Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

3
Снимка: Радио ВИДИН

Днес гостуваме на село Гъмзово в община Брегово. Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин. Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“.

В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка. Жителите били работници при турски чифликчия. 

Как селото се развива днес? 

От по-близкото минало е останала сравнително добре развитата инфраструктура, която обаче се нуждае от поддръжка. Така накратко обобщи ситуацията днес кметът на селото Юлия Борисова. Тя е кмет на населеното място от последните избори през 2023 година. Юлия Борисова разказа за живота в Гъмзово пред Катя Борисова:

"Земята е раздадена на частни собственици. Имаме една голяма кооперация и още две-три по-малки частни земеделци... Трябва да има работа, защото има хора в предпенсионна възраст и нямат работа... Те не могат да пътуват до града, защото нямаме първо и удобни автобуси, а и там някой трудно ще ги вземе на работа в предпенсионна възраст..."

В селото има читалище с богата културна дейност и запазени традиции в певческото и танцово самодейно народно изкуство. А повече за историята му разказа Анжела Белдева, секретар на Народно читалище "Просвета":

"Нашето читалище е център за запазване, укрепване и възпроизвеждане на традициите и културата на Гъмзово. От 1976 година нашият танцов състав има неизменно участие в Националния фолклорен фестивал в Копривщица... Целта ни е да съхраним традициите, да покажем и научим идващото поколение на нашите песни, хора и обичаи, които сме наследили от нашите прадеди, а фолклорното ни богатство е огромно. Само хората, които играем, са около 30... Те са с неповторими стъпки, ритъм и красота. Гъмзовските хора се отличават с неповторима мелодия и стъпки. Имат специфични мъжки хора, женски хора и такива, които се играят от всички..."

Местните жители също разказаха за живота си в село Гъмзово:

"Само два магазина, по-рано имаше пет, сега са два... Само понеделник идва лекар от Брегово и това е... Няма превоз... Трябва винаги да имате кола под ръка..."

Олга Никова, пенсионирана учителка от съществувалото преди години училище в Гъмзово, казва, че откриването на работни места ще подобри живота в селото:

"Сега хората тръгват, защото нямат какво да работят, не защото не си обичат селото... Мисля, че ако се отвори един шивашки цех, би се запълнил с 10-20 жени и тогава щеше да се увеличи броят на младите хора... Ние сме останали на доизживяване - с една дума да им пазим къщите на нашите внуци и правнуци, които никога няма да се върнат тук..."

Завършваме нашата среща в село Гъмзово с надеждата, че животът тук някой ден ще се подобри, а младите хора ще се завърнат към родното място. 

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Елизабет Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57