Паметна плоча на проф. арх. Стефан Стефанов откриха в родното му село Горно Церовене. Емблематични места в Монтана и София са дело на архитект Стефанов. Деканът на Архитектурния факултет на ВИАС е патрон на строителната гимназия в Монтана
Гранитна плоча с бронзов барелеф на проф. арх. Стефан Стефанов вече стои на фасадата на кметството в родното му село Горно Церовене. Мемориалният знак бе открит от кмета на Монтана Златко Живков и един от двамата му синове арх. Николай Стефанов, който сподели
"Голям...търсеха го от всякъде...Малко повече време отделяше за служебните си неща..."
Това е един достоен човек от Горно Церовене, каза в словото си Златко Живков:
"Част от историята, част от хората, които са писали новата история на региона. Архитект Стефан Стефанов е от тях."
Автор на барелефа е скулптурът Димитър Гоцак, който е от Горно Церовене:
"Изключително благ човек, който помагаше на всички около себе си."
Архитект Стефан Йорданов Стефанов е роден на 3 април 1926 година в Горно Церовене. По негово време след 1959 година е построен централния площад Монтана, парк "Монтанинзиум", партийната вила, жилищни сгради. В край на 1960 година започва работа в София, като проектира архитектурната част на Пречиствателната станция за питейна вода в Панчерево и други. От 1966 година е преподавател във висшия институт по строителство. През 1980 г. става професор. Три години след това е декан на Архитектурния факултет на ВИАС. Умира на 24 септември 1996 г., по време на лекция.
Росица Василева и Никола Първанов споделят спомени за своя съселянин от Горно Церовене, проф. арх. Стефан Стефанов:
"Помня ги, аз бях малка. Те бяха и много състоятелни... Развитието му сме следели."
Чуйте повече в звуковия файл.
В Кула отбелязаха Деня на християнското семейство и православната българска младеж. Народно читалище "Просвета 1882" в града и тази година не подмина най-семейния празник в календара. Децата от Детска студия за куклен театър, с ръководител монахиня Максима от Раковишката света обител представиха пиесата - "Книга на пророк Йона"...
Грабеж е извършен в жилището на 71-годишен мъж от Бяла Слатина . С физическа сила извършителите отнели от него 1440 лева. При последвали издирвателни действия полицията установила извършителите - двама жители на Борован. Част от парите са намери у тях. Двамата са задържани. Образувано е досъдебно производство.
Фермерският пазар се завръща във Враца с био продукти на производители от цялата страна, съобщиха от общинската управа. На 23 ноември (събота) ще се проведе поредното издание на Фермерския пазар в града. Участие в изложението са потвърдили над 25 производители от цялата страна. Съботното изложение ще предлага екологично чисти месни и млечни..
Приключиха редовните археологически проучвания в кв. "Калетата" на град Лом, съобщиха от екипа на гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, който ръководи разкопките. За с едма поредна година е проучван участък до западната крепостна стена на късноантична крепост, като акцентът е поставен върху..
Община Видин и Общинският съвет по наркотични вещества (ОСНВ) обявиха ученически фотоконкурс за най-оригинална снимка с коледен дух. Темата е "Коледа в нашето училище". Фотоконкурсът е в три възрастови групи - от 1-ви до 4-ти, от 5-и до 8-и и от 9-и до 12-и клас, съобщи психологът в общинския съвет Боряна Ангелова. "Целта на конкурса е..
Базар на сладкарски изделия , приготвени от ученици от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" , ще отвори за втори пореден ден в търговския център във Видин . По този начин учениците от клубовете "Млад предприемач" и "Кетъринг" отбелязват Световната седмица на предприемачеството и проучват търсенето преди традиционния си коледен базар..
Червен код за силен вятър е издаден за областите Враца и Монтана, сочи справка в сайта на Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/. В общините Враца, Берковица и Вършец ще духа бурен и ураганен южен вятър с пориви над 30 m/с. За област Видин е в сила оранжев код. Най-силни ще са поривите в общините Белоградчик и Чупрене - до 30 m/с...