Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Снимка: Радио Видин


Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в "Земята, която ни храни" отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана. 

Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се движи от 500 до 700 кг. за декар в различните региони. Цената на пшеницата не надхвърля 350 лева за тон, и то за качественото зърно, каза Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Като добиви са добри, качеството е сравнително добро, хектолитровото число е високо, но другите качествени показатели но по някои показатели - глутен и протеин са по-умерени... Цената на пшеницата се движи около 300 лева- до 350, в зависимост от качеството...Това е нормалната цена, не като онзи период преди година-две и имаше много високи цени. Те бяха предизвикани от други събития... Вътреtният пазар се задоволява с тези цени..."

Според експерта, повече от предишни години са количествата овес и ечемик, той се търгува за 270-280 лева за тон, а основният пазар на българското зърно е в съседна Гърция. Около 800 лева за тон е цената на рапицата, тя е основно за вътрешния пазар. Търговците търсят качествено зърно, но обръщат внимание и на мястото, от което купуват, заради транспортните разходи, посочва Борис Ангелов:

"За да се извозва за морето или Гърция, зависи от разстоянието, на което се купува... Заради строителството на пътищата, има заобикаляне и се увеличава разстоянието. Това дава отражение върху интереса на този, който изнася, а и цената не може да бъде конкурентна при повече транспортни разподи... Нашия район е далече от морето, транспорта влияе". 

За зърнопроизводителите от Северозапада износът по море не е вариант, заради оскъпяването на продукцията. Алтернатива е река Дунав:  

"На Дунав се товари пшеница, но за по-близките и количествата не са толкова големи. Дунав трябва да може да поеме този товар..."

Именно по Дунав до момента са изнесени стотина хиляди тона от общото количество, предназначено за Европа От близо  700 хиляди тона изнесено българско зърно, стотина хиляди тона, предназначени за Европа, са изнесени по Дунав. Въпреки износа, зърно за вътрешно потребление има достатъчно, категоричен е  Борис Ангелов, защото потреблението у нас е между 1 и 2 милиона тона. 

Заради сушата по-ниски ще са добивите от пролетници, а цените няма да са по-различни от миналогодишните- около 300 лева за царевица, за слънчоглед- между 700 и 800 лева, но всичко зависи от количеството и качеството. В страната има остатъчни количества зърно- около милион и половина тона пшеница, а според експерта някои от земеделците умишлено го задържат, в очакване на по-добри цени. 

"...Търговията върви, има търсене при определени нива, цената ще върви надолу, но някои търсят по-високи цени... Всеки земеделец преценява дали да продава, но пазарът диктува ситуацията", казва още Борис Ангелов.  

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00