Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасностите на планината през лятото

Снимка: Радио Видин


Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как да постъпят при евентуална опасност. Спасителят коментира трагичния инцидент отпреди ден, когато баща и неговата дъщеря бяха ударени от мълния в Стара планина: 

"Нелепа случайност. Иначе- планинар с опит, но за момента не е преценил за какво става въпрос. Всеки един сезон има своите особености. Лятото са гръмотевичните бури, светкавици, ухапвания от насекоми и влечуги, топлинен удар, слънчев удар- тези неща трябва да се имат предвид, да се носи повече вода, шапки, да се движим рано сутрин и привечер, за да избегнем силното слънце... Да се следи времето, в планината се променя много бързо..." 

Ако това се случи, първото нещо, което трябва да направим, е да се освободим от всякакви метални предмети:

"Дори и телефона може да привлече светкавицата, трябва да слезем от високата част на планината, да не сме на голото, трябва да намерим място- овраг, да не сме прави, а колкото може по-свити, за да не привличаме гръмотевиците. Не трябва да се стои и под самотни високи дървета- те също привличат светкавицата. Най-вече, когато видим, че се разваля времето, по най-бързия начин да се махнем... "

При ухапване и ужилване, мястото трябва да се обездвижи и да се потърси лекарска помощ. Организираните групи трябва да разполагат с противоалергични препарати и да наблюдават за алергична реакция. Задължителни са и слънцезащитните средства. 

"Шапка задължително. В планината се изгаря много по-бързо, особено зимния сезон, снегът отразява 90% от ултравиолетовите лъчи... Очила задължително се носят, защото може да се получи кокоша слепота..."

Наскоро отрядът от Берковица е участвал в спасителни акция на група туристи, но с напътствия по телефона: 

"Миналата седмица имаше една група- на път за връх Копрен се бяха изгубили, но им помогнахме по телефона да се ориентират. С напътствия по телефона успяха да излязат от трудната ситуация... Иначе това лято е бум на походници за похода Ком-Емине, в планината има доста ентусиасти. Към края на месеца започват и боровинките, отделно по хижите, правят и палаткови лагери. Планината е хубаво място през лятото, но за тези, които са подготвени... Подценяваме ли обстановката, винаги патим",  категоричен е Сергей Рангелов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05