Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра).

"Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/

Няма съмнение, че въпросните думи от евангелския текст целят освобождаване на човека от робуване на временното, материалното и устремяване към вечното, небесното. Християнинът трябва да откъсне очите си от вторачване само в земното и да обърне поглед към небесното; да съсредоточи човешкия труд в служба и разцвет на духовното в живота. Грижите и труда на човека, на семейството, на обществото, на народа, в които липсва духовна основа, в които няма евангелска любов и отсъства Божията благословия, са напразни, суетни и гибелни. Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием. Всичко в света е рожба на Божията любов и е предмет на Божествения промисъл. Човекът, като венец на творението, стои на върха на този порядък. Ако Бог в Своите грижи така чудно е устроил живота на птиците небесни, че те без да орат и сеят, без да жънат и вършеят са нахранени; ако Той в промисъла Си, без прежда и предачи, без станове и шивачи, така прекрасно е облякъл полските кринове и горските цветя, че и цар Соломон би им завидел, то колко повече човекът би бил обект на Божията любов и милост. Затова по-нататък в евангелския текст четем: "И тъй не се грижете и не думайте: какво да ядем или какво да пием, или какво да облечем? Защото всичко това търсят езичниците и защото Вашият Отец Небесен знае, че имате нужда от всичко това. Но първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се предаде". /Мат.6:31-33/ Какво е царството на Бога? Това е царство на духа, на истината, на любовта, на радостта, на мира, на цъфтежа, на творчеството и прогреса. 

В него царува Бог, ръководи го Иисус Христос, животвори го Дух Свети. В него духът е жив, сърцето е осветено, волята благословена в служба на истината и доброто. В него животът е честен, делата са праведни и хората са благочестиви. В това блажено царство има закон от две клаузи само: обичай Бога от всичкото си сърце и ближния като себе си. /Лук.10:27/ Това е място, където духът господства, любовта направлява, правдата осъществява, жертвата осмисля и вечността вдъхновява. Материалният свят, разбира се, не може да бъде пренебрегнат. Храната, облеклото, покрива, парите, службата, имотът, славата са силен, но временен стимул в живота на човека. Към него трябва да се отнасяме внимателно и благоразумно, без страст и лакомия, за да запазим душевното и физическото си здраве. Ако всеки човек във всяка възраст, във всяко звание, във всяко обществено положение се ръководи от това златно правило, светът ще се преобрази и живеещите в него ще бъдат блажени наследници на Царството Божие. Амин.

В рубриката "Съвременна Библия" – човешкият живот е подчинен на втория закон на термодинамиката (ентропия), както и цялото творение, но Христос говори за друг, "вечен"  живот! Къде е разликата и как спира да действа вторият закон на термодинамиката във вечния живот обещан ни от Божия Син?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10