Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са ползите от членството в Евросъюза за развитие на сектор "Строителство"

Снимка: Радио ВИДИН

Всички държави членки на Европейския съюз имат полза от това да са част от единния пазар и да се справят заедно с общите предизвикателства, свързани с миграцията, тероризма и изменението на климата, както и от по-конкретни неща, като по-добра транспортна инфраструктура, модернизирани и цифровизирани обществени услуги и авангардно медицинско лечение. Какви са ползите за развитието на сектор "Строителство" за Унгария, Германия и Словения от членството им в Евросъюза?

За да отговорят на предизвикателствата на нашето време, сградите днес трябва да се изграждат така, че да се пестят ресурси, процесът да е възможно най-неутрален по отношение на климата и да е с възможно най-нисък въглероден отпечатък. Новите методи като хибридната конструкция с дървени материали или използването на рециклиран бетон бързо придобиват все по-голямо значение. 

"Предизвикателствата на нашето време с климатичните промени са много важни за строителния сектор. Европейският съюз дава цели, с които да се редуцира карбоновият отпечатък и ние всички се опитваме и се мъчим да създаваме сгради, които да отговарят на тези изисквания. Много нови задачи трябва да бъдат приобщени към процеса на проектиране. И това, разбира се, не означава, че сградата ще стане по-евтина в края. Това е голямо предизвикателство, защото трябва да се отрязват разходи  от някъде другаде, така че да се направи разумен компромис и примерно, апартаментът, който си купувате все още да е продаваем. В Германия, примерно в момента има много, много изисквания, които трябва да бъдат изпълнени. Затова се налага да се направят компромиси, нещо друго да се орязва. И това е, което политиците не разбират, а проектантите разбират много добре", заяви инж. Габор Такач от Унгария, който работи и в Германия.

Дитер Ветел е инженер по сградни инсталации. Фирмата, в която работи изпълнява големи проекти в Германия, Швейцария и скандинавските страни:

"Европейският поглед на тази проблематика и от това, че Германия е държава донор в Европейския съюз, а България е държава, която получава средства от Европейския съюз всъщност е един много интересен въпрос. Човек трябва да разглежда всичко това с перспектива за бъдещето, защото Германия като държава, която дава пари в касата на Европейския съюз, разбира се, за нея Европейският съюз е възможност да разшири своите пазари. Строителството на инфраструктурни обектив Източна Европа и в по-новите държави в Европейския съюз, това строителство на магистрали и съоръжения, по които минава транспортът на стоките, които се импортират от Германия, това индиректно фактически от него профитира и самата Германия, макар и това да е на територията на другите държави. Ние трябва да разглеждаме всичко това като един общ пазар, защото всички европейски страни са един пазар, който заедно трябва да се конкурира с американския пазар, с китайския пазар, затова е много важно ние да работим заедно."

Словенски фирми имат успешно реализирани проекти в Брюксел, Париж, Виена и други европейски градове. Това е от решаващо значение за обмена на стандарти за предоставяните услуги.

"Смятам, че когато една държава стане част от Европейския съюз тя има достъп до по-големи стандарти, да развие по-големи стандарти в строителния сектор... Политиките на Европейския съюз са от много  високо качество и има много проекти, които са с висок стандарт", каза арх. инж. Владимир Крайчар- генерален секретар на Камарата по архитектура и устройствено планиране на Словения.

Владимир Крайчар допълни, че Камарата се възползва от възможностите за европейски финансиране като кандидатства по различни проекти.

Габор Такач, Дитер Ветел и Владимир Крайчар участваха в международна конференция на тема "Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена жизнена среда", организирана от "Алианс за висока строителна култура" (АВСК), която се проведе в София.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50