Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика на Петър Дънов звуча днес във видинската Филхармония

Снимка: архив

Камерен концерт с музика от Петър Дънов се състоя днес във Филхармония Видин. Концертът е по инициатива на местното общество на Бялото братство във Видин. Музиката на "Учителя" звуча за зрителите в акомпанимент на пиано-Виктор Илиев и цигулка- Виделин Джеджев. Удоволствие е да се свири тази музика, каза Виктор Илиев, диригент и композитор:
"Аз днес излязох като пианист на тази сцена, но по принцип съм диригент и композитор, пианото не ми е основен инструмент. Казвам го, защото аз се заинтересувах от тази музика първо като композитор, защото той говори много за принципа за връзката между цветовете и звука, и въобще за цялата тази картинност в музиката, която за мен също е много важна. От там и получих вдъхновение да хармонизираме тези песни. Удоволствие е да свирим тази музика, за мен бе интересно. Тя е доста специфична. Когато я чух първоначално, ми се стори малко семпла, но това беше само първоначална илюзия, защото той говори в доста символи и музиката му е с  много дълбока символика. Това ме кара и до ден днешен да се занимавам с нея."
Музиката на Петър Дънов и ритуалът Паневритмия са популярни в цял свят, допълни Виктор Илиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Снимката на 20 август 2025 година

Близо три четвърти от пълнолетните българи намират, че в последните седмици има увеличение на цените на стоките и услугите. Данните са от независима изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“, публикувани днес.  Информационни срещи за обмяната на левове в евро започват във Врачанско. На 21.08.2025 г., 10.00 ч. в Пенсионерския..

публикувано на 20.08.25 в 18:10

Враца почете Никола Войводов

Във Враца днес /20 август/ отдадоха почит пред живота и делото на Никола Войводов . На днешния ден се навършват 183 години от рождението на бележития революционер и 158 г. от героичната му гибел. Врачанинът е вдъхновител за Христо Ботев и първи завзема кораб по Дунава със своята чета. Според историческите събития, врачанинът водел малка чета, която..

публикувано на 20.08.25 в 16:39

Над 2000 души в област Видин ще получават безплатен топъл обяд и през зимата

Предоставянето на безплатен топъл обяд за най-уязвимите групи в десет от единадесетте общини на област Видин ще продължи и след 30 септември 2025 г., съобщават от Областния информационен център (ОИЦ). Финансирането е осигурено отново от Програма „Храни и основно материално подпомагане“ и ще продължи до 31 януари 2026 г. По този начин се гарантира..

публикувано на 20.08.25 в 15:35

ИАРА и полицията в Монтана осуетиха незаконна продажба на улов

Служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури - Монтана са заловили нарушители риболовци край язовир „Огоста“, съобщават от агенцията. Инспекторите са предотвратили продажба на шаран, който е уловен при любителски риболов - трофеен екземпляр, с тегло 21 кг.  Със съдействието на служители от Районното полицейско управление в..

публикувано на 20.08.25 в 15:28

Информационни срещи за обмяната на левове в евро започват във Врачанско

„Български пощи“, съвместно с местните власти, стартират кампания за информиране на хората за начина на обмяна на левове в евро в пощенските станции, съобщават от дружеството. Целта е да се запознае населението с начина, по който ще се обменят левове в евро в пощенските станции и да се дадат отговори на поставени от хората въпроси. На..

публикувано на 20.08.25 в 15:15

Над 130 колоездачи ще изминат 700 км по поречието на Дунав

На 30 август отново от Видин за 12 път стартира най-популярното многодневно колоездачно приключение в България "Дунав Ултра" . Това е най-дългият туристически веломаршрут в страната. Проявата ще бъде открита на 29 август, обясни заместник-кметът Борислава Борисова: "На 29-и вечерта, от 20:00 часа в Културен център "Жул Паскин" ще бъде обявено..

публикувано на 20.08.25 в 14:00

Училище в Мездра е с нов облик

Вторият етап от проекта „Обичам моето училище“ в ОУ „Христо Ботев“ – Мездра вече е реализиран. Класните стаи и коридорите на най-старото училище в града бяха обновени с цветни фототапети, които внасят живот, вдъхновение и позитивна атмосфера в учебната среда. Ръководството на училището изрази благодарност към екипа, учителите и учениците,..

публикувано на 20.08.25 в 11:20