Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.
Снимка: Красимир Танков

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група. След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и пише следното: 

"Бях в компанията му няколко часа, но ме впечатли с държанието и словото си. Изглеждаше горд, но говореше умно и смирено. Смятам, че избирането му за Патриарх на България е правилно. Смятам че ще спечели и държавата и всички ние. Смятам че е достоен за високия пост." Публикацията му е споделена от десетки хора.

Красимир Танков казва, че срещата станала случайно. Тогава водил група към връх Мартинова чука, но променили маршрута и се насочили към връх Миджур, тъй като същия ден, на 5 август, било традиционното масово изкачване на върха. 

"Отивайки на Миджур, видях Негово Високопреосвещенство Даниил, тогава митрополит Видински и ми направи голямо впечатление. Направи ми впечатление, че той контактуваше с хората, освети мястото... Имаше много сърби, които ме познаваха. Те отначало не знаеха кой е и казаха: Абе, какъв е тоя поп. И аз им казвам: Не, това не е поп, това е висш български духовник. И те също с голямо уважение се отнесоха към него... Аз изказах уважението си от това, че толкова от духовенството, с толкова висока йерархия лице е дошло да освети това място. Миджур е най-високият връх в Северозападна България. Изразих уважението си. И това ми направи впечатление, че от него се излъчва духовност, строгост, но е контактен с всеки. Той беше сред нас, сред хората", разказа за срещата си с българския патриарх Красимир Танков.

Когато става ясен резултатът след второто гласуване за избор на български патриарх, Красимир Танков се връща с кола от преход от Козя стена:

"Когато казаха, че е излъчен просто извиках. Две от туристките бяха с мен, те също много се зарадваха."

Казва, че след публикуването на поста със снимките във Фейсбук страшно много хора му предлагат приятелство и искат снимки с патриарха.

"Нещата малко излезаха из контрол. Така донякъде както се казва смятам, че си сложих с тази публикация "таралеж в гащите". Все пак повечето хора я приемат положително и това ме радва."

Цялото интервю с Красимир Танков може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подпомага уязвими домакинства

За подпомагане на уязвимите домакинства в прехода към жилища с ниски емисии и ниско енергийно потребление работят WWF- България и организацията "Хабитат за човечеството". Инициативата осигурява безвъзмездна помощ в размер до 20 000 евро за общо 25 домакинства от община Берковица и 35 домакинства от община Луковит.  Проектът "BioJust"..

публикувано на 13.11.25 в 16:05

Ремонт вдъхна нов живот на часовниковата кула в Бърдарски геран

Един от символите на Бърдарски геран - часовниковата кула, отново показва точния час след ремонт. Механизмът на часовника е основно почистен, смазан, центрован и след известно прекъсване отново измерва времето. Дейностите са извършени от местни жители и Румен Чанков, който и преди е помагал часовникът да функционира правилно, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 13.11.25 в 15:30

Отбелязваме Световния ден на добротата

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата. Той е учреден през 1998 г. в Токио, Япония, по време на първата конференция на Световното движение на добротата, с участието на Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония. На конференцията се приема "Декларация на добротата", като целта е да се забрави самолюбието,..

публикувано на 13.11.25 в 15:00

Околоблоково пространство във Видин с години тъне в кал

В началото на тази година, през януари, разказахме за лошото състояние на междублоково пространство във видинския квартал "Калето". Даниел Стефчов подаде сигнал до Радио Видин с молба проблемът да бъде разгласен и взет под внимание от местните власти. Жител на Видин се оплака от лошото състояние на околоблоково пространство..

публикувано на 13.11.25 в 14:00

Илия Димитрашков със спомени за образцовата община Брегово

Днес в "Думата имат старейшините" ще ви срещнем с Илия Димитрашков от Брегово. Илия завършва техникум в Брегово и след задължителната казарма по онова време е привлечен на работа в граничната Община, за известно време е бил и учител. Той е работил дълги години като ръководител на един от отделите на Община Брегово, отдел "Организационен". За..

публикувано на 13.11.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 13 ноември 2025 слушаме Fisherman's Friends

Те са приятели, израстнали заедно още в детството си и са от Порт Айзък, Корнуол, Югозападна Англия. Наследници са на келтите. Израстнали са заедно от деца покрай океана и участват активно в риболова и бреговата спасителна охрана. Изпълняват морски шанти, които спомагат синхронизирането на работата им. Съхраняват и запазват фолк музиката, като я..

публикувано на 13.11.25 в 09:00

Предстои ремонт на помпената станция в Кула

Напояването на земеделски земи е болна тема за всеки един земеделец. Особено уязвими са тези от тях, които са инвестирали много в дейността си и искат да гарантират устойчивост на производството си.  Виктор Ромбаут е най-големият земеделски производител в община Кула. Той обработва около 40 хиляди декара земя и отглежда зърнени,..

публикувано на 12.11.25 в 17:15