Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

Снимка: Радио ВИДИН

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов. Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за плаж. По думите му професията е много отговорна, а за да се практикува трябват и много умения. Относно безопасността на хората, Бойко Николов коментира за Радио ВИДИН, че в зависимост от мястото на което се плажува има определени правила, които трябва да се спазват:

"Относно басейните, най-вече трябва да се внимава за дълбочината, малки деца доста често скачат в дълбоката част без да са наясно с опасностите и започват да се давят съответно. Другото нещо, което е - високите температури. Големият престой на слънце е опасен, може да се стига слънчеви изгаряния и т.н. Около басейна е хлъзгаво, трябва да се внимава с това, не трябва да се тича, не трябва да се скача във водата. Лошото време също трябва да се има предвид, силният вятър е опасен заради летящи предмети, които може да наранят някой, гръмотевичните бури също. Недопустимо е да има хора във водата, когато има гръмотевични бури... Съветвам хората да не подценяват водата, да слушат спасителя, все пак неговата работа е да предотвратява инциденти за да тяхното добро. Да се влиза постепенно във водата, за да няма температурен шок...  Река Дунав крие и други освен изброените до момента опасности за плажуващите - като камъни по дъното, остри предмети, неравно дъно, ями, все пак знаете тя е плавателна река. И най-вече силното течение, което е най-голямата опасност в реката. За жалост през годините не малко хора са загубили живота си в реката, заради тези опасности."

Действията при инцидент се различават спрямо естеството на ситуацията, задължително е да се запази хладнокръвие за да се действа адекватно, казва още Бойко Николов. През годините се е налагало да се намесва в определени ситуации, увереността на плажуващите и надценяването на собствените им възможности са честа причина да се стига до тях. 
   
По данни на ООН всяка година близо 236 000 души умират от удавяне, което прави удавянето основен проблем за общественото здраве в световен мащаб.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цветанка Генадиева - за призванието на учителската професия

Учителката Цветанка Генадиева гостува днес в "Думата имат старейшините". Тя е завършила Софийския университет, има богат педагогически опит, преподавала е по биология и химия в техникума в Ковачица. От дълги години живее в ломското село, където се е омъжила, иначе е родом от Плевенско. Разказва, че като учител започва работа в Родопите,..

публикувано на 17.10.24 в 16:50

Фондация обяви конкурс на тема "Ти какво дишаш"

Фондация "Отворен час" обяви национален конкурс за детска рисунка на тема "Ти какво дишаш". В него могат да участват деца от всички възрасти, като към рисунката могат да изпратят и текст с информация как те виждат замърсяването и какво е тяхното решение. "Тази година вторият конкурс, който организираме в рамките на кампанията "Пази..

публикувано на 17.10.24 в 16:13

Румен Николов: Има възраждане на популацията на дивото прасе

Започна ловът на диво прасе, който по традиция се открива първата събота и неделя на октомври месец. "Ловците чакаха с нетърпение този момент. Най-атрактивният лов, останал по нашите краища е дивата свиня. Защото е емоционален, прасето е силно животно, има случаи на единоборство прасе с ловец, миналата година имаше такъв случай", разказа..

публикувано на 17.10.24 в 16:08

Въвеждат камери за синята зона във Видин

Автомобил с камери ще подпомага работата на Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" във Видин. Превозното средство, оборудвано с техническите средства, ще следи за неплатени такси в зоната. По този начин ще се улесни работата на контрольорите и част от тях ще могат да бъдат пренасочени да извършват други дейности. Същевременно ще се намали..

публикувано на 17.10.24 в 15:50

Хартиена или електронна книга?

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите.  Всъщност, съществуват..

публикувано на 17.10.24 в 15:14

Предлагат обредни хора от Делейна за националната система "Живи човешки съкровища"

Танцов състав "Делейнчани" при Народно читалище "Светлина" в село Делейна, община Брегово, е един от кандидатите от област Видин за вписване в Националната система "Живи човешки съкровища" за 2024 година. Съставът кандидатства с два обредни танца, характерни за селото, обясни библиотекарят на читалището Лена Спирова.  "Ние ще представим..

публикувано на 17.10.24 в 15:12

За пътя на непридружените деца бежанци през България

Само през миналата година в България са регистрирани над 22 500 молби за международна закрила, една четвърт от тях са за деца, по данни, които Уницеф - България цитира. Едни от най-уязвими са децата, които пътуват без родителите си. Поискана е закрила за 3843 деца без придружители.  Това са случаите, за които се знае. Понякога за децата,..

публикувано на 17.10.24 в 14:05