Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвазивният кардиолог д-р Димитър Димитров: Периферната съдова болест е голям проблем

Снимка: Личен архив


Диабетът, тютюнопушенето и напредването на възрастта са сред основните рискови фактори за развитие на периферна съдова болест. Това обясни в предаването "Направление здраве" инвазивният кардиолог д-р Димитър Димитров от УМБАЛ "Св. Екатерина" София и член на екипа инвазивни кардиолози, работещи в МБАЛ "Св. Петка" Видин. По думите му периферната съдова болест е голям проблем и ще става все по-голям. 

"Самите пациенти не могат да осъзнаят, че диабетът е изключително коварна болест и пациентите страдат предимно от сърдечно-съдови усложнения, тоест от инфаркт, инсулт и периферно-съдова болест. Те и от това и загиват. А да не говорим и за това колко много пациенти с диабет продължават да пушат, което е пълна катастрофа за организма. И когато се стигне до запушване на крайник, то в много случаи протича асимптомно, тоест пациентите не знаят или усещат някакви болки, или схващания в краката, но когато се получи остра исхемия или застрашаваща крайника исхемия, тогава нещата стават много страшни. Много често пациентите не стигат навреме до какъвто и да е вид лечение - дали ще е хирургично или ще е ендоваскуларно, каквото правим ние като инвазивни кардиолози, тоест ние отпушваме артериите безкръвно, за да можем да спасим крайника, тези пациенти стигат вече за ампутация, а след голяма ампутация на крак от 30 до 50% загиват в рамките на първите 3 години, а на петата година - над 60%. Тоест стигне ли се до ампутация, първо, това е влошаване качеството на живота. Второ, тези пациенти стават инвалиди и трето, смъртността им е изключително висока, тоест на фона на демографския срив ние тези пациенти ги губим и това не трябва да се допуска. Това е нашата мисия в област Видин - да осигурим на пациентите, които имат такива проблеми, модерно лечение и да ги предпазим от ампутация на крайници."

Навременното диагностициране на периферната съдова болест е изключително важно. Ето защо на 22 май д-р Димитров ще проведе във Видин консултации и доплерова сонография на периферни съдове. 

"Диагнозата се поставя изключително лесно с ултразвук, абсолютно безвредно и за много кратък период - за няколко минути се вижда има ли човек запушвания, няма ли, какви са, подходящи ли са за ендоваскуларно лечение, тоест ангиопластика, или е подходящо за хирургично лечение. Това е сонографско изследване - ултразвук на артериите на крайниците. Това е целта ни и моята лична цел е в Медицинския център "Св. Петка" да се предложи тази услуга, защото досега не е провеждано, доколкото знам."

Едно от най-важните неща за здравето е движението. Дори само бързото ходене ежедневно води до намаляване на сърдечно-съдовите заболявания, посочи още лекарят. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10