Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8-годишно момиченце от Видин дари косата си за кауза

Снимка: архив

Даряването на коса е благороден акт, който може да промени живота на онкоболни хора, които преминават през трудния път на терапиите и губят косата си. Тези загуба често има дълбоко емоционално и психологическо въздействие, защото намалява тяхното самочувствие и социална увереност. В този контекст даряването на коса се превръща в един благороден акт, не само на съпричастност, но и такъв, който вдъхва радост и надежда. 
За осемгодишната Юлияна от Видин това да дариш косата си за направата на перука, е нещо много съкровено, защото, както тя казва, за всяко едно момиче косата е нещо много важно и трудно се разделя с нея. Но когато е в името на подобна кауза, нещата се осмислят:

"Дарих си косата. Не знаех, че трябва да се подстригвам, но после мама ми каза, че косата ми е вече много дълга, става топло и трябва да я подстрижа. Каза ми, че ако искам, мога да я даря. От нея разбрах за това... Тя ще отиде за перуки, за деца, болни от рак... Първо бях малко притеснена, като гледах къде слагат ластичките, започнах да треперя. Като ми отрязаха първата част на косата бях в шок. Тя е къса, до раменете е. След като я махната цялата беше по-добре... Още не съм свикнала. Свикнала съм, като си правя опашка, косата ми да се размята навсякъде - сега няма коса... За да я дариш, трябва да ти е хубава косата, поддържана и май да не е боядисвана. Аз слагам едни пръскала за разресване, кристали, за да е по-бляскава, много неща. Трябва да се поддържа... Искам да кажа на децата без коса, че ще се оправят, ще оздравеят и ще имат тяхна коса."

Идеята за даряване на коса за изработването на перуки има дълга история, датираща още от края на 90-те години на ХХ век. С течение на времето подобни инициативи се разпространиха по целия свят, включително и в България. Един от хората, които изработва перуки за онкоболни и нуждаещи се е Вили Боршукова, която от 35 години е перукер, днес и председател на Асоциация "Промени живота си сега". Самата тя се сблъсква с коварната болест през 2010 година, което я тласка към дейността, която практикува сега.

"Една моя приятелка ми каза, че иска да си отреже косата и ми предложи да направя една перука за някое дете - това става 2011 година. Казах ѝ, че ще го направим, ще съберем още малко коса, защото от една коса не може да излезе една цяла перука, трябва да са няколко, тъй като има почистване на косъма, късите косми се махат, има доста неща по изработката на перуката. Така направихме една перука за едно малко детенце, което беше на 4 годинки и я дарихме. Просто не мога да ви опиша това, което виждаш в детските очи, в очите на родителите, този водопад от емоции, от благодарност и ти самият започваш да се чувстваш ценен, че си помогнал на нуждаещ се... Така реших, че ще помагам на такива хора, в нужда. Създадохме "Промени живота си сега", така се казва нашето сдружение, което се занимава изцяло с помощ към онкологично болни хора, които са загубили косата си и преминават през тази страшна болест... След това последва една вълна на съпричастност - хората започнаха да си режат косите, мои приятели, дъщеря ми си отряза косата... Дори въобще не предполагах, че ще стане толкова масово, толкова грандиозно и хората така ще искат да се включат в нашата кауза."

Вили Боршукова предупреди тези, които искат да дарят косата си за подобна кауза, да внимават къде и при кого го правят, тъй като има фризьори, които злоупотребяват с това. Посъветва да проучат внимателно и след това да прибегнат до това решение. Коментира, че трябва да има повече гласност за това, за процесите на изработка и изискванията за дарение, за да се избегнат неприятни ситуации.


"Аз искам да Ви благодаря, че сте решили да дадете гласност за условията, които се изискват при даряване на една коса. Благодаря Ви за това, че ще отделите ефирно време, за да разкажете на вашите слушатели това, което трябва и това, което е наистина необходимо, за да се помогне, защото това е един свързан процес между дарители, перукери и фризьори."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10