Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади хора се заселват в село Трифоново

Много неща можем да постигнем с общи усилия, казва кметският наместник Цветелина Стоянова

11
Снимка: радио Видин

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от млади семейства. Хората тук са добри и работни. 

Общо 56 души живеят в селото по постоянен адрес. Иначе в него живеят повече хора, но тяхната регистрация е в Монтана. В селото работят два цеха - единият е за месо, а другият - за пелети. Част от работниците са местни хора.  

Старото име на селото е било Припължене, като през 1950 година се преименува в Трифоново - на името на загиналия от селото антифашист през 1923 година. 

Цветелина Стоянова е кметски наместник на село Трифоново от съвсем скоро, от 15 април тази година. Има икономическо образование. Семейна е, с две малки деца. Обича селото си и иска най-доброто за него. Това я кара да се кандидатира за кметския пост: 


"Израснала съм на село, децата ми също израстват тук, във всеки удобен момент сме на село... Моето село ми е на сърцето, приемам всичко лично и очаквам положителна промяна за селото. Това ме накара да стана кметски наместник... Има много млади хора, които живеят тук и пътуват до Монтана, където работят. Селото ни се възобновява, има много млади семейства..."

Река Шугавица дава прохлада и свежест през летните горещини, но може да бъде и страшна.

"За съжаление, миналата година беше излязла от коритото реката. Голяма част от селото ни беше наводнено и се възстановяваме, продължават ремонтите, но повечето къщи са възстановени. Хората получиха социални помощи... Днес се подменят циглите на покрива, керемидите - също, защото имаме течове на няколко места..." 



Младите семейства в село Трифоново пътуват до Монтана най-често с колите си, защото през селото не минава  автобус, казва кметският наместник Цветелина Стоянова: 

"Дълги години имаше автобус Вършец - Монтана, но е спрян поради липса на пътници. Хората ползват лични автомобили и таксита. Всички имат лични лекари в Монтана, но имаме лекарски кабинет, който се ползва при необходимост."

През годините селото не е имало своя църква. Сега, със съдействието на Община Монтана, е изградена нова църква - "Свети свети Кирил и Методий". Почитат се основните християнски празници и дати. Открита е 2019 година. Отворена е освен на празниците и събота и неделя. 

Предстои да се направи детска площадка в селото Трифоново и дейности, които да го направят красиво и европейско. 

Трифоново е малко населено място. В миналото във всеки дом е имало домашни животни. Днес няма хора, които да гледат овце, крави, коне и магарета. Отглеждат се кокошки и зайци, а земята се обработва от големи арендатори, казва Цветелина Стоянова:

"Днес имаме един кон, една крава и едно магаре. За щастие ги има и децата им се радват, и децата ги разпознават. Има деца, които не познават тези животни... Улиците ни се нуждаят от ремонт, от насипване, асфалтирането е лукс. Запълнихме дупките на централните улици, но трябва време. Днес много хора искат да си купят къща в селото, но много трудно се продават къщите, защото са много наследниците и не се съгласяват на продажба. 

Има много желаещи за купуване на имоти. Имаме силен интернет, може да се работи от тук. С водата и с тока нямаме проблеми. Нямаме читалище, но се организираме, защото хората са от селото и всеки иска да помогне, така беше за Великден и за 24 май, събора на селото. Лесно се организираме. Пожелавам на всички здраве и да се разбираме и подкрепяме!"


На площада в селото срещам много хора, майки с деца, ученици, възрастни, те са в малката озеленена градинка пред кметството, която ухае на рози и липи:

"От 3 години живеем тук, особено за детето е много добре, то е на пълна свобода... Нямаме хранителен магазин, но градът ни е близо... На нас ни е добре... Има и други млади семейства, харесва ми селският живот... 1991 година - 287 човека, а сега са 50 човека. Това стана след вируса ковид... За 24 май площадът ни беше пълен с деца и млади хора, кметицата ги беше поканила... От 6 години живея тук, селото е спокойно, купуват се къщи... Работа има за всеки, който иска, намира..."

Повече - в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05