Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Андрей Вълчев: Офталмологията за мен е най-хубавата специалност

2
Снимка: радио Видин

В предаването "Калейдоскоп" днес ще надникнем в света на доктор Андрей Вълчев,  млад и ерудиран лекар по очни болести. Той наскоро се премести в крайдунавския град и започна работа във видинска болница. 
Вместо да продължи да работи в престижна очна клиника в София, той решава да дойде да работи във Видин. Разбира се, първата причина, която го кара да е избере нашия град  е поканата от страна на очния лекар д-р Милчев, а втората причина е, че неговата съпруга е родом от Видин. Има и трета причина - Видин е уютен и красив  град, привличащ със своето спокойствие  и възможности за добър живот. Освен това д-р Вълчев  харесва и хората тук, които са в повечето случаи много директни и искрени във взаимоотношенията си и думите си. 
Д-р Андрей Вълчев е потомствен лекар, роден и израснал в София. Днес развива своята очна практика във видинското очно отделение. Работата му харесва, правенето на операции му носи тръпка и удовлетворение, харесва му да поема рискове.  Той е роден през 1993 година в София. Семейството му е свързано по различни начини с медицината, баща му работи като общопрактикуващ лекар, майка му е завършила химия.  Като ученик има интерес към точните науки, към прецизните неща, към чертането и архитектурата. Средното си образование получава в  Техникума по строителство и архитектура в София. Предметите в техникума му харесват, учи с удоволствие, проявява се като отличен ученик  и в края на 12. клас е отличник на випуска.  Известно време се колебае, медицината надделява и то поради факта, че Андрей има желание да има по-голям досег и контакт  с хората и да им бъде в помощ. След двегодишна упорита подготовка по химия и биология, е приет за студент в Медицински университет София, специалност "Медицина". 
Очакванията на Андрей са за много четене, но се оказва, че трябва да се чете още много повече от очакваното. Първите три години са пред клинични, чете се изключително много. Преподавателите, които му преподават различни дисциплини, въздействат на студентите със своята ерудираност, възпитание, елегантно облекло и поведение. Това е част от професията и това оказва влияние на всеки студент, споделя д-р Вълчев. 
След шест години и половина следване медицина, и след пет тежки държавни  изпита, продължава с 4,5 години специализация по очни болести. 
Доктор  Вълчев харесва своята професия и споделя: "Офталмологията за мен е най-хубавата специалност и до момента продължавам да се убеждавам в това. Тя е съвкупност от доста теория, доста практика. При нея има консервативно лечение, има хирургично лечение, има лазерно лечение, с инжекции, тоест има много голямо разнообразие и в патологията, и в лечението."

В свободното си време обича да чете книги, интересува се от психология. 

Привлича го животът сред природата, животът на село. 


СЪВЕТИ ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ НА ОЧИТЕ 
"1. По-младите и активни мъже трябва да работят със защитни очила, когато работят с режещи инструменти и когато удрят метал върху метал, защото тогава хвърчат метални частици, които се забиват на различна дълбочина в очните тъкани. Това е сравнително безобидно, но сме наблюдавали много тежки усложнения, от такива чужди тела, 
2. Бих препоръчал всички да носят слънчеви очила със защита от УВЕ лъчите, тоест очила от реномирани оптики. Защото тези УВЕ лъчи попадат на различна дълбочина в очните тъкани, най-вече в очното дъно, в макулата и с годините създават проблеми в макулата. 
3. Да посещават очен лекар винаги, когато имат някакви смущения в зрението, 
4. Окото е направено за гледане и не се уврежда от това да гледа, било то телевизор, компютър, телефон , книга. Използването на окото може да доведе до умора, но не и до трайна увреда. 
5. Използвайте очила за екрани, блокери на синята светлина. Доказано е, че имат ефект да блокират сините или близки до ултравиолетовите  лъчи  от електромагнитния спектър, които се излъчват от тези екрани. Хора без диоптър, които работят на компютър, биха могли да си направят очила за работа с компютър. "

ХИРУРГИЧЕСКОТО ЛЕЧЕНИЕ 
"Хирургическото лечение дава голямо удовлетворение, но в същото време крие и големи рискове, тоест в края на деня може ти да си героят, но понякога може да стъпиш и накриво. Така че има определени рискове, но все пак някой трябва да върши и тази работа. "

Повече - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33
Видин

Брокери: Цените на имотите ще скочат след влизането ни в Еврозоната

Експерти прогнозират, че ще има скок на цените на имотите след влизането ни в Еврозоната. Никой не може да каже със сигурност, но исторически след влизането си в Еврозоната, всяка държава е наблюдавала повишение на цените, включително на тези на имотите. Напълно вероятно е, такова поскъпване да има и тук- това коментират брокери от Северозапада...

публикувано на 19.05.25 в 16:15

Фестивалът "От раклата на баба" отново ще извади на показ бабини съкровища в село Кутово

Във видинското село Кутово се подготвят за традиционния Фестивал на народната носия "От раклата на баба". Тази година ще е седмото му издание. Идеята за фестивала дойде преди години, когато искахме да организираме един пролетен празник, свързан с местния обичай "пеперуда", разказва секретарят на Народно читалище "Развитие 1937" в село..

публикувано на 19.05.25 в 13:00

Конфликтите между братя и сестри - причини и решения

В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще обърнем внимание на нещо доста често срещано в родителското ежедневие - конфликтите между братя и сестри. Всяко семейство, което има повече от 1 дете, неминуемо е свидетел на такива всеки ден. Те са често срещан аспект от семейния живот, особено през детството и юношеството, затова е и..

публикувано на 19.05.25 в 12:00

Улиците в село Връв все още не са асфалтирани

Тема с продължение.  Жителите на видинското село Връв от години живеят в населеното място, което е единственото в общината, без нито една асфалтирана улица. Липсата на оправени улици и старата водопроводна система са сред проблемите , които довеждат до съставянето на Инициативен комитет и организирането и провеждането на общо събрание, на което..

публикувано на 19.05.25 в 11:00

В „Музикална зона“: Rетро танци за модерни хора

Ако искате да сте модерни, макар и ретро; да носите ретро облекло с тиранти и бомбе; да слушате енергична музика и високо да подхвърляте вашите партньорки, днешната „Музикална зона“ е точно за Вас! За тези, които обичат да танцуват; за тези, които харесват ретро музиката и за всички, които си падат по ретро танци като чарлстон, рокендрол,..

публикувано на 19.05.25 в 09:00

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41