Близо 550 жители на област Монтана са направили по желание изследване за хепатит тази година. Регистрирани са 20 нови случая на заболяването. Във връзка със Световния ден за борба с хепатита Регионалната здравна инспекция в Монтана провежда информационна кампания
Пред сградата на РЗИ на централния площад „Жеравица" се провежда информационна кампания за начините за разпространение на хепатит и как да се предпазим от коварната болест. Тя преминава под мотото „Време е за действие". Всеки желаещ може да си направи в лабораторията на хигиенната инспекция безплатно изследване
"За превенция на човек, никога не знае какво носи в себе си. Това е удачен вариант да провериш здравето си... "- казват хората.
От началото на годината изследвания за хепатит в РЗИ са направили над 550 желаещи, съобщи Елена Тодорова, старши инспектор „Заразни болести". От началото на годината са новорегистрирани 20 случая за хепатит. За цялата 2023 година те са 37.
"При вирусния хепатит А преобладават заболелите деца между 1 и 9 години, при вирусен хепатит В най-висока е заболяемостта във възрастовата група 30-34 години, следвана от възрастова група 20-24, няма регистрирани случаи при деца. При вирусен хепатит С най-висока е заболяемостта във възрастовата група 55-59 години, това се отнася и за вирусен хепатит Д..."
Безплатни изследвания за хепатит ще се извършат в четвъртък в здравния център в ромския квартал „Кошарник", а в петък в пенсионерския клуб в Монтана, допълни Тодорова и посочи, че в рамките на кампанията има открити положителни лица.
Нивата на по-голямата част от реките в Дунавския басейн са се повишили през изминалото денонощие заради валежите, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Значителни повишения са регистрирани на река Огоста - с 214 см и на р. Искър с над 1 метър. Областният управител на Враца инспектира наводнения участък на Е-79 . Скатни..
Три къщи пострадаха след падналия дъжд в община Георги Дамяново, който за последните 24 часа, е близо 50 литра на квадратен метър. Дъждът вали от няколко дни. Тази нощ река Огоста покачи нивото си и излезе от коритото. Сутринта пътят от разклона на село Еловица до Попов мост остана под вода от десетина сантиметра. Екипи на пожарната в Гаврил Геново..
Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ настоява незабавно да започнат дейностите по дезинсекционната кампания за тази година. В отворено писмо до Министерството на здравеопазването и до медиите от асоциацията, в която членуват 35 общини от Дунавския регион в България, алармират, че обявената обществена поръчка за избор на изпълнител, който да..
Скатни води след обилните валежи в последните няколко дни причиниха разлив върху платното за движение по път E-79, в района на Железния мост . Шофьорите да карат с повишено внимание, това обяви областният управител Николай Николов, след като инспектира състоянието на пътния участък. В хода на проверката се установи също, че река Лева тече в..
Във Враца се готвят за знаменателно музикално събитие. Испанската фламенко сензация Чамбао и Ла Мари ще заредят с песните и емоцията си Враца на 27 юни. Те ще бъдат част от фестивала на испанската култура "Buenos Dias, Vratsa". Създадена в началото на 2000 година в Малага, Чамбао се превръща в явление – не само в Испания, но и по света. Музиката им е..
Младежката организация „Будни Устремени Мездренчани“ кани жителите на Мездра да се включат в масово боядисване на яйца . Празничното събитие ще се състои на 19 април (събота) от 10:00 ч. на площад „България“ . Организаторите ще осигурят яйца и бои . След края на инициативата боядисаните яйца ще бъдат дарени на социални домове.
Книжно пътешествие в парка зарадва днес деца от Видин. Те имаха възможност да обиколят Крайдунавския парк с електрическия библиобус на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев". Поводът е Международният ден на детската книга, а инициативата е част от традиционния Маратон на четенето, който се провежда през април. За децата беше изключително..