Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състоя се първото издание на кулинарния фестивал "Айдушко едене" в Кула

8
Снимка: Наско Цанов

На Еньовден се проведе първото издание на кулинарния фестивал "Айдушко едене" в Етнографската къща в КулаУчастие взеха 35 рецепти за ястия с билки и подправки от цялата община, а компетентно жури, начело със славния Кулски айдук, избраха победителите. Организатори на събитието бяха Община - Кула и НЧ "Просвета -1882".


Първо място, с лют царевичен хляб с билки и зелении и старопатешка билкова ракия заслужено спечели Корнелия Иванова, секретар на читалище "Пробуда -1925" в село Старопатица.


"Подготвих няколко неща с моите самодейци. Самата аз се представям с подлютена царевична питка, люта царевична питка. Това е една рецепта, предавана от поколения, от баба на майка и съответно на мен като дъщеря. По същи начин препредавам на моята дъщеря, за да запазим старите традиции. Питката е направена с огромна любов. Аз използвам няколко вида брашна в комбинация с билки и подправки, които са в определено съотношение. Най-съществената подправка е лют, домашен, скълцан червен пипер. Този хляб се пече винаги след Еньовден, след като се наберат пресните билки от полето."


По стара рецепта на баница с лобода, второто място грабна Радка Дичева.


"Лободата е едно растение, което вирее в градините и се е използвало много за чорби. Сега за баница го използвах. Зелени подправки – това са копър, магданоз, каквото вирее в градината. Това е тайната и разбира се – сиренце, яйца, млекце. Една чаша мляко.“


На трето място се класира Вероника Пламенова с пита слънце с еньовски билки. Наградата на кмета на Община Кула отиде при Лозана Петкова с дърпана баница по селски, а питка охлювчета и разядка на секретаря на НЧ "Просвета 1882" - гр. Кула взе Вълка Микова.


Водещ на събитието бе Христела Александрова, която разказа историята за Кулския айдук:


„Нощта срещу Еньовден е най-тайнствена и изпълнена с чудеса. Тогава звездите слизат най-ниско над земята и даряват билките и цветята с лечебна сила. В средата на еньовата нощ небето се отваря едновременно за добри и зли сили, морето застива в очакване на светлината и цялата природа тръпне преди изгрев слънце. С възтържествуването на доброто всеки, който посрещне изгрева на слънцето, се счита за щастливец. Според народното поверие в еньовското утро потича „жива” вода от кладенци и реки и всеки трябва да се наплиска за здраве. Там, където се е окъпало утринното слънце, там човек може да намери спасение от злите сили и надежда за бъдното.

Същата нощ свети Еньо тръгва да търси зимата, но той е светец и Божий човек и ще го оставим на неговите му дела.

Думата ни е за един друг момък, който тръгнал да търси не зимата, а златно имане - Кулския айдук. Знаел той, че през тази чудна нощ заровеното имане излиза навръх земя и почва да свети с  омаен синкав пламък и таласъма-пазител на имането го няма и тръгнал в късна доба из кулските сокаци и нивя да търси имането. А айдукът е айдук, че е нехранимайко и тарикат, както се пее в песента:

"Хайдутин къща не гледа, хайдутин майка не храни."


В ролята на Кулския айдук беше Мирослав Иванов, който оглави и журито на конкурса.


"Доста трудно беше, че всичко беше много добре нагодено, приготвено."


Кръшни кулски хора изпълниха Танцов състав „Кулчене“ към НЧ „Просвета – 1882“ – гр. Кула, с ръководител Димитър Карчев и корепетитор Владислав Перов, а Народен хор „Кулченки“ изпълниха песните "Заспала е баба Дора" и "Полегнала е Тодора".  Фолклорен спектакъл изнесе народната певица Корнелия Иванова, секретар на НЧ „Пробуда 1925“ – с. Старопатица, заедно с певиците-самодейци от от селото.


Първото издание на фестивала "Айдушко едене" е с подкрепата на д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула и наследника на участника в националноосвободителното движение Гено войвода Тихомир Генов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Промяна в наредбата за местните данъци ще обсъждат във Видин

Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30 предложения..

публикувано на 24.11.24 в 12:16

"Подаръци на надеждата" за деца от Северозапада

Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..

публикувано на 24.11.24 в 11:05

Откриха с концерт читалищния салон в Ослен Криводол

В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтират е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е  място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения  салон беше с концерт,  последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..

публикувано на 24.11.24 в 09:31

Враца остава сред областите с най-високи заплати в страната

Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..

публикувано на 24.11.24 в 08:19

Мездра се потапя в „Магията на българския фолклор” през декември

С образователни концерти под надслов „Магията на българския фолклор”, ще стартира декемврийската програма на Народно читалище "Просвета 1925" Мездра . О сновните акценти ще са - Градски събор „Край Мездра Искъра шуми“ със специалното участие на Светла Дукатева и благотворителна кулинарна изложба на 6 декември /Никулден/, - Коледен концерт на..

публикувано на 23.11.24 в 16:34

Димитър Петров представи новата си книга във Видин

Младият автор Димитър Петров представи новата си книга във Видин "Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало".   Произведението събира на едно място 50 биографии от 3 епохи - Средновековие, Възраждане и Трета българска държава, и се явява продължение на общия продукт на автора и образователната платформа..

публикувано на 23.11.24 в 15:11

Ще именуват площад на името на Иван Попов в Чипровци

Историческият музей в Чипровци ще подеме инициатива за преименуването на площад на името на видния гражданин даскал Иван Попов. Инициативата е част от събитията свързани с отбелязването на 125-годишнината от неговото рождение, информира директорът на музея д-р Анита Комитска : "Подготвили сме едно писмо до Общинския съвет в град Чипровци, което..

публикувано на 23.11.24 в 14:30