Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко горещо ще бъде това лято

Снимка: Радио ВИДИН

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България. 

"Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос. Той има особено климатично значение, защото е между Карпатите и между Стара планина и този район се отличава с един малко по- особен климат в сравнение с останалата част на България", заяви климатологът проф. Георги Рачев.

В петък започва слабо понижение на температурите с градус-два, в събота - с още два- три градуса и в неделя с още един -два градуса.

"Има шанс между 30 и 50 процента във Видин от петък по-късно следобед, събота и неделя и да превали. Така ще бъде следващата седмица поне в началото на по-ниски и близки до нормалните температури. Като казвам нормални температури, това което обикновено по новата норма, най-съвременната норма, а тя е твърде, твърде по-топла в сравнение с това, което да кажем 80-е и 90-е години на миналия век. Това захлаждане ще доведе до температури от порядъка на 30-32 градуса максимални, което е значително по-добрият вариант", каза още проф. Георги Рачев.

В края на месеца започва отново затопляне, което ще доведе в цяла България да отбележим юли тази година като най-топлия месец юли в климатичната история на България. 

"Предстои ни да напишем нова история в добрия смисъл на думата, тъй като температурите максималните не са нещо феноменално изключително, по-скоро изключителното е тази продължителна топла вълна. Вече трета седмица през юли месец температурите са над нормата, а за цяла България по тази съвременна норма, 90-91-2020 година е с над 2 градуса и половина над нормата", каза още проф. Рачев.

Юни беше най-топлият месец откакто се водят метеорологични наблюдения. Продължителната топла вълна не е само в България, така е и в Сърбия, Хърватия, Унгария, Румъния, дори и в западните части на Балканския полуостров, каза още климатологът:

"Така се случи синоптичната обстановка. По-често нахлуване на хладен въздух над Западна Европа и в противовес топъл, сух въздух, макар и модифициран от Средиземно море въздух от Северна Африка. В много от случаите на Балканите беше по-топло, отколкото на места от Северна Африка- от Либия, от Тунис, но това се повтори няколко пъти. Така че предстои да видим какво ще се случи с август месец, който засега се прогнозира да бъде малко по-топъл, с около един градус по-топъл от нормалното. И ако това се случи, ще се окаже най-топлото лято в България, а и в Европа. Почти сигурно е вече, ако не се случи нещо изключително, че тази година ще се окаже най-топлата година в историята на света. Защото в момента е лято в Северното полукълбо, което е сушавото полукълбо с доста повече суша и температурите почти навсякъде са над нормата. Това е вече по-обезпокоителното, защото се случва много бързо и е в рамките буквално на един човешки живот."

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50