Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви вреди нанасят преградите по реките

Снимка: Радио ВИДИН, архив

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние, което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и повече от 1 милион действащи бариери. Освен това европейските реки са наситени с над 20 000 активни водноелектрически централи, а други 8 000 са планирани за изграждане. Като преградите могат да бъдат язовирни стени, да отклоняват водата на ВЕЦ или бентове. 

"Свободни реки са тези, които нямат бариери по течението, които да пречат на свободното движение на рибите и на разливането на реката. Има европейска директива за водите, която България е ратифицирана и която предвижда освобождаване на реките от бариерите и подобряване на екологичното им състояние. Очакванията са поне да започне идентифицирането на изоставени прегради без собственик и да се започне тяхното премахване, а тези които не могат да бъдат премахнати на тях да бъдат построени т.нар. рибни проходи. За това има най- различни финансови инструменти, посочи Стоян Михов- ръководител на програма "Води" на WWF- България.

"Това е проблемът, че няма изградена ясна система как ще бъдат премахнати тези съоръжения, за чия сметка и дори и в какъв срок ще бъдат премахнати. Дори няма и законово основание да започне това премахване, защото когато някой няма собственик кой всъщност трябва да отговаря за премахването. Не е уредено със закона. Това са едни от много големите предизвикателства и това е и причината в България почти да няма премахнати такива бариери. Ние имаме един-два опита с много малки бариери. Настина е много дълъг и труден бюрократичен процес", каза Стоян Михов.

Най-големият проблем, който създават преградите по реките, е за рибните популации, защото те имат нужда от определено пространство в реката, за да се размножават. Сегментиратето на реката унищожава рибните популации. Речната екосистема започва да отмира и реката оставя като един канал. Преградите по реките в България не са и описани, затова и никой не знае мащаба на проблема.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00