Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади хора се заселват в село Трифоново

Много неща можем да постигнем с общи усилия, казва кметският наместник Цветелина Стоянова

11
Снимка: радио Видин

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от млади семейства. Хората тук са добри и работни. 

Общо 56 души живеят в селото по постоянен адрес. Иначе в него живеят повече хора, но тяхната регистрация е в Монтана. В селото работят два цеха - единият е за месо, а другият - за пелети. Част от работниците са местни хора.  

Старото име на селото е било Припължене, като през 1950 година се преименува в Трифоново - на името на загиналия от селото антифашист през 1923 година. 

Цветелина Стоянова е кметски наместник на село Трифоново от съвсем скоро, от 15 април тази година. Има икономическо образование. Семейна е, с две малки деца. Обича селото си и иска най-доброто за него. Това я кара да се кандидатира за кметския пост: 


"Израснала съм на село, децата ми също израстват тук, във всеки удобен момент сме на село... Моето село ми е на сърцето, приемам всичко лично и очаквам положителна промяна за селото. Това ме накара да стана кметски наместник... Има много млади хора, които живеят тук и пътуват до Монтана, където работят. Селото ни се възобновява, има много млади семейства..."

Река Шугавица дава прохлада и свежест през летните горещини, но може да бъде и страшна.

"За съжаление, миналата година беше излязла от коритото реката. Голяма част от селото ни беше наводнено и се възстановяваме, продължават ремонтите, но повечето къщи са възстановени. Хората получиха социални помощи... Днес се подменят циглите на покрива, керемидите - също, защото имаме течове на няколко места..." 



Младите семейства в село Трифоново пътуват до Монтана най-често с колите си, защото през селото не минава  автобус, казва кметският наместник Цветелина Стоянова: 

"Дълги години имаше автобус Вършец - Монтана, но е спрян поради липса на пътници. Хората ползват лични автомобили и таксита. Всички имат лични лекари в Монтана, но имаме лекарски кабинет, който се ползва при необходимост."

През годините селото не е имало своя църква. Сега, със съдействието на Община Монтана, е изградена нова църква - "Свети свети Кирил и Методий". Почитат се основните християнски празници и дати. Открита е 2019 година. Отворена е освен на празниците и събота и неделя. 

Предстои да се направи детска площадка в селото Трифоново и дейности, които да го направят красиво и европейско. 

Трифоново е малко населено място. В миналото във всеки дом е имало домашни животни. Днес няма хора, които да гледат овце, крави, коне и магарета. Отглеждат се кокошки и зайци, а земята се обработва от големи арендатори, казва Цветелина Стоянова:

"Днес имаме един кон, една крава и едно магаре. За щастие ги има и децата им се радват, и децата ги разпознават. Има деца, които не познават тези животни... Улиците ни се нуждаят от ремонт, от насипване, асфалтирането е лукс. Запълнихме дупките на централните улици, но трябва време. Днес много хора искат да си купят къща в селото, но много трудно се продават къщите, защото са много наследниците и не се съгласяват на продажба. 

Има много желаещи за купуване на имоти. Имаме силен интернет, може да се работи от тук. С водата и с тока нямаме проблеми. Нямаме читалище, но се организираме, защото хората са от селото и всеки иска да помогне, така беше за Великден и за 24 май, събора на селото. Лесно се организираме. Пожелавам на всички здраве и да се разбираме и подкрепяме!"


На площада в селото срещам много хора, майки с деца, ученици, възрастни, те са в малката озеленена градинка пред кметството, която ухае на рози и липи:

"От 3 години живеем тук, особено за детето е много добре, то е на пълна свобода... Нямаме хранителен магазин, но градът ни е близо... На нас ни е добре... Има и други млади семейства, харесва ми селският живот... 1991 година - 287 човека, а сега са 50 човека. Това стана след вируса ковид... За 24 май площадът ни беше пълен с деца и млади хора, кметицата ги беше поканила... От 6 години живея тук, селото е спокойно, купуват се къщи... Работа има за всеки, който иска, намира..."

Повече - в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45