България проучва възможността да погребва отработено ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" във Финландия. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание относно изграждането на хранилища за постоянно съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" и на опасни радиоактивни отпадъци на територията на България.
Във всички страни, които развиват ядрена енергетика, се работи по проекти, свързани с погребването на отработено ядрено гориво, както и за дълбокото геоложко съхранение на високорадиоактивни отпадъци. Това е изискване и към държавите членки на Европейския съюз, добави служебният министър.
В Министерството на енергетиката се проучва опитът на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България в този процес, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария.
"Това, което ние имаме като очаквания, е, че първата държава, която ще има вече изградено такова хранилище за дълбоко съхранение на ядрено гориво, ще бъде Финландия. Именно на тази база, ако има сключено споразумение, ратифицирано от Народното събрание за съхранение в други държави, тази възможност ще бъде проучена и ще бъде част от окончателната Стратегия за развитие на ядреното гориво", заяви Владимир Малинов.
Той допълни, че България работи активно по темата, включително и на ниво международни организации за ядрена енергетика, за да се търси и тази допълнителна възможност.
По-рано по време на изслушването в парламента Малинов каза, че към момента в България са извършвани единствено предварителни проучвания на възможностите за изграждане на хранилище за ядрени отпадъци с оглед изясняване на осъществимостта на такъв проект и необходимите условия.
По думите му изводът от тези проучвания е, че България по принцип има подходящи геоложки условия в Северна България - в мергелните масиви на Мизийската плоча, за изграждане на хранилище за геоложко погребване.
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се..
С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева. Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..
Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..
Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..