Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белоградчик празнува

Снимка: Община Белоградчик

Петровден е денят на Белоградчик. В града се провежда традиционния Белоградчишки панаир, който ще продължи до утре, 30 юни. В 10:00 ч. ще бъде отслужен тържествен водосвет. След това кметът Боян Минков ще отправи приветствие. Празничен концерт ще се проведе в местността "Панаирище". В него ще участват  Духов оркестър - Белоградчик, Детска градина "Иглика", Детски комплекс, вокална група "Чаровни години", танцов състав "Калина" и специално участие на група за автентичен фолклор "Хотнишките баби". В 17:00 ч. ще се играе марионетният спектакъл "Последната марионетка" на Теодор Борисов, а от 20:00 часа започва концертната програма.

"Официалното откриване е на 29 в 10 часа, когато е Петровден и е празникът на града. Този панаир така е възникнал, напразникана града. И приклюйчва на 30 юни- в неделя. Вицепрезидентът ще гостува на откриването ни на панаира ", каза кметът Боян Минков.

Снимка: Община БелоградчикВ художествена галерия "Вълчо Вълчев" в Белоградчик беше открита изложба на номинирани и наградени творби на участници в Трети национален конкурс за детска рисунка на тема "Белоградчишки изгреви и залези". Конкурсът е организиран от Исторически музей – Белоградчик, Художествена галерия "Вълчо Вълчев" и Йоанна Кемилева – съпруга на патрона на галерията и Теодора Вълчева - дъщеря.

Елена Джунинска - уредник на Художествена галерия обяви, че тази година участниците са 94. Школите по изобразително изкуство и арт студията, които са взели участие, са 14, като има и много индивидуални участници. Теодора Вълчева сподели колко хубаво е, че младите участници виждат красотата на града през един по-различен поглед на младостта.

"Като човек, който има отношение към изкуството, не мога да скрия възхищението си и задоволството от това, което виждаме в момента. Не мога да повярвам, че деца на 7-8 години са нарисували тези творби. Естествено, провокирани от невероятните белоградчишки скали – това чудо, което природата ни е дала. Тези деца са напълнили галерията с творбите си и Ви пожелавам догодина да се разрасне още повече", заяви Боян Минков- кмет на община Белоградчик.

Конкурсът цели да открива и стимулира млади таланти в областта на изобразителното изкуства, да изгражда творческо въображение и индивидуалност по зададените теми, да популяризира скулптурни и туристически събития, организирани в Белоградчик, да провокира интерес към природния феномен Белоградчишките скали.

Конкурсът е част от програмата и честванията по случай празника на Белоградчик – Петровден.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Видин организира общо гледане на финала на Световното по волейбол

След 55 години чакане България отново има шанс да спечели световната титла по волейбол. В подкрепа на националния отбор в този исторически момент, Община Видин организира публично гледане на финала на Световното първенство , който ще се проведе на 28 септември /неделя/. Събитието ще се състои в спортна зала "Фестивална“ , където мачът между..

публикувано на 27.09.25 в 17:20

Фонтанът срещу Стамбол капия във Видин ще възвърне автентичния си облик

Фонтанът срещу Стамбол капия във Видин ще се върне в първоначалния си вид. Намерена е оригиналната фигура която се очаква да бъде поставена. За това информира заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие в Община Видин Мартин Дончев. "Все пак се намери и се надявам да бъде сложено там, където е било..

публикувано на 27.09.25 в 16:45

В Мездренска детска градина отбелязаха Европейския ден на спорта

Европейски ден на спорта тази година той е под мотото на обединението. За това в ДГ ”Роза” - Мездра обединиха трите сили: учители, родители и деца. Към тях се присъедини дългогодишната треньорка по лека атлетика Жанета Маринова и нейната успешна състезателка Натали, която направи демонстрация на децата и ги запозна с дисциплината бягане с..

публикувано на 27.09.25 в 13:00

Откриха фестивала "Здравей, здраве!" във Видин

Осмото издание на фестивалът "Здравей, здраве!" започна във Видин. Тази година мотото на събитието е "Само през сърцето можеш да докоснеш небето". По време на фестивала ще бъдат организирани тематични ателиета. Посетителите ще могат да разгледат също и базар с природни и здравословни продукти.  Официален гост на откриването беше заместник-кметът..

публикувано на 27.09.25 в 12:46

Само една трета от данъците във Враца платени до средата на годината

Малко над 1/3 от данъците, които дължат врачани за тази година, са били внесени до средата на настоящата година, това личи в анализ на местната администрация. Приходите от налози са за 34,37 % от нетния размер на приходите, помощите и даренията за ресурсно осигуряване на местните дейности и дофинансиране на държавни дейности. В структурата на данъчните..

публикувано на 27.09.25 в 12:30

Започна фолклорният фестивал "Тумба-лумба, иха-ха – под звездите на Чирен"

Днес и утре /27 и 28 септември/ врачанското село Чирен е домакин на втория фолклорен фестивал по надиграване "Тумба-лумба, иха-ха – под звездите на Чирен" . Празникът бе официално открит от кмета на Враца Калин Каменов , който пожела на участници и гости незабравими емоции и много настроение. Кметът на с. Чирен Силвия Христова и председателят..

публикувано на 27.09.25 в 11:32

Двама са ранени при катастрофа във Врачанско

Кола катастрофира на междуселски път във Врачанско, а при инцидента бяха ранени двама души, съобщиха от областната дирекция на МВР. Инцидентът е станал към 13 часа вчера, на пътя между белослатинските села Драшан и Габаре.  63-годишен мъж от Габаре, управлявал лек автомобил. По неясни към момента причини изгубил контрол над управлението на возилото..

публикувано на 27.09.25 в 11:17