Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Степан Бюлбюлян: Вярвам в природата и много държа на истината

Снимка: личен архив

Степан Бюлбюлян е гост на това издание на "Калейдоскоп". Роден е в София през 1937 година в арменско семейство. Баща му е занаятчия, шие обувки, майка му е домакиня, има по-малка сестра. Преживял е  бомбардировките над София и все още ги помни. През 1944 година започва да учи във френски колеж. Завършва средното си образование в гимназия "Константин Фотинов" София. Следват задължителните две години казарма. Приет е в Софийския университет специалност "Немска филология". Автор е на няколко книги "Мистика, език, философия", книга в две части,  в която представя своите възгледи, книгата излиза през 1993 година. Споделя, че неговите изследвания са в противоречие с Класическа немска философия и затова няма шанс да се развива в науката:

"Издателството на Софийски университет издаде тази моя монография, и тя е за сложните думи в немския език и как се превеждат дългите конструкции, което абсолютно противоречи на всички немски теории и философии немски. Те и затова полудяха, че е допуснато издаването."

Като преводач превежда основно научно-техническа литература на икономически теми, като "Организация и управление на стопанството". Определят го като един от най-добрите преводачи по немски език. Решава да се занимава с научна дейност и пише дисертация. Дисертацията му е отхвърлена, като основният  довод е, че езикознанието противоречи на философията.  Това кара Степан  Бюлбюлян да се запознае в дълбочина с философията, която противоречи на неговите  преводи. Оказва се, че немската философия се опира на 5 книги на Моисей. 

Житейските обстоятелства довеждат Степан  Бюлбюлян  в Северозападна България. Известно време живее в село Паволче, член е на читалището и на пенсионерския клуб. Днес  живее в град Враца. Харесва града и обича Балкана. Продължава да чете и да твори. Има свой сайт. В основата на неговото мислене и дейност стои дарителството. Прави дарителски жестове на млади хора, които работят в сферата на хуманитарните науки. 

През 2019 година в село Паволче стартира  конкурсът за есе, свързано с Ботевите дни. От тогава до днес Степан  Бюлбюлян  задава темата и дава парични награди на участниците, спечелили първо и второ място. Освен това в памет на своята сестра, която му оставя наследство, дава ученическа стипендия на момиче от врачанска гимназия за отличен успех и добро поведение. Има желание това да продължи и след неговата смърт.  Дарителството за него е важен акт на подпомагане на определени ценностни качества в младите хора. 



ДЕТСТВОТО
"Беше хубаво, защото улиците бяха наши. Нямаше коли, играехме на детски игри, тичахме, топка ритахме, от двор на двор, бяхме свободни. Преживях бомбардировките в София, беше ужас! Тогава заминахме за Пирдоп. Там се роди сестра ми, тя е с 7 години по-малка от мен."

НЕМСКА ФИЛОЛОГИЯ
"Не знаех добре езика и реших, че за да науча добре езика, трябва да живея сред немците. И кандидатствах за работа като екскурзовод в Балкантурист.  И започнах работа, така девет лета. Водех  групи в Боровец и на Слънчев бряг и Приморско. Моята кариера като екскурзовод продължи. Прекъснах следването си, защото нямах време за учене. Много често ходех в ГДР, живеех сред немците, много четях, За мен работата ми като екскурзовод беше голям плюс, защото научих не само езика, но и навлязох в живота на немците, техния начин на мислене, манталитет. Научих и литературата и културата им, впоследствие се запознах и с философията." 

ЦЕННОСТНАТА СИСТЕМА 
"Постепенно ни промениха ценностната ни система,  те се опитват да ни определят какво да харесвам и какво да не харесвам, какво да говоря, как ще се изказвам. Това  по Тошово време не  е било.  Абсурдни неща! 
Но при тях казват, че езика определя мисленето. Това е пълна глупост. Не моят език определя мисленето, а моето мислене определя моя език! Но това важи и там и тук в университета.  Това е философията на Хегел и на Вилхелм Хумболт. Такива едни щуротии, но те са тясно свързани с манипулиране мисленето на хората, за управление на масите чрез културата. Появи се лингво-културология в Русия и това го свързват с Вилхелм Хумболт. Философията и езикознанието, което той е написал, е много изгодна като един управленски инструмент за всякакъв вид религия... Не трябвало да има националност. Защо да няма? Феминизъм и език. Много ми е интересно кой създава тази нова идеология? Всичко е потайно. Налагат се нови неща, защо, с какво е по-добро от предишното?... Войните идвали от националното. Не, войните идват от имперски амбиции. "

ФИЛОСОФИЯТА
"Я да видя каква е тази философия, която противоречи на моите преводи. И оттам тръгнах в дълбините на тая философия. Оказа се ,че е свързана с 5 книги на Моисей. ...Класическа немска философия , представители са Хегел - философията на Хумболт - езика и философия на езика...  И ако вие противоречите на тази философия - край с вашите амбиции да влезете в науката и да направите научна кариера. Мен се убеждаваха да си сменя възгледите. Казах: " Не, имам си хубава професия и си вадя хляба. В първата си книга аз доказвам, че немската нацистка философия не е Хитлер и неговата партия, създадена е доста преди него и в основата е Хумболт пак. "

Повече за живота и творчеството на Степан Бюлбюлян - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10