Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

3
Снимка: Радио ВИДИН

Днес гостуваме на село Гъмзово в община Брегово. Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин. Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“.

В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка. Жителите били работници при турски чифликчия. 

Как селото се развива днес? 

От по-близкото минало е останала сравнително добре развитата инфраструктура, която обаче се нуждае от поддръжка. Така накратко обобщи ситуацията днес кметът на селото Юлия Борисова. Тя е кмет на населеното място от последните избори през 2023 година. Юлия Борисова разказа за живота в Гъмзово пред Катя Борисова:

"Земята е раздадена на частни собственици. Имаме една голяма кооперация и още две-три по-малки частни земеделци... Трябва да има работа, защото има хора в предпенсионна възраст и нямат работа... Те не могат да пътуват до града, защото нямаме първо и удобни автобуси, а и там някой трудно ще ги вземе на работа в предпенсионна възраст..."

В селото има читалище с богата културна дейност и запазени традиции в певческото и танцово самодейно народно изкуство. А повече за историята му разказа Анжела Белдева, секретар на Народно читалище "Просвета":

"Нашето читалище е център за запазване, укрепване и възпроизвеждане на традициите и културата на Гъмзово. От 1976 година нашият танцов състав има неизменно участие в Националния фолклорен фестивал в Копривщица... Целта ни е да съхраним традициите, да покажем и научим идващото поколение на нашите песни, хора и обичаи, които сме наследили от нашите прадеди, а фолклорното ни богатство е огромно. Само хората, които играем, са около 30... Те са с неповторими стъпки, ритъм и красота. Гъмзовските хора се отличават с неповторима мелодия и стъпки. Имат специфични мъжки хора, женски хора и такива, които се играят от всички..."

Местните жители също разказаха за живота си в село Гъмзово:

"Само два магазина, по-рано имаше пет, сега са два... Само понеделник идва лекар от Брегово и това е... Няма превоз... Трябва винаги да имате кола под ръка..."

Олга Никова, пенсионирана учителка от съществувалото преди години училище в Гъмзово, казва, че откриването на работни места ще подобри живота в селото:

"Сега хората тръгват, защото нямат какво да работят, не защото не си обичат селото... Мисля, че ако се отвори един шивашки цех, би се запълнил с 10-20 жени и тогава щеше да се увеличи броят на младите хора... Ние сме останали на доизживяване - с една дума да им пазим къщите на нашите внуци и правнуци, които никога няма да се върнат тук..."

Завършваме нашата среща в село Гъмзово с надеждата, че животът тук някой ден ще се подобри, а младите хора ще се завърнат към родното място. 

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Елизабет Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00