Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са ползите от членството в Евросъюза за развитие на сектор "Строителство"

Снимка: Радио ВИДИН

Всички държави членки на Европейския съюз имат полза от това да са част от единния пазар и да се справят заедно с общите предизвикателства, свързани с миграцията, тероризма и изменението на климата, както и от по-конкретни неща, като по-добра транспортна инфраструктура, модернизирани и цифровизирани обществени услуги и авангардно медицинско лечение. Какви са ползите за развитието на сектор "Строителство" за Унгария, Германия и Словения от членството им в Евросъюза?

За да отговорят на предизвикателствата на нашето време, сградите днес трябва да се изграждат така, че да се пестят ресурси, процесът да е възможно най-неутрален по отношение на климата и да е с възможно най-нисък въглероден отпечатък. Новите методи като хибридната конструкция с дървени материали или използването на рециклиран бетон бързо придобиват все по-голямо значение. 

"Предизвикателствата на нашето време с климатичните промени са много важни за строителния сектор. Европейският съюз дава цели, с които да се редуцира карбоновият отпечатък и ние всички се опитваме и се мъчим да създаваме сгради, които да отговарят на тези изисквания. Много нови задачи трябва да бъдат приобщени към процеса на проектиране. И това, разбира се, не означава, че сградата ще стане по-евтина в края. Това е голямо предизвикателство, защото трябва да се отрязват разходи  от някъде другаде, така че да се направи разумен компромис и примерно, апартаментът, който си купувате все още да е продаваем. В Германия, примерно в момента има много, много изисквания, които трябва да бъдат изпълнени. Затова се налага да се направят компромиси, нещо друго да се орязва. И това е, което политиците не разбират, а проектантите разбират много добре", заяви инж. Габор Такач от Унгария, който работи и в Германия.

Дитер Ветел е инженер по сградни инсталации. Фирмата, в която работи изпълнява големи проекти в Германия, Швейцария и скандинавските страни:

"Европейският поглед на тази проблематика и от това, че Германия е държава донор в Европейския съюз, а България е държава, която получава средства от Европейския съюз всъщност е един много интересен въпрос. Човек трябва да разглежда всичко това с перспектива за бъдещето, защото Германия като държава, която дава пари в касата на Европейския съюз, разбира се, за нея Европейският съюз е възможност да разшири своите пазари. Строителството на инфраструктурни обектив Източна Европа и в по-новите държави в Европейския съюз, това строителство на магистрали и съоръжения, по които минава транспортът на стоките, които се импортират от Германия, това индиректно фактически от него профитира и самата Германия, макар и това да е на територията на другите държави. Ние трябва да разглеждаме всичко това като един общ пазар, защото всички европейски страни са един пазар, който заедно трябва да се конкурира с американския пазар, с китайския пазар, затова е много важно ние да работим заедно."

Словенски фирми имат успешно реализирани проекти в Брюксел, Париж, Виена и други европейски градове. Това е от решаващо значение за обмена на стандарти за предоставяните услуги.

"Смятам, че когато една държава стане част от Европейския съюз тя има достъп до по-големи стандарти, да развие по-големи стандарти в строителния сектор... Политиките на Европейския съюз са от много  високо качество и има много проекти, които са с висок стандарт", каза арх. инж. Владимир Крайчар- генерален секретар на Камарата по архитектура и устройствено планиране на Словения.

Владимир Крайчар допълни, че Камарата се възползва от възможностите за европейски финансиране като кандидатства по различни проекти.

Габор Такач, Дитер Ветел и Владимир Крайчар участваха в международна конференция на тема "Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена жизнена среда", организирана от "Алианс за висока строителна култура" (АВСК), която се проведе в София.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51