Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Световен ден на пчелите

Снимка: Светослав Цветанов

На 20 май светът отбелязва Международния ден на пчелите. Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г.
Целта е да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели. Сред хората, които ежедневно се грижат за това, са доброволците от Фондация "Да спасим пчелите". Част от фондацията е и Георги Пчелин - ако щете, по призвание, ако щете по име. 

"Не всеки знае много неща за тяхната полза и като цяло, след много срещи с хора, които сме провели, говорим и за деца, и за по-възрастни, оказва се, че много хора нямат много информация. Може би знаят едно, знаят друго, но не могат да ги свържат нещата толкова добре. Много е хубаво, че все повече и повече хората започват да обръщат внимание имам предвих хора като вас, журналисти, теми се правят в предавания, фестивали се правят също така. Много се радвам, че и Вие сте решили да го направите."

Особено внимание от фондацията обръщат и на хората в градски условия - където почти няма как да се засади дърво и единствената алтернатива е да се посадят цветя в саксии, които да биват отглеждани на терасата. 
Георги отчита като друг проблем това, че масово хората се страхуват от пчелите, бъркат ги с други жилещи насекоми и виждайки ги, реагират хаотично и по начин, по който бихме могли да ги агресираме.

"Повечето хора се страхуват от пчелите, защото жилят, но в крайна сметка ние се опитваме да им обясним, че пчелите не са агресивни насекоми, нямат нищо общо с осите, да кажем, а много деца не знаят и да правят разлика между оси и пчели, но това е друга тема. Осите всъщност са хищници и те се хранят с много различни неща, включително и други насекоми, докато пчелите не са хищници. Аз обичам да ги наричам вегетарианците на това семейство, защото те произлизат от осите, те са еволюция на осите и в крайна сметка те не са толкова агресивни. Те са се научили да се хранят с нектар, да събират прашец, имат си свои задачки, имат си стриктен график - всяка пчеличка в семейството си има задачка, която трябва да свърши и изобщо не ги интересуват хората наоколо. Разбира се, ако им пречим и те ще ни пречат. Т.е. ако се почувстват застрашени за живота си, тогава ще ни ужилят. Те нямат полза да ни ужилят, тъй като знаем, жилото остава в нас и те след това умират."

Георги Пчелин нарича себе си и хората от фондацията застъпници на пчелите. Според него не е нужно много време и усилия за да направиш нещо, с което да помогнеш на пчелите и всеки ден се стреми да дава примери за това. 

"Ние се наричаме застъпници на пчелите, защото се застъпваме за тях като авдокати - да говорим за тях на хората. Това е нашата мисия."

Хората познават пчелите като производители на мед и други полезни пчелни продукти. Всъщност, тяхната основна биологична значимост не се ограничава само до това. Те опрашват огромна част от растенията. И без тях много от плодовете, зеленчуците и цветята нямаше да съществуват. За последните 5 години смъртността на медоносните пчели в Европа варира от 10% до над 30%, а липсата на усилия за опазване на пчелите ще се отрази пагубно на биоразнообразието и на селскостопанската продукция, защото е доказано, че 1/3 от хранителните запаси на човечеството зависи от пчелното опрашване.
Всичко се свежда до нас, хората. И до това дали ще съумеем да съхраним природата си, пчелите си и да говорим за тях по-често. Защото са важни. Не само днес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Чупрене ще се проведе традиционният ловен събор

Чупрене ще бъде домакин на осмия Северозападен ловен събор. Той ще се проведе на 20 и 21 септември. В програмата са включени игри и състезания, кулинарно шоу, приготвяне на кулинарни шедьоври.  "Какво ни накара да го направим навремето? Това е страстта към хобито лов, също така към нашите помощници в лова- ловните кучета. С течение на..

публикувано на 18.09.25 в 16:47

Мездра ще получи експертна помощ при определяне размера на такса "битови отпадъци"

Община Мездра ще получи експертна подкрепа от Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ за подобряване на системата за управление на битовите отпадъци. Това стана ясно след проведена процедура за избор на общини за предоставяне на експертна подкрепа при реформиране на системите им за управление на битовите отпадъци, съобщиха..

публикувано на 18.09.25 в 16:41

Валентин Симеонов: Трябва да се научим да ценим водата и да я използваме рационално

18 септември е Световен ден за мониторинг на водата. Отбелязва се от 2002 година, която е обявена за Световна година на чистата вода. Целта на деня е да се обърне внимание върху опазването на водните ресурси на Земята.  Поначало България не е много богата на водни ресурси. Основни източници са планини. Реките в страната са къси, нямаме..

публикувано на 18.09.25 в 16:37

Самодейци от Замфирово играят „Опечалена фамилия“ в Лом

Вечната комедия "Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич ще бъде представена на фестивала на любителските театри в Лом. Спектакълът е дело на театралния състав към читалището в берковското село Замфирово, който преди няколко години спечели голямата награда на фестивала със спектакъла "Варено жито" от Стоян Николов- Торлака. Сега трупата се изправя пред..

публикувано на 18.09.25 в 16:04

Живот, посветен на армията: Спомени от видинското поделение

В "Думата имат старейшините" днес ни гостува Илия Илиев от Видин. Той e посветил целия си живот на военната служба. Започва работа като млад офицер във военната школа за шофьори, поделението, на чиято територия в момента се провежда панаирът в града. Малко по-късно в своята кариера става началник на видинското Военно окръжие, където прекарва 15..

публикувано на 18.09.25 в 15:00
Доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН (вляво) и Илко Цветков, уредник сектор

Доц. д-р Здравко Димитров: Рациария може да бъде двигател за културния туризъм във Видинско

Новият археологически сезон в Рациария край видинското село Арчар започна на 1 септември и в момента върви усилено. Обект на проучването са римските императорски терми на територията на античния град. Работи се върху 2,5 дка, което е 1/4 от цялата площ.  Археолозите проучват централното крило на банята. Финансирането е в размер на 400 000 лева...

публикувано на 18.09.25 в 14:50

Чирен вече има свой символ

За първи път в своята дълга история врачанското село Чирен има свой герб. Логото символизира духа, историята и бъдещето на Чирен и е поставено на сградата на кметството. Идеята за това населеното място да има символ е на кмета на селото Силвия Христова, която обясни повече за инициативата. "Едно от нещата, които много исках от началото на..

публикувано на 18.09.25 в 14:00