Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опростачването - тенденция или единични случаи

| обновено на 07.06.24 в 11:29
Снимка: Личен архив на Ивайло Петков

Отпадъци, разхвърляни до кофа за боклук, предизвикаха възмущението на видинския актьор Ивайло Петков. След като се натъкнал на неприемливата гледка, младият мъж собственоръчно почистил улицата, преминаваща край дома му, а в социалните мрежи и пред екип на Радио ВИДИН даде ясно да се разбере, че това е не просто изхвърлен не на място боклук.
"Преди няколко дни през нощта, когато се прибирах към вкъщи, заварих пред дома си една разпиляна кофа за боклук, разпиляна на платната за движение, отстрани на паркинга. Личеше, че не е някое бездомно куче, което е ровило, за да си намери храна, беше абсолютна вандалска проява. Тогава просто спрях, сложих си ръкавиците от аптечката, събрах целия боклук и направих една снимка преди и след, която споделих в социалните мрежи, защото на моменти ми идва в повече цялата простотия, която ни залива, цялата мизерия, която ни залива, дори не знам как да го коментирам това, че виждам как интелектуалното ниво на хората е толкова принизено, виждам как хората не виждат по-далеч от носа си, виждам опростачването на обществото ни...

В отговор на публикацията на Ивайло, негов приятел от Бургас изпратил подобна снимка от морския град. Според младия видински актьор тя е потвърждение за това, че опростачването е национален проблем. 

Снимка: Личен архив на Ивайло Петков

"Аз смятам, че масовото опростачване е пандемично явление, то се разпростира дори извън пределите на нашата мила родина, но определено тук виждам как елементарно възпитание вече липсва в хората. И това, което се случва, тъжното е, че въобще не ме учудва. Аз на такива случаи съм попадал. За скромната си 23-годишна житейска история вече съм видял какво ли не. Виждал съм как на улицата мъже пребиват жените си, една дузина мъже подминават, без да отреагират по никакъв начин. Виждал съм как хората получават инфаркт и никой дори не звъни на 112. Сякаш сме от едно общество, съставено от индивиди, които нямат усещането, че са част от един социум, а всеки е сам за себе си. Всеки живее той да е добре и не го интересува ближния, не се интересува от отсрещния човек..."

Обезверяването, което е връхлетяло цялата държава, трябва да бъде пресечено. Това може да стане като всеки човек всеки ден прави по нещо добро, убеден е младият мъж.
Катя Райчева, психолог. Снимка: Личен архив
От своят страна психологът Катя Райчева коментира, че действително образователният ценз на българина спада. Подобните на този случаи все пак са единични и не може да се говори за опростачване на нацията като цяло. 

"Не бих искала да слагам хората под един знаменател, защото винаги е имало хора, които се държат невъзпитано, не се съобразяват какво правят. Надявам се, че това е малък процент. Виждала съм хора да ровят по кофите за боклук, което  е жалко, защото не вярвам някой да иска да изпадне в такова положени да се облича и да се храни от кофите. Но има такива, които ровят, за да видят какво има, после не го прибират. Има много хора, които хвърлят около кофите, защото може би е по-удобно... Надявам се, че по-голяма част от хората сме нормални, които си хвърляме боклука в определените съдове. Вярно е, че има такива гледки, вижда се. Има вариант, че по принцип спада образователният ценз на хората. Това води след себе си и другите неща - каква е хигиената и каква е ситуацията около нас. Така че може би има различни обяснения и пак казвам, че се надявам това да са единични случаи, а не тенденция..."


Трябва да има обществена реакция на неприемливото, макар че понякога хората се демотивират, смята психологът. 

"Ако аз си хвърлям боклука на място, десет други не го правят и мен ме дразни това, отегчава, депресира, демотивира. Но въпреки всичко трябва да го правим."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39