Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

| Интервю
Снимка: Радио ВИДИН



На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий. Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния празник на пчеларите. Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник. 
Св. Прокопий е бил войник и християнски мъченик, който е живял през III век. След като преживява видение, той приема християнството и посвещава живота си на служба на Бог. В народните вярвания е свързан с пчелите и пчеларите, защото се смята, че той предпазва пчелините от болести и осигурява добра медоносна година.

Именно на този празник ви срещаме с Радослав Райков от Видин, който е потомствен пчелар. Традицията, свързана с отглеждането на пчели в неговото семейство започва неговият дядо, а след това баща му продължава. Това е и причината да има интерес към пчеларството още от ранна детска възраст. Той ни разказва повече за този занаят, за това какви грижи са нужни за отглеждането на пчелите, а също и пред какви трудности и предизвикателства са изправени пчеларите:
 

"Дядо ми е имал два кошера, после баща ми реши да се занимаваме по-сериозно. Вече с него, докато учех сме имали 70. В момента имам 12 или 13. По принцип във всеки сезон си има грижи за пчелите, най-много е като е самото вадене. Зимата се чисти, когато не се бърка вътре в кошера, когато не се пипа при пчелите, тогава се чисти отпред от сняг, подготвя се за новата година – сандъци, рамки правя с основи. Пролетта и есента се подхранва, третира се за акари. Общо взето цялата година има грижи по пчелите. Интересно е, защото много, има йерархия, всяка знае какво прави, също така си комуникират, както и хората", разказва пчеларят.


Освен мед, Радослав събира и пчелен клей.


"Правим мехлеми за нас, за лична употреба. Тези мехлеми са за рани и много помагат. Клеева тинктура, която през есента - зимата помага, вдига имунитета и по-рядко боледувам, когато ги ползват тези продукти.“


Ниската цена на пчелните продукти е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъсква Радослав.


"Не само аз, като цяло, пчеларството не е много ценено, а е много екологичен продукт, усвоява се медът и пчелно млечице се извлича, който се използва за кремове и мехлеми. Прашецът е пълен с протеин и е подходящ за подхранване на организми на възрастни хора и на хора, които са боледували и просто не е ценено, цените са много ниски.“


На деня на свети Прокопий пчеларите извършват различни ритуали и обичаи, за да осигурят здравето и продуктивността на своите пчели. По стар обичай на днешния ден, пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват право при пчелините. Носят две бели погачи - в чест на св. Прокопий и на Исус Христос. Кадят пред кошерите хляба, намазват го с мед и после го раздават на съседи и познати за здраве, берекет и разбира се, за добър мед. 

Друга традиция е на днешния празник е медът да се освети в църква. Носят се буркани с мед, които се освещават от свещеника. Този мед се смята за особено благословен и се използва през годината за лечебни цели. Осветеният мед се дава на болни през цялата година, за да подпомогне изцелението им.

Пчеларството играе важна роля в екосистемата и селското стопанство. Пчелите са основни опрашители на множество култури, като допринасят за добрите реколти и биоразнообразието. 

Денят на свети Прокопий е специален момент за всички пчелари да отдадат почит на своя покровител и да благодарят за неговата защита и благословия. Този празник напомня за важността на пчеларството и насърчава спазването на традициите и обичаите, които осигуряват здраве и благополучие на пчелните семейства.
Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18