Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Снимка: Радио Видин

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти в ИT сферата се очаква да бъдат над 14 000 и дори към момента има близо 3000 отворени обяви за работа в сектора. ИТ специалистите продължават да бъдат търсени, а професията е една от най-ценените и перспективни у нас. През последните години, бе наблюдаван нездравословен свръх растеж, който започна по време на пандемията през 2020 година. Технологични гиганти и големи корпорации назначиха екипи с внушителен брой софтуерни специалисти, които да изпълняват специфични за пандемичната обстановка задачи. След нормализиране на ситуацията, свръхнаетите кадри бяха освободени. Това не означава, че са трайно незаети в ИТ сектора, а само че са се пренасочили към други компании и проекти. В същото време ИТ пазарът на труда беше пренаситен, като за един кадър се бореха много компании. Това доведе до завишените и често непазарни очаквания по отношение на възнагражденията. Според икономисти в момента се случва естествено оздравяване на ИТ сектора и очакванията са той да продължи да расте балансирано и устойчиво. 

ИT професиите се отличават с редица предимства, които продължават да ги превръщат в предпочитан избор. В последните години това е най-добре платената работа в България. Освен конкурентното заплащане, което често се изтъква като основен фактор, има и множество други аспекти, които допринасят за нейната популярност. ИT секторът предоставя и голяма гъвкавост - заетите в тази сфера имат възможност за работа от вкъщи или от различни локации. Заедно с това софтуерните специалисти могат да работят на международната технологична сцена, по проекти от цял свят, без да се налага да напускат страната или дома си. Остава ли предпочитан ИТ секторът у нас - по темата разговаряме с Михаела Василева, представител на компания за подбор на персонал у нас:

"От една година насам се усеща по-малък интерес, в смисъл, кадри има на пазара, но компаниите, които търсят такива кадри по-лесно могат да ги достигат. Част от проектите спират в България и същевременно се дава възможност на работодателите сами да достигат до търсените от тях кадри. Преди имаше по-голямо търсене, но пък по-малко предлагане. Това се усеща от около година насам. Все още в този сектор остават най-високите заплати като индустрия, но не мисля, че през последната година има ръст" - обясни Михаела Василева.

ИT специалистите имат единствената по рода си възможност да работят в различни индустрии, тъй като дигитализацията засяга всички сектори на икономиката - от здравеопазването и производството до финансовия сектор и много други. Очертава се промяна в бизнес моделите на много ИT компании. Тенденциите са все повече от тях да се насочат към разработването на собствени продукти, докато аутсорсингът и разработката на софтуер (които в момента вземат превес) ще отговарят за по-малка част от бизнеса на компаниите. Това не само увеличава потенциала за разрастване на бизнеса и достигане на повече клиенти, но и позволява на компаниите да имат по-голям контрол върху иновациите и да имат по-устойчиви конкурентни предимства. Разговаряхме с Емил Кирилов от Видин, собственик на компания за изработка на технологични продукти.

"Първо рисковете са чисто физически. На човек може много да му се иска да работи в този сектор дълго време, но дали може от всеки да стане добър ИT специалист? Аз винаги съм твърдял, че човек трябва да бъде първо добър инженер, да разбира природата и физиката и след това чак ще придобие това усещане към технологиите и това да ги разбира. Това е важно, защото в момента живеем в един много динамичен свят и дори хората, които не са в сектора, виждат колко бързо се променят нещата и колко бързо се развиват технологиите, буквално всяка седмица излиза нещо ново, всеки месец излиза нещо ново. Всички виждаме как изкуственият интелект навлиза в ежедневието ни и макар без да осъзнаваме всички сме потребители на изкуствен интелект."

Една от привлекателните страни на ИT сектора е тази, че той предоставя голяма гъвкавост и заетите в тази сфера имат възможност за работа от вкъщи или от различни локации. Предимство ли е това?

"То си стана като даденост, хората очакват, че ще е винаги така, а и много компании осъзнаха, че могат да спестят от тези разходи. За мен лично е едно и също, всяко нещо си има предимства и недостатъци. От една страна, ако половината служители работят от вкъщи, очевидно се спестяват разходи за електричество, за офис помещения и други, но пък от друга страна може и да има проблеми с някои служители, които може и да скатават... Определено има някакво забавяне в сектора и то се получава, защото много хора в развиващи се държави започнаха да работят тази работа и има конкуренция. То е като в икономиката - винаги ще има възходи и спадове" - каза още Емил Кирилов.

Попитахме млади видинчани задължително ли биха избрали работа на компютър и голям ли е, според тях, интересът към ИT сектора у нас:

"Има интерес на младите хора към този сектор, защо е по-платено и е по-лека работата, предполагам. Аз, примерно, работя като сервитьор и много си харесвам работата... По принцип ИT секторът изисква много учене и понеже те са много по-платени и изкарваш голяма заплата, повечето млади хора се занимават с това. Имам приятел, който в момента учи в училище, специализирано за ИT технологии, ходи всеки ден на школа и иска да се занимава с това за в бъдеще. По принцип хората от нашето поколение не искат физическа работа, а да седят на едно място и така да работят."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55