Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария

Снимка: Радио Видин Архив

Спешно спасително проучване започнаха археолози край пътя за село Държаница, където преди месец при извършване на подготвителни дейности за ремонт бяха разкрити археологически ценности, в които са установени иманярски действия. В разкопките участва екип от Националния археологически институт с музей и от Регионален исторически музей Видин. 

"Голяма част от пътя между Арчар и Държаница минава през най-големия некропол на Рациария, западния. Там още в 60-те години при обработка на земите са откривани големи гробници, някои саркофази. Сега само в тази линия покрай пътя, която е около 2-3 метра широка за нови банкети и канавки, се откриха вече три гробни комплекса и работихме и върху трите, тъй като е много спешна цялата ситуация", каза ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров. 
 
 Предстои да се установи какви точно са щетите от иманярската дейност в некропола. 

"Имало е иманярска дейност, но какво е останало и дали е ограбена, ние можем да разберем като влезем в гробницата и проучим инвентара. Това ще стане в следващите няколко дни. В момента подготвяме тези комплекси за заснемане, за документация и след това вече ще ги проучим. В рамките на тази и другата седмица ще имаме яснота, но като цяло е важно, че се откриват различни гробни съоръжения. Едната гробница е двукамерна с доста големи размери, над 10 метра дължина, и също така всички тези съоръжения са точно покрай пътя, така че могат да се експонират и да се превърнат в пореден подобект от цялата система на огромния римски град Рациария. Може да се мисли за неговото консервиране и след това да се социализира с табели, места за отдих и съответно да се получи една хубава туристическа дестинация в целия този район. Имаме  разкопки на банята, на храма на Диана, центъра на Рациария, лапидариумът беше възстановен. Полека- лека Рациария си става един от основните туристически обекти в Северозападна България."
 
Разкопките не възпрепятстват ремонта на пътя за Държаница. Археолози и строители работят заедно и си съдействат.. Проучванията в района на некропола ще продължат до началото на юли, допълни доц. д-р Здравко Димитров.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15