Поредното занимание за деца в рамките на инициативата "Забавно лято в библиотеката" се проведе в мездренската културна институция. Темите на проявата "Какво знам за България" бяха 190 години от рождението на Съба Вазова и 174 години от рождението на Иван Вазов. Библиотекарите показаха архивни снимки и разказаха за живота и дейността на Съба Вазова, майка на 9 деца. Тя изиграва важна рола за оформянето на сина ѝ Иван Вазов като писател, като го подкрепя в неговите литературни занимания, образование, четене на книги, поощрява го да развива тази си дарба, а не да става търговец, както е желаел баща му Минчо Вазов.
Децата научиха и за неговите братя и сестри: трима са военни: Владимир, Георги и Михаил Вазови с особено големи заслуги към България, братът Кирил е виден лекар, Никола е търговец, двете сестри, Ана и Вълка, са домакини, които се грижат за дома на Иван Вазов и там сплотяват и събират винаги голямата фамилия. Съба Вазова създава първото женско дружество в Сопот, отваря неделно училище за домакини и девойки, където да се учат да пишат и четат на български език.
Накрая децата преписаха прочутото стихотворение на Иван Вазов - "Майка ми", като го украсиха с малка рисунка. Библиотекарите им заръчаха да го подарят на майките си в знак на обич и уважение.
174 години от рождението на Иван Вазов се навършиха вчера, 9 юли.
Днес започва тазгодишното издание на традиционния Видински панаир . Той ще бъде открит тази вечер с концерт-спектакъл на „Майсторите на танца“. Концертната програма през всеки от дните на панаира предлага български и сръбски изпълнители от различни жанрове на музиката. Панаирът ще продължи до 30 август, като ще има временна организация на движението в..
„Драмата на раздвоението“ по стихотворението на Пейо Яворов „Две души“ бе темата за интерпретативно съчинение в последната 41 задача от днешния поправителен зрелостен изпит по български език и литература. Избралите есе писаха по темата „Силата да прощаваш“. Общо 5763 зрелостници се явиха на матурата, която се проведе в близо 260 училища в..
Среща-разговор с наследници на жертви на комунистическия терор от Фердинандска, Ломска и Берковска околия организират в Монтана. Целта е да бъдат прецизирани фактите около тези събития, обясни Борис Ангелов , организатор на срещата. "Живите наследници, които са и на преклонна възраст, трима или четирима, които тогава са били участници в тези..
Танцьорите от Фолклорен танцов ансамбъл “Мездра” с художествен ръководител Мирослав Аспарухов дебютират в Обединените арабски емирства с гастрол в Дубай и Абу Даби, където ще представят България на фестивала "Knareef Dnofar" в Салалах, Оман. Поканата е и признание за таланта, и високия професионализъм на мездренските танцьори в това уникално..
Общинската управа на Враца и Колоездачен клуб „Враца велообщество" организират в събота /23 август/ колоездачно състезание за деца. Събитието започва от 10 часа в парка на спортен комплекс „Христо Ботев", до откритите кортове за тенис. Участниците ще бъдат разпределени в няколко категории. Най-малките колоездачи – до 10 г., ще въртят по 2..
Градската управа във Враца планира да продаде на публичен търг с явно наддаване на вторични суровини хиляди излезли от употреба стари отоплителни и готварски печки на твърдо гориво . Техниката е събрана и ще бъде събирана като част от голям проект „Зелена Враца – мисията е възможна", който се финансира с европейски средства. На следващото си редовно..
Фериботът при Оряхово спира работа от днес, 22 август. Причината е ниското ниво на река Дунав и силният вятър. Прогнозите са тази ситуацията да се задържи няколко дни, обясниха от Фериботния комплекс. За последното денонощие нивото на водата е спаднало с още 5 сантиметра при Оряхово, съобщиха от Агенцията проучване и поддържане на река Дунав.