Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8-годишно момиченце от Видин дари косата си за кауза

Снимка: архив

Даряването на коса е благороден акт, който може да промени живота на онкоболни хора, които преминават през трудния път на терапиите и губят косата си. Тези загуба често има дълбоко емоционално и психологическо въздействие, защото намалява тяхното самочувствие и социална увереност. В този контекст даряването на коса се превръща в един благороден акт, не само на съпричастност, но и такъв, който вдъхва радост и надежда. 
За осемгодишната Юлияна от Видин това да дариш косата си за направата на перука, е нещо много съкровено, защото, както тя казва, за всяко едно момиче косата е нещо много важно и трудно се разделя с нея. Но когато е в името на подобна кауза, нещата се осмислят:

"Дарих си косата. Не знаех, че трябва да се подстригвам, но после мама ми каза, че косата ми е вече много дълга, става топло и трябва да я подстрижа. Каза ми, че ако искам, мога да я даря. От нея разбрах за това... Тя ще отиде за перуки, за деца, болни от рак... Първо бях малко притеснена, като гледах къде слагат ластичките, започнах да треперя. Като ми отрязаха първата част на косата бях в шок. Тя е къса, до раменете е. След като я махната цялата беше по-добре... Още не съм свикнала. Свикнала съм, като си правя опашка, косата ми да се размята навсякъде - сега няма коса... За да я дариш, трябва да ти е хубава косата, поддържана и май да не е боядисвана. Аз слагам едни пръскала за разресване, кристали, за да е по-бляскава, много неща. Трябва да се поддържа... Искам да кажа на децата без коса, че ще се оправят, ще оздравеят и ще имат тяхна коса."

Идеята за даряване на коса за изработването на перуки има дълга история, датираща още от края на 90-те години на ХХ век. С течение на времето подобни инициативи се разпространиха по целия свят, включително и в България. Един от хората, които изработва перуки за онкоболни и нуждаещи се е Вили Боршукова, която от 35 години е перукер, днес и председател на Асоциация "Промени живота си сега". Самата тя се сблъсква с коварната болест през 2010 година, което я тласка към дейността, която практикува сега.

"Една моя приятелка ми каза, че иска да си отреже косата и ми предложи да направя една перука за някое дете - това става 2011 година. Казах ѝ, че ще го направим, ще съберем още малко коса, защото от една коса не може да излезе една цяла перука, трябва да са няколко, тъй като има почистване на косъма, късите косми се махат, има доста неща по изработката на перуката. Така направихме една перука за едно малко детенце, което беше на 4 годинки и я дарихме. Просто не мога да ви опиша това, което виждаш в детските очи, в очите на родителите, този водопад от емоции, от благодарност и ти самият започваш да се чувстваш ценен, че си помогнал на нуждаещ се... Така реших, че ще помагам на такива хора, в нужда. Създадохме "Промени живота си сега", така се казва нашето сдружение, което се занимава изцяло с помощ към онкологично болни хора, които са загубили косата си и преминават през тази страшна болест... След това последва една вълна на съпричастност - хората започнаха да си режат косите, мои приятели, дъщеря ми си отряза косата... Дори въобще не предполагах, че ще стане толкова масово, толкова грандиозно и хората така ще искат да се включат в нашата кауза."

Вили Боршукова предупреди тези, които искат да дарят косата си за подобна кауза, да внимават къде и при кого го правят, тъй като има фризьори, които злоупотребяват с това. Посъветва да проучат внимателно и след това да прибегнат до това решение. Коментира, че трябва да има повече гласност за това, за процесите на изработка и изискванията за дарение, за да се избегнат неприятни ситуации.


"Аз искам да Ви благодаря, че сте решили да дадете гласност за условията, които се изискват при даряване на една коса. Благодаря Ви за това, че ще отделите ефирно време, за да разкажете на вашите слушатели това, което трябва и това, което е наистина необходимо, за да се помогне, защото това е един свързан процес между дарители, перукери и фризьори."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18

Първото екоучилище във Враца е "Никола Войводов"

СУ "Никола Войводов" стана първото екоучилище в град Враца. Учебното заведение получи зелен флаг- символ за отлични екологични показатели. Главният учител Дафина Сарафска разказа, че през годините са се включвали в подобни инициативи, свързани с опазване на околната среда и това са дейности, които децата вършат с желание. "До финала на..

публикувано на 27.06.24 в 16:08

Музеят във Враца предлага занимания за децата през лятото

Множество активиности за деца организира това лято Регионалният исторически музей (РИМ) във Враца. Интерактивно-образователните игри започват от юли месец. Част от тях включват "Кюар код приключение", "На лов за стари сгради и забележителности във Враца", "В обувките на археолога", "Търсачи на загадки и артефакти", обясни за Радио ВИДИН Тихомир..

публикувано на 27.06.24 в 14:00

Увеличава ли се интересът към настолните игри?

Настолните игри преживяват ренесанс през последните години, завладявайки вниманието на хора от всички възрасти и социални прослойки. Те са се превърнали в популярна форма на забавление, специализация и обучение.  Този тип игри има дълга история, която започва още в древността. Игрите, като шаха например, са съществували още преди хиляди..

публикувано на 27.06.24 в 10:45