Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международната седмица за осведоменост за щитовидната жлеза

Снимка: Архив

На 25 май се отбелязва Световният ден за борба с болестите на щитовидната жлеза и обикновено с него започва Седмицата за осведоменост за щитовидната жлеза. Кампанията е ежегодна и цели да повиши осведомеността за ранното разпознаване и адекватното лечение на заболяванията на щитовидната жлеза, за да се предотвратят по-нататъшни усложнения. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни каква е ролята на щитовидната жлеза в организма. 

"Знаем, тя се намира върху шията, прилича на пеперуда, но специалистите казват, че тогава, когато настъпи разстройство във функцията ѝ, тя би могла да ни ужили, образно казано, по-зле даже и от стършел. Щитовидната жлеза произвежда хормони  - тироксин, трийодтиронин, които са изключително важни за обмяната на веществата, за растежа, за развитието и всъщност тя е един ключов регулатор в човешкото здраве. Много малки промени във функцията и структурата на тази жлеза биха могли да имат изключително сериозни поражения върху останалите органи и системи... На практика се оказва, че от т. нар. незаразни заболявания, които са причина за около 70% от смъртните случаи, много често може да бъде открита връзка с аномалии в щитовидната жлеза. Изобщо тя е официалният заподозрян, когато има някакъв проблем, на който в момента няма как да намерим отговор. Добрата новина е, че макар дисфункцията на щитовидната жлеза да е изключително често срещана, тя може лесно да бъде диагностицирана, лесно да бъде разпозната и освен това е лечима."

Проф. Александрова обясни също, че най-често са засегнати от проблеми с щитовидната жлеза жените и възрастните хора, особено тези над 60-65-годишна възраст. Около 5% от населението на Европа има хипотиреоидизъм, тоест недостиг в производството на хормоните на щитовидната жлеза. Има и други 5%, които също имат такъв недостиг, но не са диагностицирани и не знаят за това. 

Абсолютно необходимо за правилното функциониране на щитовидната жлеза е йодът. България има ендемичен недостиг на йод, но е и една от първите  в света, предприели държавна политика за това да бъде осигурен достатъчно йод, особено в ендемичните райони. У нас това се случва още преди 60 години, поясни проф. Александрова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Отбелязваме Международния ден на климата

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..

публикувано на 15.05.25 в 16:40

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00