Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национално учение проверява плановете за защита в АЕЦ "Козлодуй"

Снимка: МВР

На 26 и 27 юни ще се проведе национално пълномащабно учение „Защита 2024“, в рамките на което ще бъде проверена и оценена актуалността на плановете за защита в АЕЦ „Козлодуй“, съобщиха от МВР.

За целите на учението ще бъде сформиран Национален оперативен щаб и ще бъдат проиграни различни моменти от Външния авариен план на атомната ни централа.

Става дума за регулярно учение, обяви директорът на националната пожарна главен комисар Александър Джартов:

"Това е планирано учение, което се провежда на всеки пет години. Целта е да се тества по какъв начин работи външният авариен план на АЕЦ "Козлодуй", който е част от Националния план за защита при бедствия, като информацията, с която разполагаме съгласно сценария, че имаме пожар в открита разпределителна уредба. Вследствие на това са изпратени екипи на пожарната, които да загасят този пожар. Пожарът възникнал вследствие на злонамерени действия на неизвестни лица, като органите на полицията в момента осъществяват дейности по тяхното неутрализиране. Вследствие на техните действия е нарушено охлаждането на централата, поради което от страна на пожарната ще бъдат дислоцирани моторни помпи, така че да осигурим това охлаждане и впоследствие през утрешния ден ще завършим, на практика, с изграждане на КПП-та. Това са контролно-пропускателни пунктове, на които ще се извърши деконтаминация на евакуираните граждани, ще имаме изолиране на магазин, тоест да покажем по какъв начин се защитава от изпускането на евентуално радиоактивни отпадъци".

При изпълнение на конкретни учебни задачи е възможно придвижване на специализирана техника и оборудване.

По публикацията работи: Анжела Каменова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Авария спря водата в пет села в област Монтана

Авария наруши водоподаването в пет села в общините Чипровци и Георги Дамяново, област Монтана, днес. Причината е, че помпената станция в село Бели мел е спряла да работи. Заради авария на помпената станция в чипровското село Бели мел нарушено е водоподаването на близо 600 души, живеещи в пет села. От там се захранва водопровод, който подава вода за..

публикувано на 06.08.25 в 16:34

Около 200 са свободните места след 7. клас в област Монтана

Свободните места в приема след 7. клас в област Монтана са към 200. Днес обявяват резултатите от четвърто класиране. До сега са реализирани 44 паралелки от държавния план приема за новата учебна година. Към 200 са незаетите места в приема след 7. клас в област Монтана. В четвърто класиране могат да участват ученици, които не са записани в нито..

публикувано на 06.08.25 в 16:32

Готова е програмата за събора „Среща на три поколения“ в Гюргич

На 9 август, събота, край язовира във видинското село Гюргич ще се проведе Фолклорният младежки събор „Среща на три поколения“. Подготовката за събитието вече тече, съобщават от местното читалище „Просвета“. Съборът събира участници от различни възрасти и цели да съхрани и предаде българските фолклорни традиции между поколенията. Очаква се в програмата..

публикувано на 06.08.25 в 15:52

Ремонт затвори пътна отсечка между Видин и Монтана

Ограничено е движението за всички превозни средства по 10-километров участък от третокласния път 112 в областите Видин и Монтана. Затвореното за преминаване трасе е от разклона за град Лом до село Тополовец. Причината е, че се извършват ремонтни дейности, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".  Участъкът е част от алтернативното трасе на..

публикувано на 06.08.25 в 15:43

Празник на младежта ще се състои във Враца

Във Враца ще отбележат подобаващо 12 август – Международният ден на младежта . Младежки център – Враца със съдействието на общинската управа са подготвили прояви, които ще създадат много нови приятелства, емоции и приятни забавления. Активностите започват в 18,30 часа в парка зад паметника на Христо Ботев. Ще има: изложения на младежки..

публикувано на 06.08.25 в 15:35

Продължават археологическите проучвания на антична Бонония във Видин

Започна новият археологически сезон на обекта антична Бонония във Видин. Разкопките вече са в ход и се финансират със средства от държавния бюджет чрез Министерството на културата, както и с допълнително финансиране от Община Видин, каза за Радио Видин ръководителят на проучването доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с..

публикувано на 06.08.25 в 15:31
Снимката е илюстративна

Предложена е промяна в проекта за ветропарк в община Кула

Фирма „Ветрослав" ЕООД уведомява всички заинтересовани лица за изменение на инвестиционното си предложение за „ Изграждане и експлоатация на ветроенергиен парк „ВЕТРОСЛАВ" в землището на кулското село Големаново, което е в процедура по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) провеждана от РИОСВ-Монтана, съобщават от общинската..

публикувано на 06.08.25 в 15:15