Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето" раздаде наградите си





Отличени са  творците с най-добрите есета и стихотворения, участвали в шестия Фестивал на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето". Темата беше  "Днес имаме ли свободата, за която се е борил Христо Ботев". 37 бяха участниците в категория "Есе", и 41 в категория "Стихотворение". Ето и кои са победителите в конкурса, след като тричленно жури в състав Яна Кременска, Радосвета Крумова, Наталия Димитрова определи класацията, разказва Мария Божковска, секретар на читалището: 

"В категорията "Есе" до 18 години на първо място е Надин Кръстева от Мездра... В категория " Есе" над 18 години имаше 19 участници, има няколко поощрителни награди... Изненадата за тази година са размисли от чужбина, от  Нармин Делич, доктор по медицина и писател, от Сараево, Босна и Херцеговина. Третото място е за Камелия Димитрова от Три кладенци, първо място Деница Михайлова от София... Степан Бюлбюлян  връчи парична награда на Стоил Маринов от Враца. В категория "Стихотворение" до 18 години имахме 18 участници, първото място е присъдено Ралица Стоянова от Карнобат, в над 18 години имаше 30 стихотворения с 31 участници, няколко поощрителни награди имаме, първото място е за Цветана Качерилска от град Троян, нейното стихотворение ще бъде прочетено на 2 юни на тържествата, второто място спечели Ваня Велева от Ямбол, трето място за Недялко Грозев от Велико Търново. "




Поощрителна награда за своето съвместно стихотворение получава семейство Симона и Ивайло Богомилови, които живеят и работят в Козлодуй, разказва Симона:

"Стори ни се добра идея да напишем стихотворение, но никога не сме правили това. И го направихме по път за село Паволче... Изненадахме се, че като почнахме да пишем, се оказа, че не знаем за каква свобода се е борил Христо Ботев... Доста ентусиазъм вложихме в написването... И сме благодарни, че нашият труд е оценен... Оказва се ,че Ботев се бори за свобода друга, самият народен дух да е свободен..."

Трето място за есе в раздела над 18 години е присъдено на Камелия Димитрова, която е секретар-бибилиотекар в читалището в село Три кладенци и до сега 4 пъти се е включвала в този фестивал, преди две години получава  първо място:

"...Харесва ми фестивала и обичам да разсъждавам върху темите. Темата тази година беше за свободата и включих това дали имаме тази свобода и кой как я отразява и разбира свободата... Ние, хората на бъдещето, искаме да живеем в наистина свободна държава... Моята мечта за свобода е, когато сутрин се събудя,  да видя зелените поля и гори, да слушам песента на птичките, мечтая хората да се движат свободни... Днес имаме свободата, но трябва да я запазим..." 



В категория "Стихотворение" във възрастовата  група над 18 години първо място бе присъдено на Цветана Качерилска от град Троян за стихотворението ѝ "12 без 5", което ще бъде прочетено на Ботевите тържества на 2 юни: 

"Спонтанно ми дойде идеята да напиша стихотворение, посветено на 2 юни, това е моментът, в който свирят сирените, в който и отдаваме почит на Ботев и загиналите за свобода. С любов и преклонение пред Ботев и неговата чета се заех с тази трудна задача. Написах го за 10 минути. "

Специална поощрителна парична награда получи Стоил Маринов, който преподава по английски език и е психолог в ПГ "Васил Левски" Мездра, участва с есе за първи път. За патриотичния фестивал разбира от баща си и за един ден написва есето си: 

"...В  България имаме нужда от по-сериозно духовно събуждане. Ето част от есето ми: " Докато бях ученик често съм се питал дали великият поет и революционер Христо Ботев би живял в днешна България... С цялото си сърце не мога да си представя такъв човек да е задоволен то това, което щеше да види - един поробен народ без поробител... Истината е, че всички плачем за Ботев, а може би той би заплакал за нас, за България, ако я види в момента. "

Повече - в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46