Паметна плоча на проф. арх. Стефан Стефанов откриха в родното му село Горно Церовене. Емблематични места в Монтана и София са дело на архитект Стефанов. Деканът на Архитектурния факултет на ВИАС е патрон на строителната гимназия в Монтана
Гранитна плоча с бронзов барелеф на проф. арх. Стефан Стефанов вече стои на фасадата на кметството в родното му село Горно Церовене. Мемориалният знак бе открит от кмета на Монтана Златко Живков и един от двамата му синове арх. Николай Стефанов, който сподели
"Голям...търсеха го от всякъде...Малко повече време отделяше за служебните си неща..."
Това е един достоен човек от Горно Церовене, каза в словото си Златко Живков:
"Част от историята, част от хората, които са писали новата история на региона. Архитект Стефан Стефанов е от тях."
Автор на барелефа е скулптурът Димитър Гоцак, който е от Горно Церовене:
"Изключително благ човек, който помагаше на всички около себе си."
Архитект Стефан Йорданов Стефанов е роден на 3 април 1926 година в Горно Церовене. По негово време след 1959 година е построен централния площад Монтана, парк "Монтанинзиум", партийната вила, жилищни сгради. В край на 1960 година започва работа в София, като проектира архитектурната част на Пречиствателната станция за питейна вода в Панчерево и други. От 1966 година е преподавател във висшия институт по строителство. През 1980 г. става професор. Три години след това е декан на Архитектурния факултет на ВИАС. Умира на 24 септември 1996 г., по време на лекция.
Росица Василева и Никола Първанов споделят спомени за своя съселянин от Горно Церовене, проф. арх. Стефан Стефанов:
"Помня ги, аз бях малка. Те бяха и много състоятелни... Развитието му сме следели."
Чуйте повече в звуковия файл.
ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин награди ученици, участвали в състезания по повод патронния празник на гимназията. Тържествената церемония се състоя в Културен център "Жул Паскин" в града. Гимназията отбелязва патронен празник на 16 февруари. Това е денят, в който великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх..
Народно читалище „Развитие 2022“ в Ослен Криводол организира инициативата „Достойни българи“ , целяща съхраняването на паметта на достойни личности, свързани с в мездренското село. През май 2025 г. се навършват 100 години от рождението и 25 години от смъртта на Благородна Божинова , оцеляла след инквизициите в концлагера „Герово“ в Югославия. В..
На сцената на видинския куклен театър предстои премиерата на спектакъла "Котаракът в чизми" – драматизация по класическата приказка на Шарл Перо, съобщават от културната институция. Режисьор на постановката е Теодора Георгиева. Визуалният свят на спектакъла е дело на Виктория Андрекова, която създава сценографията и куклите. Музикалното..
Възстановенo е движението и в двете посоки по пътя Видин – Лом в района на гр. Лом, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". То беше ограничено днес преди обед заради ВиК авария. Трафикът беше пренасочван по обходни маршрути.
Ученици от СУ „Иван Вазов“ в Мездра постигнаха забележителни успехи в тазгодишното издание на Олимпиада „Кингс“ . Състезанието, което събира таланти от цялата страна, тества знанията и уменията на участниците в различни дисциплини като математика, български език и литература, английски език, природни науки и други. Осем ученици от СУ..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Временно е ограничено движението и в двете посоки по второкласния път Видин – Лом в района на гр. Лом поради ВИК авария, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се осъществява по обходни маршрути: Добри дол – разклон за Дъбова махала и Дъбова махала – Дреновец – Ружинци и обратно, а за идващите от Козлодуй: Лом – Сталийска махала..