Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без големи опашки протича вотът в Берлин

Снимка: Посолство на България в Берлин


Една от най-големите български общности в страните от ЕС - тази във Федерална република Германия, гласува днес за Народно събрание и Европейски парламент. 

Как протича вотът в Берлин, обясни видинчанката Виктория Тодорова, която живее и работи в германската столица.

"На територията на страната са открити 103 секции, в столицата са общо 5 на брой. Българските граждани могат да упражняват правото си на глас както за Европейски парламент, така и за Народно събрание. Към момента ситуацията преди зибирателните секции в Берлин е спокойна. Не се формират големи опашки, но както знаем от предишни избори - това може рязко да се промени. Прави впечатление, че много българи са предпочели да подадат електронно заявление за гласуване в чужбина още през май, което прави процеса още по-бърз, тъй като тези хора са пускани с предимство в секцията, в която са разпределени."
Виктория Тодорова. Снимка: Личен архив
В Германия се провеждат и европейски избори, след които страната ще изпрати в Европейския парламент 96 депутати. С това тя всъщност е държавата с най-многочислена група, поясни Виктория Тодорова. 

"Днес 65 милиона германци имат право на глас. Към тях се включват и българите с двойно гражданство. Това, което е изключително важно за нашите сънародници, е, че те могат да гласуват  или само за европейски депутати от страна на Германия, или само за български евродепутати, но не и за двете."

Хората с двойно гражданство не са добре запознати с това и от дискусии в социалните мрежи става ясно, че сред тях има леко объркване, поясни Виктория Тодорова. 

Евгения Огнянова Шерерл Снимка: Фейсбук
Българите днес да изберат стабилно управление на страната. Надежда за това изрази юристът, художник и моден дизайнер Евгения Огнянова Шерер, чиито корени са от Видинския край. Тя живее в Германия и ще упражни правото си на глас в град Офенбург, област Ортенау. 

"Българите по принцип имаме афинитет към политика и не ни е безразлично, надявам се, какво се случва както, където живеем, така и в родните ни краища. Бъдещето на България ми е много важно. Аз не съм я напуснала, аз живея временно в чужбина, но мислено и в сърцето си съм част от България и е много важно за мен. Затова е моят призив към всички - Идете и гласувайте! Няма как по друг начин, по който ние да се ангажираме за нашето бъдеще и това на децата ни."

Тази неделя Евгения Огнянова Шерер ще гласува и в изборите за членове на Европейски парламент.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският митрополит Пахомий с първа света литургия във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..

публикувано на 16.02.25 в 15:58

Кулските "Къпачи" се представиха на фестивала "Джамала" в Кюстендил

Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи.  Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи  "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..

публикувано на 16.02.25 в 15:09

Почистват коритото на река Скът като предпазна мярка

До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й.  В Мизия, където беше най-тежкото..

публикувано на 16.02.25 в 14:30

Жена загина при пожар край Враца

Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца.   Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..

публикувано на 16.02.25 в 11:40

Дейци на културата отбелязаха Трифон Зарезан във Враца

Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция.   В ритуала по зарязването на лозите вчера   се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..

публикувано на 16.02.25 в 11:15

Четирима са загинали при катастрофа край Видин, има и ранени

Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..

публикувано на 16.02.25 в 10:00

Митрополит Пахомий беше въдворен на епархийската си катедра във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..

публикувано на 16.02.25 в 08:05