Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Логопед: Децата до 3 години - без никакви екрани

3
Снимка: Евелина Петрова

Развитието на говорните умения при децата е от особена важност за тяхното цялостно развитие и успешна интеграция в обществото. Умението да комуникират ефективно не само подпомага тяхното социално взаимодействие, но също така е фундаментално за образователния им успех и емоционално благополучие. 

Процесът на говорно развитие започва от най-ранна детска възраст и включва различни етапи, през които децата усвояват умения за разбиране и изразяване на езика. Усъвършенстването на тези умения не само подобрява вербалната комуникация, но също така подпомага когнитивното развитие, като стимулира мисленето и разширява познавателния хоризонт на детето.

Ето защо подкрепата на този процес чрез целенасочени дейности и подходи е от съществено значение за изграждането на бъдещи уверени и компетентни хора, обяснява логопедът от Видин Ана-Мария Ангелова:

"Преди да споменем ключовите неща е редно да обърнем внимание на признаците на изоставане на самото речево развитие, които може да се забележат още от раждането на самото бебенце. Трябва да се следи самият плач, има ли го, липсва ли, слаб ли е той, еднообразен ли е, непродължителен ли е. След това трябва да следим и самото сучене на бебето по време на кърмене - звуците, които издава, дали те са тихи, дали са неотчетливи, дали са с носов оттенък, което също е много важно, дали самото бебче се подава на подражателната гласова активност на майката или на другите в семейство..."

Съветите на специалистите са до 3-годишна възраст децата да не използват никакви екрани, за да може процесът на проговаряне да се случи максимално бързо и безпроблемно. 

Децата до 3-годишна възраст започват да разбират въпросите на своите родители и умеят да участват в разговор с тях. Към 5-годишна възраст вече се очаква да имат сравнително богат речник. Там вече явно си проличават говорните проблеми и изоставане при децата. 

"За мен 5-годишна възраст е изключително късно за самата корекция. Не, че не е възможно, напротив - идват доста родители на деца на 5, 6, 7-годишна възраст, които очакват всичко това да се получи с вълшебна пръчка, но, разбира се, това е процес, който се случва още преди 5-годишна възраст, защото едно дете, когато е по-малко, то по-бързо усвоява знанията, най-вече чрез игра. Изключително важно е детето да има по-голяма двигателна активност, за да може и неговата реч да се развие...Аз съм "за" посещението на детска градина - там много се развиват самите социални навици. Колкото по-рано отиде, толкова повече неща ще усвои, ще научи, защото децата учат по подражание, т.е. те следват примера на своите връстници. Детската градина не е нещо страшно. Доста родители трудно преживяват отделянето от детето, но няма нищо страшно - всяко начало е трудно. Важни са резултатите, които получаваме след това, защото детската градина дава един добър старт за развитието на самото дете."

Израстването в двуезично или многоезично семейство не влияе върху възрастта и темповете, с които детето ще се научи да използва езиците. Възможно е първоначално то да смесва в едно изречение думи от различните езици, но тази практика ще бъде изоставена във времето.

Ако по някакви причини сте обезпокоени относно езиково-говорното развитие на детето, препоръчително е да поискате консултация с логопед или с друг специалист в сферата. Същото е желателно и ако забележите при детето някой от следните признаци:

-Не използва кратки изречения като средство за общуване;
-Изпитва затруднения да провежда разговор;
-Не разбира инструкции, изискващи изпълнението на две действия - например "Остави влакчето и ела тук";
-Спряло е да прилага езиково-говорни умения, които преди това е демонстрирало, че притежава.

Децата постоянно овладяват нови и надграждат стари умения в процеса на своето порастване. Порядъкът на научаване е един и същи при повечето деца и винаги новото се основава на последно усвоеното. Малките разлики в това кога децата развиват конкретно умение обикновено не са причина за безпокойство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18