на Разпети петък е символично погребване на човешките грехове, които Христос изкупува със смъртта си и е израз на преклонението, смирението и скръбта.  Денят е за покаяние и размисъл, казаха вярващи в храм "Св. Николай Мирликлийски" във Видин.

"Това е ден за размисъл, за тъга, за скръб."

"На този ден почитаме страданията на Иисус Христос на кръста, Неговото погребение."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 5 март 2025 година

Над 3300 кандидати са одобрени по първата покана на новия проект за подмяна на старите отоплителни уреди във Видин. Общо 4 660 домакинства подадоха заявления за участие.  135 са медицинските специалисти във видинската болница и броят им не е достатъчен , коментира Владислава Славова, председател на Регионалната колегия на Българската..

публикувано на 05.03.25 в 18:05

Фотоконкурс кани ученици да покажат гората през своя обектив

По повод 100 години от първото честване на „Седмица на гората“ Северозападно държавно предприятие - гр. Враца, съвместно с Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ , организира множество от събития. Едно от тях е регионален фотоконкурс на тема „Гората през моя фотообектив - Век от вечността в опазване и грижа!“. Това съобщи директорът на..

публикувано на 05.03.25 в 17:28

Мездренски ученици почетоха творчеството на Вадим Лазаркевич

Днес учениците от 3-ти "а" и 4-ти "а" в ОУ "Христо Ботев ", гр. Мездра отбелязаха 130-годишнината от рождението на големия детски художник Вадим Лазаркевич .  На 25 години той пристига в България и до смъртта си живее и работи в нашата страна. С неговите илюстрации са израснали много поколения българчета. Учениците се запознаха с биографията и..

публикувано на 05.03.25 в 15:20

Видинската болница изпитва сериозен недостиг на медицински специалисти

Общо 135 са медицинските специалисти във видинската болница и броят им не е достатъчен, коментира Владислава Славова, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Средната им възраст е над 50 години, а всяка втора медицинска сестра или акушерка работи на повече от едно работно място. "Това..

публикувано на 05.03.25 в 14:49
Община Монтана

Община Монтана състави 1000 акта за неплатени данъци и такси

Над 1000 акта са съставени на длъжници със стари данъци в община Монтана . През януари са внесени 890 000 лева данъци с увеличението, което е в сила от тази година. Близо 2 милиона лева задължения от минали години събра Монтана през изтеклата година. 1 000 изпълнителни дела са заведени срещу граждани, фирми и институции, пропуснали да платят..

публикувано на 05.03.25 в 10:55

Двама шофьори са хванати с кокаин във Враца

Двама шофьори , управлявали автомобили под въздействието на кокаин ,  са засечени  във Враца . Водачите са спрени за проверка  от пътните полицаи   вчера, 4 март. 22-годишен местен жител и 35-годишен водач са дали положителна проба за кокаин.  И по двата случая са образувани бързи полицейски производства.

публикувано на 05.03.25 в 10:46

Митничари конфискуваха надуваеми лодки при проверка на Дунав мост 2

Митнически служители задържаха четири надуваеми лодки при проверка на пътнически микробус с ремарке в района на Дунав мост 2 край Видин. Превозното средство, управлявано от български гражданин, било спряно в първите часове на 1 март 2025 г.  Върху ремаркето били открити четири големи найлонови пакета със сгънати лодки, за които шофьорът не..

публикувано на 05.03.25 в 10:37