Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Снимка: Колаж на Радио Видин

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника". 

Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост. Преди години решение на демографския срив се възлагаше на строителството на Дунав мост 2 Видин-Калафат, надеждите обаче не се оправдаха. Сега очакванията са насочени към новостроящия се скоростен път Видин-Ботевград. Докато той бъде завършен обаче може да е твърде късно, коментират видинчани. 

Четирима са народните представители от региона. В настоящия парламент те са от четири различни групи - Росица Кирова от ГЕРБ, Любен Иванов от Продължаваме промяната - Демократична България, Станислав Анастасов от ДПС и Вера Александрова от "Възраждане". 

Преди изборите на 9 юни местната структура на СДС заяви амбиции този път листата на ГЕРБ-СДС на предстоящите избори да бъде водена от техен представител - Николай Николов. Това обаче не се случи и на първо място в листата във Видин отново е Росица Кирова, заместник-председател на парламента в момента.

Очаква се днес местната структура на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" да регистрира листата си за изборите на 9 юни. Най-вероятният водач е настоящият народен представител Любен Иванов.

За гласа на десния избирател във Видин ще се бори и проф. Вили Лилков, който повежда листата на новата коалиция "Синя България".

Промени има в листата на партия "Възраждане". След като Валери Сираков се оттегли от мястото си в Народното събрание, за да стане общински съветник, Вера Александрова от Белоградчик седна на стола му в парламента. Сега тя ще води листата във Видин на партията на Костадин Костадинов. Останалите имена в нея също са нови. 

Ново лице ще води и кандидатите за депутати от ДПС. Това е Иво Цанев. 

Интересна ще е битката за левия избирател. БСП  този път заложи за водач на листата на външен за региона човек - Румен Гечев. Той ще се конкурира за гласа на местните социалисти с бившия председател на столетницата Михаил Миков, който се завръща в политиката като водач на листата на коалиция "Левицата!". Още един бивш знаков член на БСП - Георги Кадиев, води листа във Видин. Той е представител на новото обединение "Солидарна България". 

Водач на листата на "Има такъв народ" във Видин е областният координатор на партията на Слави Трифонов Милен Милчев, който в момента е и общински съветник.

Врачанският избирателен район изпраща в родния парламент шестима народни представители. Вече 15 години изборите в областта убедително се печелят от ГЕРБ и два от мандатите са за партията на Бойко Борисов. След пробива с мандат в региона преди десет години, ДПС не отстъпват отвоюваната си позиция досега.

През годините масовата подкрепа за БСП във Врачанско се топеше от избори на избори, като при вота миналата пролет "Възраждане" ги изпревари в резултата. В крайна сметка след разпределението на гласовете двете формации взеха по един мандат.

Самостоятелно и в коалиция с "Демократична България" и "Продължаваме промяната" също изпращаха в парламента по един депутат.

В периода на най-голямата си електорална подкрепа на национално ниво "Има такъв народ" стигна до един мандат. Така накратко може да се обобщи политическата картина във Врачанско през последните години.

Жители на област Монтана също заявяват намерение да гласуват на вота 2 в 1. По-възрастните, както и тези, които ще упражнят правото си на избор за първи път, заявяват категорично, че ще отидат до урните, за да пуснат своята бюлетина за народни представители и европарламент. В хората обаче се чувства напрежение. То е породено от това, че няма оптимизъм за решаването на проблемите на региона. Търпението им отдавна е изчерпано, както й вярата, че политиците ще погледнат по-далеч от жълтите павета в София.

Населението в областта продължава да намалява. Липсата на добре платена работа принуждава младите да търсят препитание в големите градове и в чужбина. Цели семейства напускат. Така демографският срив продължава да бъде най-големият бич не само за Монтанско, но и за останалите области в Северозападна България. Не са един и двама тези, които смятат, че управниците са загърбили тази част на страната ни. Въпреки че се строи високоскоростен път от София за Видин, населението на областта не вижда как по него ще тръгнат инвестиции, за да се отворят работни места, да се завърнат младите по родните места.

В Монтанско се връщат само тези, които вече имат право на заслужена почивка и сега искат да намерят спокойствие и тишина. Политиците идват, гледат, обещават и си тръгват. Следват нови избори, понякога с нови политици, но проблемите си остават…

Днес изтича крайният срок за регистрация на кандидатските листи преди парламентарните избори на 9 юни. Предизборната кампания официално стартира на 10 май, петък.

Какви са очакванията на жителите на Северозапада от изборите на 9 юни - чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14