Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се влюбиш в Африка

Д-р Мая Бориславова за поредното си пътешествие на континента

16
Снимка: Личен архив


Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през февруари в Южна Африка. 

"Пътуване с камион в Южна Африка. Повечето хора казват, че това е пътуването на живота, защото наистина е приключенско. То не е почивка, не е екскурзия, то е приключенско пътуване. Това означава, че ние пътуваме с един камион, който е специално направен и пригоден за такива пътувания. Горната част е тип автобус, с двойни седалки, много удобни, с големи прозорци, за да се вижда през тях. В долната част има кухня, място за съхранение на продукти, на палатка, столчета, масички, сгъваеми и това е. Тръгваме, пътуваме, спираме на обяд, вадим масата, столчетата. Започва да се приготвя нещо за хранене, всички участват в това. Групата ни беше между 14 и 18 души. По принцип този тип автобуси са 20-местни. Първата част от пътуването продължи 20 дни, като тръгнахме от Кейптаун, ЮАР, пътувахме на север - Намибия, Ботсвана и Зимбабве, на водопадите Виктория приключи", разказа д-р Бориславова. 

Снимка:Личен архив

Освен от невероятно красивата природа, туристите остават силно впечатлени и от местните хора, които макар и много бедни са изключително добри. 

"Африка наистина е много различен континент. Както казват хората, в Африка или отиваш един път и никога не се свръщаш, или се влюбваш в нея и непрекъснато се връщаш. Природата е страхотна, животни, хора. Различен климат, различни условия, всичко беше много различно. Сега, като показвахме снимките на приятели, всеки казва: "Това е друг свят". Дори и хората, бедни са, много са бедни, но въпреки всичко са добри, добри са, щастливи са, опитват се да ни помогнат, никъде не се опитаха да ни излъжат. Ако им дадеш бакшиш, те са много благодарни, ако не им дадеш, не реагират. Те са вярващи, повечето са вярващи, религията е на почит и може би това е причината, за да са толкова добри", каза видинчанката. 

Снимка: Личен архив

Въпреки че Африка е пълна със спиращи дъха гледки, д-р Бориславова е най-силно впечатлена от две места, до които групата им стига. 

"Делтата на Окаванго на мен най-много ми хареса. След това на река Чобе, която е гранична между Ангола, Ботсвана и Намибия. Там имаше едно пътуване с един катамаран и видяхме толкова много животни, че просто беше нещо страхотно, и то в една такава среда, истинската, тяхната си среда. Видяхме слончета, които се къпят. Освен това ние бяхме в един период, когато... от декември започва раждането на животните, животните се още мънички, имаше още много бебета, от всички видове. Видяхме слонове, буквално на пет метра от нас, които се хранят, пият вода. Това беше невероятно изживяване... Пътуването беше приключенско, спокойно бих казала. Приятно ни беше, всяка сутрин нашият водач казваше: "Днес е още един ден в Африка..."."

Снимка: Личен архив

Д-р Бориславова и съпругът ѝ мечтаят за нови приключенски пътувания. Не са били в Австралия и Нова Зеландия, затова се надяват да имат възможност да ги посетят и да се насладят на впечатляващата им природна красота. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10