Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

Снимка: Радио Видин

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото. 


Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената. 


"Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците", Лили Иванова, Емил Димитров със "Синьо-белите". Ние, деца, носехме инструментите по сцената. Изпитвахме много щастие и вълнение. Въобще, радваме се, че отново си имаме това любимо място... Младостта ни е минала тука. Много хубаво беше и много сме доволни, че се възстановяват нещата и пак ще имаме удоволствието да гледаме летен театър и филми. И нашите внуци да видят и да идват в Белоградчик с удоволствие."


В Белоградчик го припознават като една от емблемите на града, каза кметът Боян Минков.


"Това е едно уникално място, както сами зрителите могат да се убедят. За съжаление последните 35 години то тънеше в разруха. Костваше ни не малко усилия, много работа. В много кратък период възстановихме това място."


Кинотеатърът е наречен "Гъбите", заради формата на скалите, които го заобикалят. Естествената акустика го прави предпочитано място и за концерти. 


"Целия месец юли – всеки петък, събота и неделя ще излъчваме български филми, като това е само началото на новия живот на киното. Разбира се, то ще бъде сцена на много фестивали, концертни и най-различни културни събития. И амбицията ни е  да направим Белоградчик културна столица на Северозапада. Още следващия месец тук ще има няколко концерта – на Мими Иванова, на група "БТР", която прави 30-годишнина, а от следващия сезон ще открием културния живот още май месец."


Отбелязаха с концерт откриването на обновения кинотеатър. Посрещнаха група "Тангра", която в града чакат от 44 години.


"Група "Тангра" пристига в нашето малко градче през 1981 година, за да запише видеоклип към песента си „Нашият град“, неподозирайки в какъв хит ще се превърне тази песен.... От тогава до сега, който и където да чуе тази песен, свързан с Белоградчик, той я припознава като своя... Ние даже, младите хора в Белоградчик тогава, още със самото появяване на песента смятахме, че тази песен е написана определено за нашия град. Тя е снимана и в централната улица на Белоградчик и няма как иначе да разсъждаваме, освен да си мислим, че това е нашата песен и сме я запявали. Тя винаги беше като лайтмотив в нашия град", разказаха хора от града.


На концерта кметът Боян Минков отправи предложение.


"Ще направим предложение да запишем нов видеоклип, римейк на песента с група "Тангра" в този състав, отново в Белоградчик, на същите места, където е записан през 81-ва година на миналия век. Нека тази песен да се превърне в наш официален химн, разбира се това ще стане с разрешението, позволението на поета Александър Петров, с който надявам се ще се срещнем и ще го обсъдим. Надявам се, че няма да има нищо против."


В края музиканти и публика запяха заедно "Нашия град", но с малка промяна в текста - "вече има какво да се случи".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Поглед към Стамбол капия, март 1942 година.

83 години от голямото наводнение на Видин

Днес се навършват 83 години от най-голямото наводнение в историята на Видин . То застига града в нощта срещу 4 март 1942 година , около 2:30 ч., когато водите на река Дунав заливат града с 5-метрова вълна. Причина за наводнението е задръстване на ледовете по реката. Мащабите на бедствието са огромни, а пораженията - катастрофални.  От..

публикувано на 04.03.25 в 16:53

Жителите на Връв искат асфалтирани улици и нов ВиК тръбопровод

Нерешени с години проблеми доведоха до  свикване на общо събрание на жителите на село Връв, община Брегово. Това е първото такова събрание от поне 20 години, каза пред Радио Видин председателят на инициативния комитет Галя Маринова : "Като млад човек, естествено, много неща ме възмущават. Всичко е спряло по времето на комунизма и няма никакво..

публикувано на 04.03.25 в 13:10

Ученици от Видин изграждат култура на толерантност

Ученици от видинското Основно училище "Иван Вазов" проведоха преди дни инициатива "Ден на розовата фланелка". Проявата е част от Международния ден за борба с тормоза в училище , който се заражда в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари, обясни за Радио Видин Кирил Георгиев , педагогически съветник в училището:..

публикувано на 04.03.25 в 13:00

3-ти март: Символ на борбата за свобода и независимост

На 3-ти март 1878 година България беше освободена след близо 500 години османско владичество, но пътят към тази победа не е бил  лесен и е бил изпълнен със стотици хиляди жертви. Освобождението на България не е просто исторически момент - то е символ на борбата за свобода, независимост и национално възраждане. През този период на тъмнина,..

публикувано на 03.03.25 в 16:00

Професор Йосиф Аврамов представя две от новите си книги

Утре, на 4 март, в Културен център "Жул Паскин" във Видин, ще се проведе събитие, посветено на две от най-новите книги на професор Йосиф Аврамов - "Силата на парите - том 1“ История и теория на парите и "Силата на парите - том 2“ (България и еврото. Банково дело и ценни книжа) .  Тези произведения ще ни запознаят с дълбокото значение на..

публикувано на 03.03.25 в 15:30

Видин отбеляза 3-ти март с тържествени събития и почит към героите на България

Днес отбелязваме един от най-светлите дни в българската история - 3-ти март, денят на освобождението на България.   По този повод бяха организираха редица събития във Видин, които ни напомниха за цената на свободата и за всички герои, които са се жертвали за нашето бъдеще. След молитвата, в 10:45 часа пред паметника на румънските воини в село..

публикувано на 03.03.25 в 14:00

Освобождението на Белоградчик и неговите герои

На 24 април 1877 година с манифест от руския император Александър II е обявената поредната Руско- Турска война, която за нас българите като народ, се явява Освободителна. На 27 юни руските войски навлизат в българска територия при град Свищов. Населението възторжено вярва, че свободата е близо. Изключение не правят и нашите предци от град..

публикувано на 03.03.25 в 13:22