Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С доброволен труд ремонтираха покрива на църквата в село Делейна

2
Снимка: Радио Видин

С дарения и доброволен труд ремонтират църквата "Св. Георги Победоносец" в село Делейна. Дарителската кампания за ремонт на покрива бе обявена в края на февруари от ентусиасти и съмишленици от селото, които са обезпокоени от състоянието на църквата след последния ремонт. Голяма част от необходимите средства бяха събрани за около два месеца, в края на май започна и ремонтът. В ремонтните дейности активно се включват кметът Огнян Тончев, Николай Николов от инициативния комитет, Калоян Костов, Мариян Асенов с брат си- Асен, Любен Еремиев, помагат още Валери Йорданов, Сълзина Йорданова, Румен Георгиев и Петър Аршинков. 

Само преди дни, на Свети дух, храмът посрещна хората с нов покрив, но работата по църквата не спира дотук, каза кметът Огнян Тончев

"Започнахме на 27-28 май ремонта на покрива и с помощта на времето и Господ, на 20 юни приключихме основния покрив. Предстои да започнем и камбанарията. Благодаря на всички дарители и хората, които помогнаха да осъществим ремонта. Благодаря им от сърце... Предстоят още ремонти, продължаваме с дарителската акция, може и да ни стигнат средствата, защото работим на принципа- всеки дава всичко от себе си..." 

Според Николай Николов това, което е обединило хората - така, както в миналото, когато храмът е построен, е тяхната дълбока вяра: 

"Основният генератор е дълбоката вяра на хората на село Делейна, подкрепата, която получих, съмишлениците, които застанаха зад мен и не на последно място божията воля и личната благословия на видинския митрополит Даниил /б.ред. понастоящем патриарх/. Аз и мои приятели- съмишленици се готвим отдавна за това решение, защото имаме преки наблюдения за състоянието на храма.  Горд съм от начина, по който тази кауза събра всички 100 жители на Делейна, освен тях се присъединиха и потомци, близки на хора, свързани със селото. За близо три месеца събрахме близо 30 хиляди лева, към момента не сме похарчили и 10 хиляди лева... Благодаря на всеки един дарител, за безвъзмездния труд на моите приятели- съмишленици и всички, които участваха в този процес...  Въпреки сложното време, в което живеем, жителите на село Делейна показаха голямо сърце и душа..."

Стотици хора от селото и такива, които пазят корените си, се включиха в дарителската кампания. Светлин Йонов е дълбоко свързан с Делейна и въпреки че отдавна не е идвал в селото, е дарил голяма част от строителните материали. Той сподели, че има сантимент и се включва с дарение не за първи път, ще го прави и всеки път, когато се наложи:

"Израснал съм в селото, баща ми е оттам, имам роднини, близки, имам сантименти към селото, имам и приятели, така че се радвам да помогна. Бизнесът ми е със строителни материали, поискаха ми керемиди, радвам се, че всичко се е получило добре... Познавам хората, селото, църквата, детството ми е минало там, това не се забравя... Църквата трябва да се поддържа, за мен тези неща са паметник на архитектурата, на културата, на духовността, трябва да се поддържат. Не може да чакаме все на държавата, радвам се, че има такъв инициативен комитет, радвам се, че мога да помогна... Хората ме познават, знаят, че може да разчитат на мен..."

По волята на инициаторите на кампанията, майсторите са местни, а трудът им е доброволен. Въпреки натоварения си график, Мариян Асенов отделя от времето си, за да участва активно в ремонтните дейности. Не приема делото си като геройство, но смята, че задължение на всеки е да даде своя дан за общата кауза: 

"Мотивацията ми да се включа е, че съм отраснал в това село, на всички празници съм ходил в тази църква, християнин съм и смятам, че всеки един добър християнин би трябвало да даде всичко от себе си за такива добри дела. Това е едно от нещата, които човек трябва да прави- да дарява, да остави във времето добри неща... Бях на върха на покрива, надявам се да се включа пак... Ясно е, че сам човек не може нищо да не прави, а кампанията показа, че хората са сплотени и задружни... Това, че се включих, не е геройство, това е задължение на всеки човек- да помага, да прави добри дела и да вярва в Бог..."

Борислав Христов е момчето за всичко в село Делейна. Наред с почистването на градинките в селото, с радост помага и при ремонта в църквата и не пропуска и един работен ден. С желание се включва и Калоян Костов, но призовава занапред и повече хора да откликнат: 

"Мислех, че ще бъде лесно, но не беше... Очаквах още помощ, повече хора да се включат... Не гоним никой доброволец, който реши да помогне, е добре дошъл... Предстои още много работа, не сме на финала..."

Църквата е отворена за своите миряни, а само преди месец- на Томина неделя, патриарх Даниил, тогава като митрополит на Видинска епархия, отслужи Света литургия и благослови ремонта. За хората от селото това беше истински празник: 

"Радваме се, че ще пооправим църквата, че дойде владиката... Това е празник за всички, хората почитат църквата... Празника е уникален, хората са уникални... Дано се възроди селото и да привлече младите хора, да се завърнат, за да се запази духът на селото и животът да бъде по-смислен за всички..."

Църквата в село Делейна е построена преди 155 години, ниска е, според изискването на турските власти тогава. Вероятно като израз на благодарност към турските владетели, наред с кръста на купола, местните майстори са поставили обърнато сърце- т.нар. пика, която се приема като личния символ на Осман Пазвантооглу, както и знака на султана - полумесец. Точно заради своята уникалност, църквата трябва да бъде запазена, смятат жителите, затова и ремонтите ще продължат. Ще се ремонтират купола, покрива на камбанарията, на по-късен етап ще се търсят и иконописци-реставратори, които да изографисат заличените при предишни ремонти икони. Продължава и дарителската кампания. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00