Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият шишеяд във Видин е на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"

Снимка: Радио ВИДИН

Шишеяд е поставен пред входа на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин. В инсталацията се изхвърлят празни пластмасови бутилки. Това е първият шишеяд за града. До поставянето му се стигна след като училището участва в кампания за разделно събиране на пластмасови бутилки, организирана от сдружение "BG Бъди активен".

"В рамките на един месец ученици, учители и всички, които са част от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" събирахме пластмасови бутилки. След което трябваше да ти предадем в пункт за разделно събиране на отпадъци и оттам получихме кантарна бележка с общото тегло на бутилките", разказа Таня Методиева- учител по физическо възпитание и спорт в училището.

Предават в пункта над 500 килограма. След участието им в тази инициатива училището получава един шишеяд и печели титлата "Герой на рециклирането". С поставянето на шишеяда гимназията става част от кампанията "Искам да съм полезен … Рециклирай ме!"

ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" участва в програмата "Екоучилище". За да стане такова трябва да изпълни 7 основни стъпки. Спечелването на този шишеяд е една от стъпките, свързани с реализирането на програмата.

"В тази програма ние участваме от началото на тази учебна година 2023-2024, като в нея могат да участват училища, както и детски градини от цялата страна, не само от областта и общината. За да може ние да получим название "екоучилище" трябва да изпълним няколко основни стъпки... Надяваме се другия месец да бъдем вече част от програмата и групата на екоучилищата в България", каза Цветомир Петров- учител по биология и химия, който работи основно с учениците за постигането на тази цел. 

В училището трябва бъде създаден екокомитет, да бъде направен екологичен преглед с наблюдение на околната среда, да бъде изработен план за действие, контрол и оценяване на извършените дейности и други.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07