Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

2
Снимка: БГНЕС


Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че агресивното поведение спрямо медицинското лице може да доведе до по-бърз преглед. Тревожните данни на Социологическа агенция "Тренд" бяха представени преди дни в столицата по време на форума "Насилието над лекарите- причини и възможни решения", организиран от Българския лекарски съюз.

Редно ли е да има агресия в отношенията лекар-пациент, това попитахме и видинчани:

"Това е лошо един пациент да скача да бие лекарите и не е желателно. Лекарите добре се отнасят към нас и сме доволни от тях... Лекарите не обръщат внимание на пациентите, които са без осигуровки, а тези, които са осигурени, получават внимание... Не ми се е случвало да стана свидетел на сцена на насилие към лекари, но като слушам по медиите има много такива случаи. Малко е да се каже, че това не е редно и не е човешко..."

Заплахи за физическа саморазправа бяха отправени в един от медицинските центрове във Видин тези дни. Според пациентите, жената от регистратурата не им е обърнала внимание:

"Ние сме пациенти, ние сме хора, които разбираме от дума. После защо лекарите ги бият? Понеже те си го търсят. Като е нервна тая жена, не може да работи тук, тук трябва да работят спокойни хора с пациенти."

Темата е колкото важна, толкова и болезнена, каза министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева при откриването на форума в столицата. Тя допълни, че допускането дори само на един случай на агресия срещу медицинско лице е срам както за системата, така и за обществото ни. 

Ортопедът д-р Илия Калчев е участвал във форума като представител на Районната колегия към Българския лекарски съюз във Видин. Говорим си за причините за агресия и възможните решения за справяне с проблема: 

"Присъствието на такова представителство на съдебните органи, говореше в посока да се търсят решения в областта на правото. При всяка агресия и посегателство над лекар при изпълнение на служебните му задължения да се преценява от съда по законодателен ред, като така, както е посегателството на право-охранителните органи, както е при полицай при изпълняване на служебните му задължения. Но аз не съм убеден, че това ще доведе до рязко изменение на тези взаимоотношения."

Според д-р Калчев една от причините за агресията е лошата комуникация между лекар и пациент:

"Никой нищо не разговаря, не обяснява при изписване на пациент. Проблемът е двустранен, а ние всички сме в едно цяло. Друга причина, е всеобщото изпростяване на нашия народ. Това са хора, които не са прочели и една книга в живота си и даже се гордеят с това. Тотална липса на култура, обща и всякаква." 

Не са редки случаите, при които пациенти се самолекуват, след което търсят причините за влошеното си здраве в лекарите, казва още д-р Илия Калчев.

Потърсихме и д-р Иво Георгиев- лекар с над 20-годишен стаж, който от години работи във видинския Център за спешна медицинска помощ. Все по-често срещаме лошо отношение към нас, казва той:

"Имам много случаи. Въобще в Спешна помощ това е двустранен процес- от едната страна сме ние, от другата са пациентите. Понеже последните години всички са свикнали да казват, че всеки ни е длъжен, само ние не сме длъжни на никой и може би оттук тръгват и голяма част от проблемите във връзка с насилието над медицинския персонал. Насилие върху хора, които се опитват да помагат на други хора, да дават живот, а в същото време от отсрещната страна срещаме недобронамереност към нас, въпреки усилията от наша страна."

Въпреки всичко, няма лекар, който да отиде при пациент с мисълта да направи лошо, казва още д-р Георгиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00