Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте броят на измамените български работници в чужбина

Снимка: Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"



За значителен ръст на случаите с измамени българи с обещания за работа в Швеция през летния сезон алармират от българското посолство в Стокхолм. Това съобщиха от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". През лятото се засилва търсенето на препитание в чужбина, но решавайки да отидем зад граница, трябва да си направим предварително проучване за работодателя, информира Надежда Симеонова, директор "Инспекция по труда" - Видин:

"Ако заминаването е чрез фирма посредник, търсещият работа трябва да има сключен посреднически договор с нея и да тръгва от България със сключен трудов договор на разбираем за него език с работодателя, при когото ще работи в приемащата държава. Най-често се предлагат договори на двата езика – на български и на държавата, в която ще се полага трудът. Работници зад граница могат да бъдат изпратени и от работодател като командировани лица в рамките на предоставяне на услуги. В този случай трудовият договор е с командироващия работодател. Условията на труд при командироването се описват в споразумение, което се сключва между работодателя и командирования работник.  


На второ място, работодателят няма право да изисква заплащането на каквито и да е такси за осигуряване на заетост. Ако някой ви иска такива такси, това е сигурен знак за измама и със сигурност няма да доведе до започване на работа в чужбина от ваша страна. 


Друг сигнал е отказът кореспонденцията да се води директно с работодателя. Със сигурност, когато работодателят отказва да се срещне с вас и настоява кореспонденцията да се води онлайн – това е измама." 


Българските работници трябва да бъдат поставени при същите условия на труд, каквито важат за служителите от дадената страна, допълни Надежда Симеонова.

Красимир Иванов е работил 8 години в Германия. Като много българи и той заминава да се труди, без да знае езика на страната, в която отива:

"В чужбина доста често има такъв тип обяви, в които работодателите се възползват от това, че хората нямат много пари. Тези, които не могат да намерят развитие в България, решават да отидат в чужбина и понеже не знаят език и закони, другите се възползват от тях. Често се случва работодателят да се възползва от теб - не плаща навреме, удържа различни суми, правят се различни схеми с квартирите на работниците."

Всяко начало е доста трудно, не си знаеш правата, не познаваш адвокати, не познаваш още никой, казва още Красимир: 

"В момента има доста Фейсбук групи, особено за Германия, има и за отделни градове. Хубаво е да се включите в тях и да комуникирате с други, които живеят там. Има доста хора, които биха помогнали и ще ви дадат напътствия, ще ви свържат с адвокати и ще ви обяснят как да процедирате."

Ако сме разбрали, че сме станали жертва на измама, трябва да реагираме още в страната, в която се намираме и да се обърнем към контролните органи там - полиция и посолство. Можем да се свържем и на дежурния телефон на "Инспекция по труда", който е за българи, работещи в чужбина - 00359 2 8101747. В Германия институцията работи активно с консултативни центрове, които предлагат безплатна консултация по трудово право на български език.

Повече може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18