Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Западнонилската треска не може да се разпространява от хората

Снимка: БТА

Западнонилската треска, която тези дни ни напомни за себе си, не е ново заболяване за Европа. Случаи се регистрират ежегодно, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя цитира данни на Европейския център за контрол на заболяванията, според които през миналата година тези случаи са 728, като почти 70 са смъртните. В България през 2023 година заболяването не е установено при хора, но страната ни, както и други европейски държави, е подала информация за случаи на инфекция сред животни и птици. 

"Това е вирус, който е разпространен на всички континенти, но в Европа първото голямо огнище е регистрирано 1996 година в Румъния, а пък 1999 година има голямо огнище в Русия. И двете огнища са с няколкостотин души. Общо взето, вирусът навлиза в Европа първоначално в Южна Европа и в централната част на континента. Най-голямото огнище на Стария континент е през 2018 година с над 1800 случая и през следващите години той се разпространява и на север, към Холандия и Германия. Но като цяло всяка година има случаи, има огнища в Европа, така че това не е нещо ново."
 
Проф. Александрова обясни, че вирусът се предава единствено от комарите. Хората не могат да разпространяват болестта. 

"По принцип вирусът се поддържа в природата при един цикъл между комарите и птиците и в този цикъл участват над 60 вида комари, над 300 вида птици. В него могат да попаднат и различни бозайници, в това число коне, а също и човекът. Но трябва да знаем, че нито конете, нито човекът могат да разпространят болестта. Тоест, комарът се инфектира от птица и след като вирусът в него се развие, което ще се случи в рамките на два дни до 2 седмици, женските комари биха могли като пият кръв да инфектират хора. Но комарите не могат да се заразят нито от инфектирани коне, нито от инфектирани хора. Причината е, че за да може комарът да се зарази, нивото на вируса в кръвта на гостоприемника трябва да е над определен праг."

Проф. Радостина Александрова

75-80% от хората ще прекарат заболяването безсимптомно, каза вирусологът и поясни, че в някои случаи са възможни усложнения.

"Останалите ще имат грипоподобни симптоми, увеличени лимфни възли, разбира се. Има една малка част от хора, които получават едно по-сериозно заболяване. Това е невроинвазивната болест, при която се стига до енцефалит и това е едно животозастрашаващо състояние. Смята се, че един на 150 души е в риск да развие такова по-сериозно заболяване. И съответно хората, които са в по-висок риск, това са хора в по-напреднала възраст, всякакви имуносупресии, всякакви съпътстващи заболявания - високо кръвно налягане, сърдечносъдови, бъбречни заболявания, диабет. Смята се, че има генетични фактори, които могат да предразполагат към по-тежко протичане... Така че, това е едно сериозно заболяване, което с промените в климата, както и с човешката дейност определено става все по-сериозен фактор, застрашаващ здравето на хората, в това число и в Европа".
 
Според прогнози на специалисти случаите на заболяването ще продължат да се увеличават през следващите десетилетия.

"През периода 2040-2060 година рискът от инфекция с този вирус  и от развитие на болестта ще нарасне до 5 пъти в Европа в сравнение с това, което е било между 2000 и 2020 година. Така че борбата с комарите е един от водещите фактори. Ние и друг път сме споменавали, че това е най-смъртоносното животно на планетата, просто защото, предавайки различни заболявания, може да доведе до доста сериозна смъртност. Ако щете тук е и маларията, и дзенга, и жълтата треса, и много други. Така че, това е една цел, която стои пред биомедицината, използват се всякакви фактори, защото комарите и другите преносители се адаптират малко или много към репелентите..." 

Обикновено западнонилската треска е през периода юли-септември. Независимо от това борбата с комарите у нас трябва да е непрекъсната грижа на местната власт, а не само когато има конкретен повод и случай, както е в момента. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24