Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 34-ти път в Белоградчик организират изкачване на връх Миджур

Снимка: Радио ВИДИН

Иван Трифонов е организатор на изкачването на връх Миджур, което тази година ще бъде на 27 юли. Всяка година се провежда последната събота на юли и е включено в туристическия календар на страната. През първата седмица на август пък е покоряването на върха, организирано от видинското туристическо дружество. Според Трифонов това разминаване е полезно:

"Били сме и заедно с вас, но трябва да ви кажа, че целият баир сме като мравки нагоре - надолу. Няма начин да се стикова организацията, трудно е. Има хора, които се губят, които минават в Сръбско. Кой е, ваш ли е, наш ли е, какво е положението? Не е лесна цялата работа. И самото място, хижата там, където е, ти си била, просто не може да поеме толкова много хора, които да може да се организират и да тръгнат нагоре. Така че, по-добре е да го правим отделно. Аз така мисля."

Идват хора от цялата страна, даже и от чужбина: 

"Мога да ви кажа, моите синове, когато бяха по-млади, като IT специалисти, пръснати по Европа, техни колеги, с които са идвали като студенти и като ученици още от математическата гимназия от тука, бяха свикнали да си идват. Този ден го имат като отбелязан на календара... И за тях това е нещо невероятно. Това е един малък шанс, аз го казвам вече, да не сме пред компютъра и пред джиесема. Няма покритието там, което го имаме навсякъде. Щеш не щеш трябва да говориш с тези, които са до тебе. Тогава казваме всичко един за друг."

Преди покоряването на върха се изготвя списък с туристите, той се носи на "Гранична полиция" и сутринта на старта на изказването служителите проверяват хората, които тръгват към Миджур.

"За да може след това по тази бройка, която е отметната, да видиме кой се е върнал. Защото има случаи, когато хора се губят и отиват в Сръбско. Така че, от тази гледна точка нещата са сериозни и аз апелирам към всички, които ще се запишат при мене, да го направят това нещо до към 22-23-ти, защото има си технологичен срок, в който тези хора трябва да одобрят списъка и аз да го занеса", уточни Иван Трифонов. 

За прехода не се изисква планинска застраховка, но според организатора би било добре да се направи, защото изкачването е над 4 часа, а слизането - над 3 часа и е по-трудно от изкачването. Всеки трябва да си носи достатъчно вода, защото само на едно място има кладенче, както и връхна дреха.

Връх Миджур е най-високият връх в Западна Стара планина със своите 2 168 м. Изкачването от българска страна е трудно, каза Иван Трифонов.

"Има хора, които ще отидат там предварително. Тези софиянците и другите, които идват от страната, за да преспят там на палатки или в хижата на Петранка и Милчо. Другата част, голямата, която идва, имам хора от Видин доста, които идват заедно с нас от време оно, преди Видин да почне, с тях в 6:00 часа тръгваме от площада в Белоградчик. 6:00, за да може в 7:00, 7 и нещо да сме при Петранка, тази хижа, за която говорим. Пътят вече е хубав, отива се до горе, паркираме колите, проверяват и някъде към 8:00 часа се оформя тази импровизирана митница, на която ни проверяват. И всеки минава и отиваме до стартовата площадка и от там вече тръгваме нагоре из стръмното, из гората", каза още Иван Трифонов.

Най-трудният участък е от 336-и камък нагоре:

"То се вижда като близко, но това са 1 час и 20 минути под парещите лъчи на слънцето. Няма къде да се скриеш и все мислиш, че ще стигнеш, а си уморен безкрайно. Така че, там е най-трудно да се изкачиш. А след това вече слизането е най-трудно в гората", споделя организаторът.

Миджур е предизвикателство, но:

"После се фукаш цяла година. Документ издаваме, диплома. Може да си го заковеш в офиса и всеки да те пита къде е Миджур."

Цялото интервю с Иван Трифонов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05