Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпратихме най-горещото лято в метеорологичната история

Симеон Матев: Септември има характера на летен месец

Очакванията са за малко по-сериозен зимен сезон

Симеон Матев
Снимка: Ани Петрова


Климатичното лято приключи на 31 август в 23:59 часа.

Три седмици ни разделят от 22 септември, когато настъпва астрономическата есен.

Все по-близо ли е до нас третият сезон от календара или ще продължи тенденцията септември да се оформя като летен месец?

По темата разговаряме с климатолога Симеон Матев, преподавател в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет и автор в платформата "Климатека".

Радио ВИДИН: Приближава ли есента наистина? Поне астрономически е особено близо.

"Ще започна по-отдалече въпроса. Първо да кажем, че изпратихме климатичното лято. Защо климатично? Защото в климатологията един сезон е дълъг точно три месеца. Летният сезон започва на 1 юни и завършва на 31 август. От тази гледна точка, есента започна чисто климатично. Но само климатично. Чисто метеорологично, както и Вие виждате, както виждат всички жители на видинска област и на Северозопада, лятото все още е в сила. През изминалата седмица, а и в голяма част от тази, максималните температури в Северозападна България ще достигат до 33-35ºC, което си е абсолютно лятна температура. За това, че все пак приближава есента, говорят по-хладните утрини вече. Във Видинско и региона, например, минималните температури сутрин са от порядъка 12-15 ºC, което общо взето е красноречив знак, че есента е наблизо".

Радио ВИДИН: Зад гърба ни остава едно лято във Видинско, което като че ли беше по-горещо от предишното.

"Да, по-горещо беше от миналогодишното. Сега още не са съвсем готови и крайните резултати за това какво лято имахме, но средно за страната това беше най-топлото лято, което сме имали в метеорологичната история. Конкретно за Северозападния край - трябва още да се направят изчисления, но дори да не е било най-топлото, със сигурност е едно от най-топлите лета. Конкурира се с такъв бастион на горещината като 2012 година, когато наистина вашият регион беше много горещо място. Тази година лятото отстъпи по максимални температури. Във Видин тя не успя да премине психологическата граница от 40ºC, а достигна до 39.6ºC, но въпреки това, лятото ще се запомни с дългите горещи периоди. Поредица от дни, в които температурата достигаше до 37-38ºC. Също така ще бъде запомнена и с малкото валежи, т.е измина едно, ако не най-горещото, то топ 3 горещи лета и едно от най-сухите лета за вашия регион, което постави природата на голямо изпитание".

Радио ВИДИН: Наблюдава се затопляне по цял свят. Това, което на мен ми прави впечатление е, че сякаш от лято на лято става все по-сухо. Все по-рядко вали, което вероятно е притеснително.

"Наистина вали по-рядко. Проблемът с валежите не е толкова сумите на валежа, защото на чисто годишна база сумите за Видинско и региона за последните 30 години не са се променили много. Но се променят периодите, през които падат. От една страна, увеличават се зимните валежи. От друга страна, в последните години валежите падат в няколко серии от интензивни валежи и много дълги серии от дни без валежи. Тоест валежните суми се концентрират само в няколко периода през годината, а сухите периоди преобладават. Това именно води до промяна на условията за развитие на растителността и оставя така пред особена тревожност земеделските стопани именно заради неравномерното разпределение на валежите".

Радио ВИДИН: Ваш колега, който също се занимава с климата, преди време ми каза, че в последните години имаме основание да считаме, че септември е летен месец. От друга страна, през десетия месец винаги има един период, обикновено между 10-15ти, който е по-хладен.

"Така е. Септември, поне в 2/3 от продължителността си, има характера на истински летен месец. Така ще бъде и тази година. По-често първото есенно захлажане настава някъде между 4-7 септември, като е доста интензивно. След него времето се пречупва. След това наистина има топли дни, но нощите вече носят този типичен есенен характер. Тази година ще я приобщим към въпросните години, защото по последните прогнистични материали някъде около 7-8 септември ще премине един студен фронт, който ще понижи от 35ºC, които ще имаме дотогава, температурите ще паднат на 26-7ºC, което си е стабилно понижение на температурите. Другото, което е по-важно, че ще се понижат минималните температури. След това застудяване, дори да имаме топли дни, нощите вече ще са си хладни".

Радио ВИДИН: Да погледнем обаче чисто научно. Вие казахте нещо, което е понятно на всекиго: да, става все по-горещо. Изпращаме изключително горещо лято. Има ли поводи за притеснение? Темата с глобалното затопляне се използва политически и икономически. Коментират я и твърде много хора, които не разбират от нея.

"Много добре сте вникнал в детайлите и нещата. Абсолютен факт. От една страна, климатът не е константа. Климатът се е променял винаги и ще продължи да се променя. От друга страна, зад тази промяна, която е едно естествено нещо, се наслагват и редица процеси, на които не сме били свидетели до момента. Именно те будят тревога. Но тревога буди не толкова фактът, че климатът се променя, а това, че ние не сме подготвени за тези промени. От трета страна - бизнес интереси подклаждат, наливат масло в тази тематика. Става една неразбория относно климата. Четвърта страна - да, по тези въпроси наистина говорят хора, които не знаят какво е климат, но се изказват доста крайно и доста убедително, без изобщо да вникват в смисъла на климатичните промени. Дали трябва да се притеснява? Земята е тръгнала в една посока, която вече повече от 30 години върви, тя е към повишение на минималната средна температура. До момента това повишение не е голямо от стойностна гледна точка - 1-1,2ºC. Зад тези 1-1,2ºC се крият много регионални различия. Има места по Земята, такива са Полярните райони, където средната температура само за трийсетина години се е повишила с 4-5ºC, а тези градуси тежат много. Например, в нашия регион, за България специално, повишението в различните точки е с около градус. Специално Северозападна България - там е 0,9 от градуса. Тези средни стойности маскират едни вътрешногодишни промени. Става въпрос, че по-висок фон на средни температури така крие в себе си едни екстремни явления като късно пролетни слани, ранно есенни слани, интензивни валежи от порядъка на 50-100 mm за няколко часа и изобщо широк набор от екстремни явления с голяма чистота. Така че тези 1-1,2ºC са една маскировка на доста по-сериозни процеси, които протичат на нашата планета".

Радио ВИДИН: Може ли към момента да се прогнозира каква ще бъде зимата или е твърде рано?

"Винаги дългосрочните прогнози са натоварени с много очакване от хората и с голяма грешка в самото прогнозиране. Това е така, защото време зависи от многобройни фактори, които не винаги могат да бъдат изчислени детайлно. Въпреки това, особено за лятото дългосрочните прогнози са много точни. Най-несигурният сезон обаче е зимата. Последните години показват, че в 70 % от случаите, ако се прогнозира топла зима, значи прогнозата е успешна. От тази гледна точка на мен сега би ми било лесно да кажа, че зимата, която предстои, ще бъде по-топла от обичайното. Това, че ще бъде по-топла от обичайното, не означава, че няма да имаме и студени периоди. Тази година, за разлика от предишните 6-7, които бяха наистина топли зими, има основания да смятаме, че ще имаме повече зимни периоди и зимни явления - снеговалежи, ниски температури. Един от факторите за това очакване са процесите, които се развиват далеч от нас, в района на Екватора. В момента има преминаване от El Niño към Ла Ниня. Това преминаване винаги води до една по-голяма динамика. Очакванията са за малко по-сериозен зимен сезон. Въпреки това, като се тегли чертата на зимата, с голяма вероятност можем да кажем, че ще отчетем поредната топла зима".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56