Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Снимка: Радио ВИДИН

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот. Различията в икономическото развитие на държавите могат да се обяснят с редица фактори, които взаимодействат по сложен начин. Една от основните причини, специално за различията между държавите, е историческият контекст, смята Сабрина Калъчова- ръководител на информационен център "Европа Директно"- Видин.

"Докато едни държави в момента успешно реализират и създават благоприятни условия за бизнеса и стимулиране на иновации други държави в Европейския съюз те са на друг етап, те се борят с проблеми все още като корупция, неефективна администрация, липса на инвестиции в ключови сектори. Що се отнася до регионалното различие смятам, че едни региони просперират заради тяхната географска локация, наличието на ресурси, добри кадри, докато други региони също се намират в по-предизвикателна ситуация, където борят безработица, социално изключване и недостиг на инфраструктура. Северозападът сме един от тези региони".

ЕС работи много сериозно в постоянното подобряване на единния пазар, мерки за по- голяма хармонизация на правилата и стандартите, европейските граждани да имат достъп до повече продукти и услуги, да има по- голяма прозрачност за бизнеса. ЕС си остава една от най- развитите икономически зони в света и си остава едно от най-добрите места за живеене в света, категорична е Сабрина Калъчова.

Трудно може да се отговори еднозначно на въпроса защо все още има икономически различия между държавите. Винаги е имало и винаги ще има различия, много са факторите, които влияят на икономическото развитие на една държава, смята Красимир Кирилов- председател на Видинската търговско-промишлена палата.

"Различията ще ги има винаги независимо от това, че в момента сме в един съюз, който предполага желанието на всички да уеднаквим нашата ситуация. Винаги интересите на всяка една държава ще стоят преди тези на какъвто и да било съюз и винаги всяка една държава първо ще се опита да оправи своето икономическо състояние и след това да мисли за всички останали. Нашето състояние ще зависи основно от това какви хора стоят начело на страната и какви политики се изпълняват, така че да работим всички ние за благото на нашата страна и да можем ние да се опитаме поне да достигнем тези страни, които искаме да догоним. Европейският съюз поне неговият замисъл и това, което се прави, подкрепата е абсолютно адекватна и е достатъчна. Дали обаче достига до хората тази подкрепа не мисля, че мога да дам положителен отговор. Значи тук вече зависи много от самата държава членка, от органите, които се занимават с разпределението на тези средства. Дали това разпределение става по най-добрия начин, дали се покриват най-добрите критерии, приоритети."

Единният пазар е нещо изключително важно, той е приоритет на всички институции в ЕС. Той би трябвало да е добре развит, защото така по-лесно може да се борим с различията между страните, с лошите практики, с корупцията. Хората искат да видят сега и в момента финансов ресурс, който да им позволява да водят нормален начин на живот. Един от начините да се осигури равенство в доходите е като направим една минимална заплата за целия ЕС, която да отговаря на минималните нужди на всички хора и тук опираме до това които са минималните нужди, защото те навсякъде са различни, каза още Красимир Кирилов- председател на Видинската търговско-промишлена палата. Като представител на работодателите смята, че всяко едно заплащане трябва да зависи от производителността на труда.

Икономическото различие между държавите беше заложено изначално, което донякъде противоречи на основната идея на създаването на ЕС. След разпадането на т.нар. социалистически блок държавите от Източна Европа бяха доста апетитна хапка, заяви политическият анализатор Любен Добрев.

"От самото начало нямаше равнопоставеност, т.е. ние не бяхме приемани като равни партньори с тогавашните държави в обединена Европа и от тази гледна точка нещата продължават да бъдат така. Там се прокарваше идеята за две писти, три писти, води точно до такова. Ако погледнете като територия, без европейската част на Руската федерация, ние сигурно сме малко по- малки от Австралия. На тази територия са трийсетина държавици. При това чисто човешкият ресурс е доста малък по редица причини, природните ресурси също са безкрайно ограничени. Т.е. всяка една държава сама по себе си не може да бъде абсолютно никакъв конкурент на когото и да било. В този контекст единственото бъдеще на Европа, според мен е, обединена Европа, но обединена Европа на равноправни партньори."

Как ще се развие Европа ще видим след евроизборите. Тогава ще бъде ясно разпределението на силите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42