Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се намери ли решение на проблема с прегледите на автомобилите?

Снимка: Радио ВИДИН

Месец след промените при годишните технически прегледи проблемите и неяснотите продължават. Още в началото, след като заработи новата електронна система, която свързва дигитално пунктовете с Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация” стана ясно, че някои от автомобилите с бензинови двигатели не могат да покрият екологичните критерии. Съответно, ако в рамките на 14 дена проблемът не бъде отстранен, превозните средства се спират от движение. 

До момента в един от пунктовете за годишни технически прегледи във Видин около 100 автомобила на бензин са върнати заради непокриване на изискванията, свързани с отработените газове. Това е близо 80% от общия брой коли, посетили пункта, като дори и по-нови превозни средства имат проблеми с успешното преминаване на прегледа, обясни за Радио ВИДИН управителят на обекта Асен Великин. Допълни, че има проблем и със самата система, която не винаги функционира изправно. 

"Откакто е влязла в сила тази наредба, може би вече са 100 коли, които сме върнали, бензинови и не могат да преминат технически преглед. Голям е процентът, те по-скоро може би 20% минават от бензиновите коли, масово не минават... Относно колите, които не могат да преминат преглед, пак е относително. За по-старите автомобили са по-високи нормите, които определя наредбата и в някои случаи по-старите автомобили минават по-лесно. Особено тези, които са без катализатори, защото там нормата, която е 3,5% на въглеродния двуокис, е много висока, докато за новите автомобили е 0,3%, 0,2% и в повечето случаи такива стари автомобили, бензинови, си минават техническия преглед. Докато за новите, тези, които са с катализатори, особено ако е премахнат катализаторът, е невъзможно, няма как да направят показатели, които са определени в наредбата. Това значи, че не може да мине преглед и трябва да го спрем от движение, дава 14-дневен срок за отстраняване на неизправността, която е много комплексен фактор. Не е само да се сложи катализатор и вече да е гаранция, че колата ще мине... Да Ви кажа честно, до сега, мисля, че няма автомобил, на който да сме измерили газовете, не е в нормата и след това да се е върнал и да е дал положителен резултат, да си е отстранил проблема... Предишната седмица и тази виждате, има някакъв проблем със свързаност на системата, интернетът изчезва, понякога много време отнема и да стартираме самия преглед. Миналата седмица имахме преглед 255 минути не може да го завършим. Не знам каква е причината..."

Междувременно започна търсенето на решение на създалата се ситуация - със заповед на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков бе сформирана работна група, която преразгледа текстовете на Наредба Н-32. В портала за обществено обсъждане са публикувани промени в Наредбата, според които на собствениците на автомобилите ще бъде даван по-дълъг срок за решаване на проблема от 14 на 30 дни. С измененията се предвижда неизправностите относно емисиите в отработените газове да се класифицират като значителни неизправности, а не като опасни такива. Според Асен Великин тези промени едва ли ще решат проблема. Той коментира, че по-скоро трябва да се дава по-висок толеранс, за да бъдат покрити изискванията. Друг вариант е просто да се дава най-ниската екокатегория на тези автомобили, вместо да се спират от движение. 

До този момент върнат дизелов автомобил, който не покрива екологичните критерии няма, уточни още Асен Великин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05