В Монтана откриха Международните празници на духовите оркестри "Дико Илиев". Днес и утре на сцената на централния площад "Жеравица" ще се изявят 18 формации от България и Румъния. Събитието се организира от община Монтана и се провежда под патронажа на Министерството на културата на Република България.
Под звуците на духови оркестри официалните гости и участниците в Международните празници поднесоха цветя пред паметника на композитора Дико Илиев. Дефилето с мажоретки се отправи към централния площад „Жеравица", където кметът на Монтана Златко Живков открити тридневните Дикоилиеви празници.
"Има един факт, който е неоспорим - предложението за символите и за чудесата на България са шест, от които в нашия район, едните са Белоградчишките скали, а другите са творчеството на Дико Илиев - незабравимия композитор, който освен на други места живя и твори и тук в нашия град.
Дикоилиевите празници са незабравими за жителите на Монтана.
"За мен това е страхотен празник. За човек, който е дал нещо за нацията, дал е за българската култура, за българската музика..."
Радослав Йосифов и Гергана Илиева са от Плевен. В Монтана са с дъщеря си Магдалена, която е наградена в конкурса "Тъпан бие, хоро се вие".
"За нас е голяма чест да сме тук и сме много радостни, че участваме минимално в това събитие с една малка художничка, която е на първо място в конкурса. Това е една много хубава традиция, която е едно прекрасно събитие за града и като цяло за България, красиво приятно и носещо хубави емоции събитие за всички..."
Духови оркестри от България и Румъния изпълниха марш "Сливенци при Драва" на Дико Илиев.
Нов режим на водоснабдяването се въвежда от днес в Белоградчик . Спиране на водата ще е по график: в часовете от 13:00 часа до 17:00 часа всеки ден и от 22:00 ч. до 06:00 ч. на следващия ден. Новите ограничения се въвеждат само ден след като бе обявен нощен режим на водата. Белоградчик преминава на воден режим Със заповед на кмета се..
Общината в Оряхово си върна болницата след чакане, продължило 14 години. Добрата новина съобщи с пост в социалните мрежи кметът Росен Добрев. Преди обяд днес е бил проведен търг при синдика Красимир Иванов, на който местната власт е успяла да купи обратно бившата болница в крайдунавския град. Това стана възможно след отпуснатите от Съвета на..
Още две населени места от област Враца минаха на воден режим . Поради много високите летни температури, липсата на валежи и намаляване дебитите на местните водоизточници, ВиК – Роман въведе ограничения във водоподаването за Роман и в с. Струпец. До нормализиране на ситуацията се спира цялостното водоподаване в периода от 23:00 часа до 06:00 часа,..
Продължава приемът на заявки за участие в 17-ото издание на Националния фолклорен фестивал „Типченица пее“ 2025 , който ще се състои на 6 септември на площада в мездренското село. Тази година събитието ще бъде с конкурсен характер и ще събере изпълнители от цялата страна – певци, танцьори и инструменталисти. Специални гости ще бъдат певецът Юри Крумов и..
Видин е домакин на Националния мотосъбор 2025 . Събитието е тридневно, традиционно за мотосредите и тази година се организира за 18-и пореден път. Мотосъборът ще се проведе на панаирния комплекс от 15-и до 17 август, до крепостта "Баба Вида". Програмата ще започне днес с посрещане на гостите, а за вечерта са планирани два концерта - на Трио "VIVA" и..
Община Брегово обяви днешният 15 август за Ден на траур . Причината е смъртта на двама младежи, които загинаха в тежка катастрофа между селата Куделин и Връв. Тежка катастрофа взе две жертви във Видинско Предварително организираните събития по повод Празника на Брегово, който е днес, ще бъдат съобразени с обявения траур и ще започнат с минута..
Световноизвестният цигулар Свет Радославов става част от фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Той ще представи своето шоу днес, 15 август, на сцената в подножието на Белоградчишките скали. Казва, че за него това е по-специално участие, след като преди две години на същото място заснема видеоклип и остава изключително впечатлен от магията на..